2024. szeptember 15., vasárnap

Tovább javul Szerbia gazdasági megítélése

Minden eddiginél nagyobb arányú növekedést jósol a nemzetközi UniCredit bankcsoport

Pénteki hír, hogy Szerbia gazdaságának idei 7 százalékos gazdasági növekedését tartja lehetségesnek az UniCredit olaszországi bankcsoport a korábban előrejelzett 4,2 százalék helyett. Ez derül ki a bankcsoport közép- és kelet-európai, valamint nyugat-balkáni gazdasági kilátásokról szóló, legújabb jelentéséből. A következő évre 4,5 százalékos növekedést prognosztizál.

A hírhez fűzött kommentárjában Siniša Mali pénzügyminiszter kijelentette: ez az első olyan nemzetközi előrejelzés, mely szerint Szerbia 7 százalékos gazdasági növekedést érhet el az idén. ,,Ha ezt sikerül megvalósítanunk, Európa három leggyorsabban növekvő gazdasága között leszünk, ami utat nyit a további infrastrukturális és ökológiai beruházásokhoz, valamint a bérek és nyugdíjak növeléséhez” – mondta a miniszter, hozzátéve, hogy a kormány már most biztos abban, hogy a bővülés legkevesebb 6,5 százalékos lehet. A Nemzetközi Valutaalap nemrégiben 6 százalékra javította becslését, a költségvetés legutóbbi módosításakor pedig Szerbia Kormánya is 6 százalékot irányozott elő.

A világ több mint 30 országában működő UniCredit szerint a gazdasági növekedést leginkább a beruházások fogják elősegíteni. A jelentésben megemlítik, hogy a kormány az idén 430 milliárd dinárt tervez befektetni, főképpen infrastrukturális projektumokba, ami a bruttó hazai termék (GDP) 7,5 százalékát teszi ki, és 45 százalékos beruházási növekedést jelent 2020-hoz képest. Ez több mint 2 százalékkal emelheti meg a GDP-t. Az olasz kereskedelmi bankcsoport a stabil dinárt és a kivitelt is a legfontosabb bővülési tényezők közé sorolja, és becslése szerint a költségvetési hiány jövőre a GDP 3 százalékára csökkenhet, tovább apasztva a már most is enyhén süllyedő GDP-arányos államadósságot. Az UniCredit biztatónak ítéli meg, hogy júniusban Szerbia újabb, kétéves tanácsadói megállapodást kötött a Nemzetközi Valutaalappal, ami kedvező jel a külföldi beruházók számára, egyúttal pedig azt is jelenti, hogy, ha szükség mutatkozna rá, az ország gyorsabban hozzájuthat az IMF anyagi segítségéhez. A bankcsoport szerint Szerbián kívül Magyarország, Lengyelország és Románia is már az idén visszakapaszkodhat a járvány előtti növekedési szintre, a többi vizsgált országnak viszont erre csak jövőre lesz ereje.