2025. január 2., csütörtök

Apránként előre

Utasunk Gordán Kolos, a zentai Petőfi Sándor Általános Iskola igazgatója

Immáron a negyedik évadában robog a Magyar Szó Taxi, napilapunk videós műsora. Akik követik, azok már jól tudják a koncepciót, akik nem, azoknak pedig gyorsan bemutatnám: minden héten beül mellém valaki a Taxi anyósülésére, akivel autókázás közben különféle témákról beszélgetünk. A műsorban felbukkannak a már korábbról ismert arcok, de igyekszünk olyan személyeket is bemutatni, akik eddig meghúzódtak a háttérben, munkájukkal azonban nagyban hozzájárulnak egy-egy intézmény működéséhez vagy egy adott közösség életéhez. Az elkészült műsorunkat a Facebook-oldalunkon, a YouTube-csatornánkon és az online felületünkön tekinthetik meg, az interjú szerkesztett formáját pedig hétvégi lapszámunkban olvashatják.

Gordán Kolos 2020 óta vezeti a zentai Petőfi Sándor Általános Iskolát, és a hozzátartozó felsőhegyi Csokonai Vitéz Mihály kihelyezett tagozatot. A tanítói pályafutását is itt kezdte meg egykoron, édesapja életútját követve ő is tanító bácsiként tevékenykedett éveken keresztül. Sőt, ez a szerelem, amely a pedagógusi hivatáshoz köti, sokkal korábbra nyúlik vissza, hiszen már kisgyermekként rengeteget bejárt édesapjával az iskolába, de otthon is figyelte, ahogyan az órákra készül, osztályozza a dolgozatokat, felmérőket. Ma már a második mandátumát tölti iskolaigazgatóként ebben az intézményben. Vele beszélgettünk zentai utunk során a iskoláról, az azon belüli programokról, a fejlődéséről.

Véleményed szerint milyen adottságokkal rendelkezik egy jó tanító?
– Fontos, hogy a gyerekek szeressék az iskolát, és szeressenek iskolába járni. Nekem ez a felfogásom, és a mai napig erre törekszünk, hogy az iskolát olyan hellyé tegyük, ahova a gyerekek örömmel jönnek. A másik lényeges dolog a tisztelet, nemcsak a szülők, hanem a kollégák és a diákok irányába is. Mi, pedagógusok, sem vagyunk tökéletesek, nem tudhatunk mindent, és ezt vállalnunk kell. Már sokszor előfordult, hogy a diákjaim azt mondták, hogy tudok mindent, majd tágra nyílt szemekkel néztek, amikor azt mondtam, hogy ez nem igaz. Csodálkoztak és kérdezték, hogy mégis, hogy csinálom ezt. Mondtam nekik, hogy utánaolvasok annak, amit nem tudok. Annak köszönhetően, hogy felvállalod azt, hogy nem vagy tökéletes, rögtön más lesz a kapcsolat, hiszen azt mutatod feléjük, hogy te is ember vagy, te is hibázhatsz. Szerintem ez az alapja az egésznek.

