2024. október 1., kedd

Eltűnnek a hagyományos villanyégők

Állami energiahatékonysági alapot hoznak létre

A jövő év végére kivonják használatból a klasszikus, izzószálas villanykörtéket – jelezte Miloš Banjac bányászati és energiaügyi segédminiszter.

– A hagyományos izzó ötször annyi energiát fogyaszt, mint a neon, és tízszer annyit, mint a LED (Light-Emitting Diode, vagyis fényt kibocsátó dióda), tehát ez a döntésünk jelentősen javítja az energiahatékonyságot – mondta Banjac a villanyáram szabályos felhasználásáról tartott tanácskozáson. Kiemelte, hogy az új szabályok tiltják majd az energiafelhasználás szempontjából nem hatékony termékek használatát és behozatalát. Még az idén állami energiahatékonysági alapot hoznak létre, ez az egyik feltétele annak, hogy az ország újabb EU-s pénzekhez jusson.

– Harmincmillió eurót szeretnénk beömleszteni ebbe a pénzalapba, egyelőre tízmilliónk van, és az Európai Uniótól is kapunk tízet. Ezeket az eszközöket a polgárok felé irányítjuk, a korábbi gyakorlattól eltérően, amikor mintegy 1,5 millió eurót a helyi önkormányzatok között osztottunk szét iskolák, óvodák, kórházak korszerűsítésére – részletezte Banjac.

A holland Philipsnek, a világ legnagyobb fényforrásgyártójának a becslése szerint a halogénről a LED-re való áttéréssel a fogyasztók évente átlagban 124 eurót takaríthatnak meg. A szakemberek azt mondják, a halogénizzók olcsóbbak a LED-eknél, de sokkal több áramot fogyasztanak, a LED-izzók megvásárlásával viszont egy év alatt megtérülnek a költségek. A halogénizzók átlagban két évig tartanak, a LED-izzók 15-20 évig is, arról nem is beszélve, hogy környezetkímélők.