2024. november 23., szombat

Potápi: Magyarország minden magyar hazája

Magyarország minden magyar hazája, éljen akár a diaszpórában, akár a Kárpát-medence bármely országában – mondta a Miniszterelnökség nemzetpolitikáért felelős államtitkára tegnap Budapesten, az Őshonos kisebbségek anyanyelvi oktatáshoz való joga című konferencián. Potápi Árpád János kiemelte: a kormány által 14 éve megkezdett nemzetpolitika sokat tett azért, hogy „a magyar nemzetrészek érezzék, Magyarországra mindig biztonsággal számíthatnak”. A kormány sokat tett azért, hogy a magyarság a szülőföldjén boldogulhasson és meg is őrizhesse ott a jogait.

Potápi külön kiemelte a külhoni politikai intézményrendszer megerősítését, amelynek köszönhetően a magyarság érdekképviseletét olyan pártok biztosítják, amelyek részt vesznek a helyi politikában. Van értelme a magyar képviselőkre szavazni, van értelme a magyar érdekképviseletnek, mert az ő sikereik a magyarság fejlődését biztosítják, a magyarság intézményrendszerének megerősítését szolgálják, s hozzájárulnak ahhoz, hogy még hosszú évtizedekig magyar identitásról lehessen beszélni a Kárpát-medencében – jelentette ki.

A Kisebbségi Jogvédő Intézetet méltatva közölte: valószínűleg nélküle is biztosítottak lennének a magyarság jogai, de létrehozásának köszönhetően sikerült még inkább odafigyelni azokra a problémás kérdésekre, egyedi ügyekre, jogorvoslati lehetőségekre, amelyeket a magyarok nehezen vagy egyáltalán nem tudtak volna érvényesíteni.

Potápi szerint a magyar kormány nemzetiségi politikája példa lehet más országok számára is. Szólt arról is, hogy a júniusi európai parlamenti választáson a Fidesz–KDNP listájáról bejutott az uniós testületbe egy kárpátaljai és egy délvidéki származású képviselő is. Közölte: ők hozzájárulhatnak ahhoz, hogy az EU a nemzetek Európájára épüljön.

A konferencián felolvasták Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes köszöntőjét, amelyben azt írta: a kormány nemzetpolitikájának célja, hogy a Kárpát-medencében és a diaszpórában is mindenki, aki meg akar maradni magyarnak, megmaradhasson magyarnak, ehhez pedig elengedhetetlen az anyanyelvű oktatás. Kitért arra is, hogy az őshonos magyarországi nemzetiségek integráns részei a magyar nemzetnek, államalkotó tényezők, s az ő jogaik, identitásuk és kultúrájuk megőrzése Magyarországnak is értéket jelent és teremt. Mindezek alapján Magyarország csak olyan jogot kér a külhoni magyarságnak, amelyet maga is megad a területén élő nemzetiségeknek.

Gyeney Laura, a Kisebbségi Jogvédő Intézet igazgatója arról beszélt, hogy az anyanyelvi oktatás jóval több oktatáspolitikai kérdésnél, mivel a közösség kultúrájának, történelmének, s hagyományainak továbbörökítéséről, valamint a közösség megmaradásáról is szól. Brenzovics László, a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség elnöke is kiemelte az anyanyelvi oktatás fontosságát. Elmondta: ha egy kisebbség meg tudja őrizni az anyanyelvi oktatást, akkor megmarad, amely erre képtelen, az lassan elporlad, nyelve pedig „elkorcsosul”.

 

 

 

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Potápi Árpád János államtitkár példaértékűnek tartja az Orbán-kormány nemzetiségi politikáját (MTI-fotó)