Az iskola az utóbbi időben folyamatosan fejlődik. Milyen fejlesztések valósultak meg benne?
– Iskolánkba, a felsőhegyi kihelyezett tagozattal együtt, összesen 443 gyermek jár. 35 tagozatunk van, a városi iskolában szerb és magyar, a falusiban csak magyar tannyelvűek. Van egy nagyon jó barátom, iskolaigazgató, aki azt mondta, hogy apró lépésekben kell mindent elkezdeni, lassan haladni előre, mert ha egyszerre sokat akarsz, abból sosem sül ki semmi jó, nem biztos, hogy sikerülni fog. Megfogadtam a tanácsát, és amióta átvettem az iskola vezetését, nagyon sok mindenben haladtunk előre. Még 2020-ban, a Covid-időszak előtt, elkezdtük a nyílászárók cseréjét. Először tíz ablak, most jelenleg ott tartunk, hogy hamarosan befejezzük, talán mintegy 25 ablak maradt még, ezeknek a cseréje talán jövőre megvalósulhat. A tantermeket felújítottuk, több mint 400 asztalt és széket cseréltünk le egyszemélyesekre. Nagy segítségünkre volt a Tartományi Oktatási, Jogalkotási, Közigazgatási és Nemzeti Kisebbségi – Nemzeti Közösségi Titkárság, a Tartományi Sport- és Ifjúsági Titkárság, valamint a Magyar Nemzeti Tanács és az önkormányzat is a munkálatok megvalósításában. A jövőben tovább folytatjuk a nyílászárók cseréjét, egy női mosdót is rekonstruálni kell, illetve a tető is várat még magára, de remélem, hamarosan annak a felújítása is megvalósulhat. A felsőhegyi iskoláról sem feledkeztünk meg, ott a külső homlokzati munkálatok lassan befejeződnek, de nagy feladat lesz a tornaterem tetőszerkezetének a rendbetétele. Nagyon sokat haladtunk előre, de még mindig van mit tenni.

Hogyan látod magad iskolaigazgatóként?
– Nem volt egyszerű tanítói szerepkörből intézményvezetővé válni. Egyszer azt hallottam, hogy az első mandátum nagyon nehéz, és ha megadatik, a másodikban lehet élvezni az elvégzett munka gyümölcsét. Ezzel teljes mértékben egyezek. Most kezdtem meg a második mandátumomat, és tényleg, most tudjuk élvezni a munkánk gyümölcsét, most tudjuk, úgymond, megkóstolni. Azt kell mondanom, nagyon édes ez a „gyümölcs”. Én egy pörgős ember vagyok, egy percre sem állok meg, szaladok ide-oda. A feleségem, aki szintén a Petőfi-iskolában tanító, mindig azt mondja, jó lenne, ha otthon is így tudnék pörögni. Ahhoz, hogy valaki sikeres intézményvezető legyen, az általa vezetett intézmény szépen tudjon működni, elengedhetetlen egy jó csapat. Szerencsém van, nagyon jó munkatársak vesznek körül, akik mindenben segítenek. Nehezen vették fel a pörgős tempómat, de most már megszokták, és nagyon szépen együtt tudunk működni. A munkánkért pozitív kritikát is kapunk, ennek nagyon örülünk, de negatívat is, aminek szintén örülünk, hisz ebből tanulunk, így tudunk fejlődni. 

Milyen iskolai programokat szoktatok szervezni a diákoknak?
– Odafigyelünk arra, hogy a gyermekek ne csak tanuljanak nálunk, hanem valamilyen szinten szórakozzanak is. Ez is hozzájárul ahhoz, amit az előbb említettem, hogy szeressenek iskolába járni. Színesebbé tesszük nekik az itt eltöltött időt, hiszen fél életüket itt töltik. Vannak olyanok, akik többet tartózkodnak velünk, mint a szüleikkel, hiszen őket kötelezi a munka. Minden hónapban igyekszünk új érdekességekkel szolgálni. Jelenleg a gyermekhétre készülünk, novemberben tartjuk a tolerancianapot, decemberben Egy perc és nyersz játékos vetélkedőt rendezünk, de megtartjuk a hagyományos karácsonyi vásárunkat is, ahol a gyermekek kézzel készült ajándékokat árulnak, az ebből befolyt összeget pedig az osztály közös kikapcsolódásra költheti el. A papírgyűjtés nálunk elmaradhatatlan májusban, de emellett hozzánk bárki behozhatja az elektronikus hulladékot (elemet), illetve a papírt. Már negyedik alkalommal díjaznak bennünket a Zöld Iskola Programban. Ennek köszönhetően a gyerekek kirándulni mehetnek, a költségeket pedig a tartomány fedezi. Oda kell figyelnünk arra, hogy a gyermek ne csak tanuljon nálunk, de jól is érezze magát.
 

Magyar Szó Taxi: Mi hozzuk a híreket!

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Kállai Göblös Nikoletta és Gordán Kolos