2024. szeptember 6., péntek

Harmincmilliárdot ruház be az Intel a csipgyártásba

Pénteken jelentette be az Intel, hogy európai terjeszkedése részeként 4,6 milliárd dollárt tervez befektetni egy új csipgyárba a lengyelországi Wroclaw közelében. Vasárnap aztán kiderült, hogy az amerikai vállalat 25 milliárd dolláros beruházással Izraelben is üzemet nyit. A két beruházás összköltsége csaknem 30 milliárd dollár.

Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök üdvözölte a gigaberuházást. A Financial Times beszámolója szerint az új gyár az Intel már meglévő Kiryat Gat-i üzeme mellett nyílik meg 2027-ben. Netanjahu a befektetést „minden idők legnagyobb beruházásának” nevezte, az Intel viszont csak annyit közölt hivatalosan, hogy „üzleti tervet nyújtott be izraeli gyártólétesítményeinek korszerűsítésére”, ahol 1974 óta működik, de nem erősítette meg „a projekt konkrét részleteit”. Az izraeli pénzügyminisztérium szerint a projekt várhatóan több ezer új munkahelyet teremt majd, és az Intel 7,5%-os adókulcsot fog fizetni, ami a jelenlegi 5%-hoz képest növekedést jelent.

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök is örömmel nyugtázta a beruházást. Mint mondta, az Intel gyár építése Lengyelország történetének legnagyobb zöldmezős beruházása lesz.

A Wroclaw közelében felépülő létesítmény 2000 új munkahelyet teremt, s a létesítmény várhatóan szintén 2027-ben készül el.

Az Intel célja, hogy növelje európai csip-összeszerelési és -tesztelési kapacitását. Az Intel tavaly jelentette be, hogy Németország, Írország, Olaszország, Spanyolország és Franciaország mellett Lengyelország is azon országok közé tartozik, amelyek részesülnek a vállalat 33 milliárd eurós, az Európai Uniót érintő beruházási tervéből.

A wroclawi gyár szorosan együttműködik majd az Intel németországi, Magdeburgban szintén 2027-ben átadásra kerülő, 17 milliárd eurós csúcstechnológiás mikrocsipgyártó üzemével, illetve írországi létesítményével.

A tervek szerint az ír és német gyárakban készült, szilíciumlapkákon lévő csipek a lengyelországi gyárba kerülnek, ahol összeállítják a végtermékeket, majd tesztelik teljesítményüket és minőségüket.

A lengyelországi beruházáshoz még meg kell szerezni az Európai Bizottság beleegyezését. 

Nyitókép: Illusztráció/Istock