2024. szeptember 7., szombat

A gazdatársadalom (is) megosztott

Folytatódtak a traktoros felvonulások és útzárlatok – Szombaton hét gazdatársulás képviselőit fogadják a kormány székházában – Meghosszabbítják a tehenek utáni támogatás igénylésének határid

Pénteken országszerte negyedik napja tartott a csekély állami támogatás és a visszájára fordult kereskedelmi intézkedések miatti gazdatüntetés. A csütörtöki kormányhatározatok csak kevés termelőt nyugtattak meg, a többiek, így a vajdaságiak is azt hangoztatják, hogy a követeléseknek csak egy részét teljesítette az állam. A fejőstehenek utáni támogatást 40.000 dinárra, a tejprémiumot 19 dinárra, a behozatali sajtok védővámját 300 dinárra növelték ugyan, de hátravan még a 300 eurót kitevő területalapú támogatás, az adómentes gázolaj, a vízlecsapolási illeték eltörlése és a terményáraknak az európai tőzsdékhez való igazítása. Sajtóértesülések szerint szombaton reggel 9-kor hét termelői társulás képviselőit fogadják a kormányban, és a miniszterelnökön kívül ott lesz az agrár- és a pénzügyi tárca vezetője is.

Kedd óta nem tágítanak a gazdák az Újvidéki Vásár elől (Fotó: Dávid Csilla)

Kedd óta nem tágítanak a gazdák az Újvidéki Vásár elől (Fotó: Dávid Csilla)

A traktoros gazdák kivárnak, a nagy többség pénteken sem mozdult el a tüntetések helyszíneiről, az Újvidéki Vásárnál kedd óta tüntetők járműveikkel eltorlaszolták a Temerini úti hídat, Szabadkán pedig ismét lezárták az aluljárót. A többi között a topolyaiak is a forgalom akadályozásával fejezték ki elégedetlenségüket, és az országos megmozdulásból kiveszik részüket az adai és a zentai gazdák is. Dejan Trajković, a Naše mleko egyesület szóvivője közölte, a várható találkozó ellenére addig folytatják az útlezárásokat, amíg nem teljesítik minden követelésüket. Pénteken hajnali 4 órakor a traktorokkal zárlat alá vették a Pancsova környéki utakat, a hétvégét megelőző nagy forgalomra való tekintettel időnként átengedtek valamennyi gépjárművet, elsősorban a mentősöket és a gyermekeket szállító autókat, de így is több kilométeres kocsisorok alakultak ki. A Pancsovánál tüntetők szerint azok, akik csütörtökön az államfőnél jártak, hatalompárti társulásokat képviseltek, és behódoltak a kormányzat akaratának. A szóban forgó mačvai tejtermelők és közép-szerbiai szarvasmarha-tenyésztők közölték, hogy elégedettek, igényeik nagy részét az állam kielégítette.

A požarevaci és környékbeli termelők a kragujevaciakkal együtt több mint 200 traktorral vonultak fel, és elzárták a đerdapi főutat a moravai hídnál. Mint mondják, versenyképességük érdekében az európai gazdákkal azonos feltételeket szeretnének kiharcolni, a többi között azt, hogy 32 dinár legyen az idei búza felvásárlási ára. Kraljevo Čačak felöli bejáratánál pénteken is tartott a körforgalmú útkereszteződés traktoros zárlata.

(Fotó: Dávid Csilla)

(Fotó: Dávid Csilla)

Jelena Tanasković agrárminiszter pénteken reggel a közszolgálati televízióban közölte, hogy a 300 eurós hektáronkénti támogatást a törvény nem teszi lehetővé, ezért erről csak a jövő évi költségvetés kialakításakor lehet beszélgetni, de szerinte azon kívül a termelők szinte minden követelésének eleget tettek. Mint mondta, azok, akik még mindig tüntetnek, korábban voltak ugyan a minisztériumban és a kormányban megtartott találkozókon, de az államfővel való tárgyalást elutasították. „A tejtöbblet valóban nagy probléma, az elsődleges termelőktől a feldolgozókon át a kereskedőkig az egész láncolatra jellemző, de a behozatali illetékeket 300 dinárra emeltük, és ez biztosan megállítja az importot. A fejőstehenek után járó, az idén 30.000 dinárra növelt támogatást 40.000-re emeljük. Biztosra vehető, hogy az igénylés május 23-ai határidejét június elejéig meghosszabbítjuk, júliusban pedig már érkezik is a pénz a számlákra – jelentette be Tanasković.

Žarko Galetin agrárközgazdász a Politika napilapnak kijelentette, hogy a garantált tejfelvásárlási ár nem reális követelés, régen elmúltak azok az idők, amikor az állam határozta meg az árakat. A mezőgazdaságnak azonban mindenképpen segíteni kell, nemcsak a tejprémium megemelésével, hanem lehetőleg a területalapú támogatás növelésével is, de a 300 euró kifizetése Szerbiában lehetetlen. Sajnos az EU országaival ebben sem tudunk lépést tartani, dupla agrárköltségvetésre lenne szükség ahhoz, hogy a gazdák összes követelésének eleget tegyenek – mondta a szakember.