A cikkhez tartozó képgalériát ITT tekinthetik meg.
A Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesülete szervezésében újra utcára vonultak az elégedetlen termelők. A mintegy ötven traktorral felvonuló gazda az Y-elágazásnak a Topolyai és a Békovai úti körforgalom közötti részét zárta le 12 és 14 óra között. Az útlezárás minden valószínűség szerint holnap folytatódik.
Miroslav Matković, a Szabadkai Mezőgazdasági Termelők Egyesületének elnöke az újságíróknak ismertette a követeléseiket.
– A tavaly Kiszácson az akkori miniszterelnökkel, Ana Brnabićtyal, valamint mezőgazdasági miniszterrel folytatott megbeszélésünk nyomán 17 ezer dináros támogatást kellett volna kapnunk a fémzárolt vetőmagra, ám a mái napig nem jött ki az a rendelet, amely ezt szabályozná. Viszont már elkezdődött az őszi vetés, sőt az olajrepce vetése már be is fejeződött. Azt követeljük, hogy a tavalyi és az idei évre vonatkozó támogatást azonnal fizessék ki, azért is, mert a szárazság újra lecsökkentette főleg a kukorica, de más kultúrnövények termését is. A másik követelésünk, hogy a termelők január elsejétől minden töltőállomáson jövedéki adó nélkül tudjanak tankolni. A harmadik követelésünk, hogy minden mezőgazdasági hitelre kapjunk moratóriumot, míg a negyedik, hogy rendezzék a piacot és a börzét. Nem csak a gabonafélék piacára gondolunk, hanem arra is, hogy kontrollálják a tej, tojás, hús, zöldségfélék importját – fogalmazott a termelő.
A szabadkai termelők azonnali megoldást követelnek, illetve azt, hogy a kormány pontos határidőket adjon meg a követeléseik teljesítésére.
Damir Perčić, szabadkai termelő szerint a mezőgazdászok többféle formában igyekeztek hangot adni nehéz helyzetüknek.
– Azért gyűltünk ma itt össze, hogy kifejezzük elégedetlenségünket. Tavaly decemberben Kiszácson megbeszéltük, hogy 17 ezer dinárt kapunk a fémzárolt vetőmagokra, viszont az erre vonatkozó rendelet a mái napig nem jelent meg. Csakúgy mint az üzemanyag jövedelmi adójára vonatkozó sem, ugyanakkor az exportban és az importban sem történtek változások. A rossz időjárás több éve terméskimaradáshoz vezet, és valahogy a vezetők tudtára kell adnunk, hogy tarthatatlan a helyzetünk. Leveleket küldtünk a minisztériumba, Belgrádban is voltunk, és már nem tudunk hogyan kihatni a döntéshozókra. Nincs más választásunk. Az idén is nagy szárazság volt, csakúgy mint két évvel ezelőtt, és ezúttal is követeljük azt, amit akkor is, hogy az aszályt nyilvánítsák természeti csapássá, viszont azt senki sem tudja, hogy ennek mi a módja, hisz senki sem érzi magát illetékesnek ebben – mondta a gazda.
A megmozdulás ideje alatt rendőrök felügyelték a forgalmat.
Nyitókép: Molnár Edvárd felvétele