2024. szeptember 18., szerda

Mélyfeldolgozás a pancsovai Kőolajfinomítóban

Kezdődik a hazai kőolajkoksz előállítása

A pancsovai Kőolajfinomítóban üzembe helyezték a mélyfeldolgozó részleget, amelynek megépítése a korszerűsítés második szakasza legfontosabb projektumának számít.

Az új berendezést az olajfinomító vezérlőtermében egy gombnyomással Aleksandar Vučić államfő helyezte üzembe, miután Alekszandr Gyukov, a Gazprom Nyeft igazgatótanácsának elnöke és Zorana Mihajlović bányászati és energiaügyi miniszter deaktiválta a biztonsági rendszert. A projektum értéke 330 millió euró, és újabb fordulópont a szerbiai kőolajszektor működésében, hiszen Pancsováról a legjobb minőségű petrolkémiai termékek kerülnek ki. A mélyfeldolgozó komplexumon több mint hétmillió munkaórát dolgoztak, naponta átlagban 1100 munkás vett részt a kivitelezésben, 80 százalékuk hazai vállalatokból. A komplexum üzemeltetésével jelentősen növekszik a legkiválóbb üzemanyagok gyártása, és megkezdődik az olajfinomításból származó hazai kőolajkoksz előállítása. Többé nem termelnek magas kéntartalmú mazutot, amivel jelentősen csökken a környezetszennyezés. A legkorszerűbb részlegben több mint 60 hazai szakembert alkalmaznak.

Aleksandar Vučić elmondta: a három évvel ezelőtti alapkőletételkor még nem hitte, hogy a projektum sikerrel zárul, szerencsére azonban azok, akik megépítették a legkorszerűbb konstrukciók egyikét, nálánál nagyobb hittel dolgoztak. Jelentős nap ez Szerbia számára, hiszen ez lett a térség három legmodernebb kőolajfinomítójának egyike (a Burgasz és a Mol mellett), és az egykori Jugoszlávia területén semmi sem mérhető azzal, ami most Pancsován létesült. Szerbiának, ahogyan fejlődik infrastruktúrája, egyre több kőolajkokszra van szüksége. A berendezés kapacitása napi 2000 tonna, és óránként 87 tonna koksz kerülhet ki az üzemből. Az ország éves szükségelete 150-160 ezer tonna koksz, az új mélyfeldolgozó komplexum viszont 170 ezer tonnát képes termelni.

Az államfő közölte: tegnap abban állapodtak meg a Gazprom Nyeft képviselőivel, hogy szakértői csoportokat alakítanak, melyek megvizsgálják a Petrohemija magánosításának kérdéskörét. ,,Ez évek óta problémaként merült fel a Nemzetközi Valutaalappal és a Világbankkal folytatott megbeszéléseken, és ma megnyílt a Gazprom Nyefttel való megállapodás lehetősége” – fogalmazott az elnök, és köszönetet mondott Alekszandr Gyukov vezérigazgatónak, amiért ,,bátran hoz súlyos döntéseket”. A Petrohemijában 1320 ember dolgozik, és az államfő szerint ,,úgy tűnik, hogy hamarosan megoldást találnak számukra, egyúttal pedig Szerbia vegyipara számára is”.

Kirill Tyurdenev, a Szerbiai Kőolajipari Vállalat vezérigazgatója úgy értékelte, hogy a komplexum üzembe helyezése hatalmas lépés a Szerbiai Kőolajipari Vállalat (NIS) tevékenységének egy újabb időszaka felé. Mint mondta, a mélyfeldolgozás nemcsak új technológiát jelent, hanem új piaci pozíciót, új szabványokat is.

Alekszandr Gyukov, a Gazprom Nyeft vezérigazgatója emlékeztetett arra, hogy három évvel ezelőtt, 2017 őszén jelentették be a komplexum építésének megkezdését. Szavai szerint a mélyfeldolgozó nemcsak a kőolajfinomító és Pancsova, hanem az egész szerbiai kőolajipar számára nagy fontosságú, és a legkorszerűbbek közé sorolható a világon. A Pancsováról kikerülő kőolajkoksz lefedi a szerbiai szükségleteket, és kivitelre is jut belőle. Gyukov hangsúlyozta, hogy ezzel korántsem fejeződik be a NIS fejlesztése, és hogy ez még egy jó példája annak, hogy a szerbek és az oroszok nemcsak két baráti nép, hanem jó partnerek is.

Alekszandr Bocsan-Harcsenko, Oroszország belgrádi nagykövete kijelentette: bárkivel is beszélgetett, senki sem hallott még hasonló méretű fejlesztésről Európának ebben a részében a világjárvány miatti kedvezőtlen piaci körülmények közepette. A NIS-nek továbbra is vezető szerepe van Oroszország és Szerbia együttműködésében.