2024. szeptember 28., szombat

Munkahelymentő támogatások

Mentőcsomag az elemzők szemszögéből

A héten beharangozott második gazdasági segélycsomag közvetlenül a kis- és közepes vállalatokat segíti, de minden polgárnak hasznára válik – mondják első reagálásaikban a közgazdászok.

–  Az újabb támogatási terv azt szolgálja, hogy a munkaerőpiacon elejét vegyék azoknak a kedvezőtlen folyamatoknak, melyek az eddigi közvetlen anyagi segítség megszűntével indulnának be. Elsősorban a munkanélküliségi ráta növekedését hivatott megakadályozni – fejtette ki véleményét Ivan Nikolić közgazdász.  Szerinte ilyen módon az állam valójában ,,megvásárol” a gazdaság számára két vagy több hónapot, hogy a rendszer alkalmazkodni tudjon az újonnan előállt helyzethez.

– Kétségtelen, hogy amikor az állam meghozta az előző intézkedéscsomagot, arra számított, hogy az egészségügyi válság nyárig tart, látjuk azonban, hogy elhúzódott, és nem tudni, mikor lesz vége. Erre a kihívásra igyekszik most ismét választ adni az állam. Az újabb intézkedések közvetlenül a kis- és közepes vállalatokra irányulnak, de mindenkinek hasznára válnak. Lehetséges, hogy nélkülük növekvő munkanélküliséggel kellene szembenéznünk, ami újabb költségeket jelentene az államnak. Éppen ezért az első, „kiadós” csomag lejártával kockázatos lett volna hagyni a gazdaság legsebezhetőbb részét, vagyis a mikro-, kis- és közepes cégeket, hogy további segítség nélkül maguk alkalmazkodjanak a csöppet sem könnyű új körülményekhez. Fontos időt nyerni, és ennek az érzékeny szektornak az átmeneti időszakban megkönnyíteni az átállást az állami támogatás nélküli tevékenységre – nyilatkozta Nikolić, hozzátéve: szerencse, hogy a költségvetési helyzet, a pénzügyi rendszer állapota lehetővé teszi a pótintézkedéseket is. Nem hagyhatjuk azonban figyelmen kívül a második negyedévben megvalósított – részben a mentőcsömagnak köszönhető – jó eredményeket sem.

– Emlékeztetnék: a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége azt prognosztizálta, hogy a második negyedévben 8 százalékos lesz a gazdasági visszaesés, most azonban valószínűnek látszik, hogy ennél enyhébb, mintegy 6 százalékos, vagy ennél is kisebb lesz – fejtegette Nikolić. Nem zárja ki, hogy az év végéig lesznek még valamilyen támogatások, de szerinte ezek csak a legveszélyeztetettebb ágazatokra vonatkozhatnak, mint amilyen a turizmus és a vendéglátóipar, a kultúra és a közlekedés bizonyos részei.

Dragan Ðuričin, a Belgrádi Egyetem Közgazdasági Karának tanára úgy nyilatkozott, hogy a második mentőcsomag a kisvállakozásokban foglalkoztatottak túlélésére szolgál. A döntéshozókat az  ENSZ-nek az az ajánlása vezérelte, hogy a fejlődő országoknak biztosítaniuk kell a minimálbéreket. Szerinte nagy segítségére lesz mind a gazdaságnak, mind a polgároknak az is, hogy engedélyezik az adó- és járulékfizetés további halasztását, valamint lehetővé teszik a hitelmoratórium meghosszabbítását.

Mint közöltük, a kis- és közepes vállalatok foglalkoztatottjainak augusztus 10-éig az állam befizeti a minimálbér 60 százalékát, és ugyanennyire számíthatnak szeptemberben is. Munkásonként egy-egy hónapra 18 000 dinárt kapnak a cégek. Várható, hogy egy hónappal elhalasztják az adók és járulékok fizetését, és a hiteltörlesztési moratóriumról is folynak a tárgyalások. A pénzügyminiszter csütörtökön azt közölte, hogy a kormány minderről a jövő hét elején dönt formálisan is.