2024. szeptember 14., szombat

Egyre biztosabb a 35 ezer dináros minimálbér

Harmadszor is tárgyaltak a 2022-es legalacsonyabb jövedelemről – Az állam hajlandó csökkenteni a munkáltatók kötelezettségeit

Újra megegyezés nélkül zárult a Szociális-gazdasági Tanács tegnapi ülése. A szakszervezetek és a munkáltatók a harmadik tárgyaláson is kiálltak az előzőleg ismertetett álláspontjaik mellett, az állami képviselők viszont hivatalosan is megerősítették Aleksandar Vučić államfő korábbi bejelentését. Ez szerint a 2022-es minimálbér 35.012 ezer dinár lenne, a legalacsonyabb jövedelem adómentes részét pedig 18.300 dinárról 19.300 dinárra növelnék. Siniša Mali pénzügyminiszter ugyanakkor bejelentette, hogy az említett könnyítés mellett 0,5 százalékkal csökkentenék a nyugdíjbiztosítási járulékokat is.

Az egyeztetések előtt Nebojša Atanacković, a Szerbiai Munkáltatók Uniójának (UPS) elnöke újra megismételte a munkáltatók álláspontját, amely szerint akkor fogadják el a szerb állam által javasolt 35.012 dináros minimálbért, ha csökkentik a jövedelmek után megfizettetett adókat és járulékokat. A kérdés tehát már csak az maradt, hogy a munkáltatók mennyire elégedettek a pénzügyminiszter hivatalos ajánlatával. A tárgyalások kezdetén ugyanis az UPS igazgatója, Srđan Drobnjaković azt nyilatkozta, hogy az egyeztetések folyamán a Fiskális Tanács javaslatát fogják támogatni, amely szerint „a jövedelem adómentes részét 18 ezer dinárról 26 ezer dinárra növelnék, az egészségügyi és nyugdíjbiztosítási alapok viszont 10 százalékról 15-re emelnék a járulékok nominális értékét”. A munkáltatók képviselője akkoriban hangsúlyozta, hogy a szövetség kíséri a bruttó hazai termék alakulását és az infláció mértékét, és számításaik szerint a munka minimális árának növekedése nem haladhatja meg a 6 százalékot. Az állam által javasolt 6,6 százalékos növelés tehát jelentős adócsökkentés alapján valósítható meg – állította csaknem két héttel ezelőtt az UPS igazgatója.

Az ülést megelőzően Čedanka Andrić, a Független Egyesült Ágazati Szakszervezetek végrehajtó titkára elmondta: az országos szakszervezeti képviseletek a tárgyalások végéig kiállnak azon álláspontjuk mellett, hogy a minimálbért ki kell egyenlíteni a legkisebb fogyasztói kosár értékével. A 2017-es megállapodás szerint ugyanis ezt már tavaly meg kellett volna tenni, így elfogadhatatlannak tartják, hogy jövőre 39 ezer dinártól kevesebb legyen a munka legkisebb értéke.

A Szociális-gazdasági Tanács következő ülését szeptember 2-án tartják meg, amikor a bejelentések szerint Ana Brnabić kormányfő is csatlakozik a tárgyalókhoz. Hs a szakszervezetek és munkáltatók szeptember 15-éig sem jutnak egyezségre, akkor a törvény szerint az állam dönt a 2022-es minimálbér nagyságáról.

A Szociális-gazdasági Tanács fennállása óta a szakszervezeteknek és a munkáltatóknak csak egyszer sikerült közös megállapodásra jutniuk a minimálbér nagyságát illetően. Ez 2017-ben történt, amikor abban is megegyeztek, hogy 2020-ig kiegyenlítik országunkban a minimálbér nagyságát a legkisebb fogyasztói kosár értékével. Az említett egy év kivételével minden esetben az állam hozta meg a végső döntést.