2024. szeptember 15., vasárnap

Újra a kormányfőhöz fordultak a tejtermelők

Ismételten Ana Brnabić miniszterelnöktől kérnek segítséget az ország tejtermelői: a tej alacsony felvásárlási ára kapcsán szeretnének tárgyalni vele, és mint mondják, ha most sem fogadja őket, akkor Aleksandar Vučić államfőnél kopogtatnak.
Sanja Bugarski, a Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületei Szövetségének elnöke a Beta hírügynökségnek azt nyilatkozta, hogy a felvásárlók és a feldolgozók figyelmen kívül hagyják a felvásárlási ár növelésére vonatkozó követeléseiket, visszaélnek a serkentő támogatások rendszerével, és a literenkénti 7 dináros tejprémiumot beleszámítják a minimális felvásárlási árba, holott az állami támogatásnak a termelés bővítését, fejlesztését kellene szolgálnia, nem pedig a feldolgozók megsegítését. ,,Szerbiában a tej felvásárlási ára átlagban 30 dinár, az állami támogatás pedig 7 dinár, ami összesen 37 dinár, miközben a tej minimális termelői ára 56,60 dinárra rúg. A tejtermelők anyagilag tönkrementek, hiszen a felvásárlási ár 6 éve változatlan” – figyelmeztetett Bugarski.
A tejtermelők alig egy hete, június 23-án, újvidéki összejövetelükön azt kérték, hogy az állam határozza meg a minimális felvásárlási árat, majd megbeszélésre hívták Ana Brnabić kormányfőt, de nem kaptak választ. Bugarski azt mondja, az állam közbelépése nélkül tökremegy az elsődleges tejtermelés. ,,Állattenyésztés nélkül nincs mezőgazdaság, ezért még Norvégia is arra kényszerül, hogy a szinte lehetetlen éghajlati viszonyok közepette maga termelje meg az élelem legnagyobb részét, így a tejet is” – példálózott a termelői szövetség elnöke, és hozzátette, a tejfeldolgozók kijelentették, nem érdekli őket a probléma, ennél többet nem fizethetnek. Horvátországban például ugyanilyen okokból megtizedelődött a tejtermelés: az EU-ba való belépés előtt a szomszédos országban államilag előírták a minimális felvásárlási árat, uniós országként viszont ezt a rendeletet eltörölték, és most a külföldi cégek, amelyek megvásárolták a tejgyárakat, külföldről szerzik be a tejet, csomagolják, így a horvát fogyasztók importtált tejet fogyasztanak. Bugarski tegnap közölte, hogy két napon belül a szövetség képviselői találkoznak Branislav Nedimović mezőgazdasági miniszterrel, de előre tudják, hogy a szaktárca egyedül tehetetlen, a helyzetet ugyanis állami szinten kell kezelni.