2024. október 1., kedd

Harmincháromezer dinár minimálbért szeretnének

A szakszervezetek 24,5 százalékos emelést kérnek – ez megközelítené a minimális fogyasztói kosár értékét

A jövő héten folytatódnak az egyeztetések a következő évi minimálbér értékéről, miután a Szociális-Gazdasági Tanács tegnapi ülésén sem sikerült megegyezniük a kormány, a munkaadók és a munkavállalók képviselőinek. A Pénzügyminisztérium 10 százalékos emelést javasolt, s ezt a munkáltatók elfogadták, a szakszervezetek azonban a 24,5 százalékos növeléssel lennének elégedettek – tették közzé a tegnapi tárgyalások után.

Goran Milić, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének alelnöke elmondta, hogy a Pénzügyminisztérium képviselői reális javaslattal álltak elő, 6-tól 10 százalékig terjedő emelést tartanak lehetségesnek.

A minimális fogyasztói kosár értéke 37 ezer dinár, de ezt az összeget még a szakszervezetek bérjavaslata sem éri el (Fotó: Ótos András)

A minimális fogyasztói kosár értéke 37 ezer dinár, de ezt az összeget még a szakszervezetek bérjavaslata sem éri el (Fotó: Ótos András)

– A munkaadók szerint reális a hatszázalékos növelés, és bizonyos feltételek mellett akár a tízszázalékosat is elfogadhatónak tartják. A szakszervezetek 24,5 százalékos javaslata figyelembe veszi a fogyasztói kosár árát, és a jelenlegi 27.400 dinárról 33.700 dinárra növelnék a minimálbér összegét – mondta Milić. A tárgyalás a következő héten folytatódik.

Jelenleg 27 ezer dinárt tesz ki a minimálbér, a kimutatások szerint nagyjából 350 ezer alkalmazott kap munkájáért ekkora fizetést Szerbiában. A minimális fogyasztói kosár értéke pedig 37 ezer dinár.

A költségvetési többlet július végén 48,5 milliárd dinárt tett ki, s ez megnyitja a lehetőséget a magasabb bérek felé.

Ljubisav Orbović, a Szerbiai Önálló Szakszervezetek Szövetségének elnöke 32-33 ezer dináros bérrel lenne elégedett, vagyis az általa irányított szakszervezet ezt az összeget követeli a tárgyalások során.

A Függetlenség Ágazati Szakszervezet szerint a minimálbér megfelelő mértékű emelése csökkentené munkavállalók külföldre távozását.

– A képzett munkások többsége nem elégszik meg havi 300-350 eurónál kisebb összeggel. A minimálbér összegéhez való viszony annak a mutatója, hogy miként gondolkodunk a polgárok túlnyomó többségének az érdekéről – mondta Zoran Stojiljković, a Függetlenség Ágazati Szakszervezet elnöke.

Amennyiben szeptember 15-éig nem sikerül megállapodásra jutni, a szerb kormány hoz döntést a következő év január 1-jétől hatályos minimálbér összegéről.