2024. szeptember 27., péntek

Hogyan adózhat egy youtuber?

A külföldi jövedelem után is kell adózni – A kötelességeik teljesítésére szólította fel az adóhivatal az érintetteket

Az adóhivatal felszólította a külföldi jövedelemmel rendelkező szerbiai állampolgárokat, hogy teljesítsék a törvényes kötelességüket és pótolják az elmulasztott befizetéseket. Mint arról korábban is beszámoltunk, a nemrégiben elvégzett felmérés szerint a külföldre dolgozó szerbiai adókötelesek egy jelentős része nem fizet adót és járulékot. A hivatal a külföldről befizetett, szerbiai számlákra érkező pénz és az adóbevallási adatok összevetése alapján szűrte le a következtetést, miszerint nagyfokú az adókötelezettség elmulasztása országunkban.

Elsősorban a különféle szoftverfejlesztési, fordítási, nyelvoktatói, grafikai dizájn szolgáltatással foglalkozók mulasztanak, de nem jobb a helyzet a youtuberek, az influencerek, az internetes fogadóirodák és a rövid távú lakáskiadók körében sem – állapította meg a Szerbiai Adóhivatal.

MENNYIT KERES(HET) EGY YOUTUBER?

A B92 utánajárt, hogy vajon mekkora jövedelemmel rendelkezhet egy külföldre dolgozó szerb állampolgár. Mivel a közvéleményt leginkább a youtuberek és influencerek pénzkeresési lehetőségei izgatták, így egy olyan ügynökséget keresett fel, amely az ezekkel a tevékenységekkel foglalkozóknak nyújt lehetőségeket.

– Az emberek azt hiszik, hogy a youtuberek és Instagram-celebek hatalmas összegeket keresnek, amelyek után nem adóznak, de ez nem így van. Egy influencer kétféleképpen juthat jövedelemhez: az egyik, hogy saját készítésű videóbejegyzéseket tesz közzé a Youtube-on, a másik pedig, hogy különböző cégek megbízásait teljesíti. Sokaknak ez könnyű pénzkeresési lehetőségnek tűnik, ám mégsem az. Egyfelől nem könnyű milliókat beengedni a magánéletünkbe, másfelől pedig minden egyes bejegyzés sok munkaórát követel, amennyiben az influencer értelmes, mások által is látogatott tartalmakkal szeretné megtölteni a csatornáját – magyarázta a B92-nek egy ügynök, aki anonimitást kért. Kiemelte azt is, hogy a Youtube-csatornákon keresztül csak azok juthatnak jelentősebb jövedelemhez, akiknek havi szinten milliós nagyságrendű látogatottságuk van, az Instagram-profilok pedig nem jövedelmeznek. Az ügynök szerint területeinken csupán néhány jól kereső Youtube-csatorna működik, a legtöbb azonban nem lépi túl a 200 ezer követőt: ezzel viszont 100–200 eurót tudnak havonta keresni a működtetőik.

Az ügynök szerint az sem igaz, hogy területeinken feketén dolgoznak az influencerek.

– Sok influencert képviseltem az évek folyamán, és a kereslet növekedésével egyszerűen kénytelenek voltak saját vállalkozást nyitni. Többnyire átalányosan adózóként jelentették be magukat, de nagyon sokan mára már az általános forgalmi adófizetők rendszeréhez tartoznak – mondta a B92 anonim forrása. Hangsúlyozta, hogy az influencereket képviselő ügynökség csak akkor tud együtt dolgozni egy ügyféllel, ha az vállalkozóként nyit számlát, ellenkező esetben ugyanis a megrendelő külföldi cégek nem fizetik ki a szolgáltatásokat.

Az ügynök szerint manapság legkevesebb 30 olyan ügynökség működik az országban, amely törvényes keretek között alkalmaz infuencereket.

A SZABADÚSZÓK IS ADÓZ(HAT)NAK

Szerbiában a szabadúszók bejelentett vállalkozás nélkül akkor végezhetnek szolgáltatásokat külföldi cégek részére, ha erről érvényes munkaszerződésük van – írja a B92 portálon. Az adóhivatal tájékoztatására hivatkozva azt írják, hogy minden szabadúszó, aki külföldről érkező jövedelemre tett szert, 30 napos határidővel köteles elvégezni az adók és járulékok elszámoltatását, át kell adnia az adóbevallását, és ki kell fizetnie az elszámolt illetékeket. A jövedelemadó mellett ugyanis köteles fizetni a szociális biztosítás keretében meghatározott járulékokat is. Egyedül az egészségügyi biztosítás alól mentesülhet az, akinek az ország területén van bejelentett munkahelye – áll az adóhivatal válaszában.

A hírportál egy példával is szolgált a külföldi jövedelem adóztatására: amennyiben egy szabadúszó 2 ezer eurót fizettetett meg a megrendelőjével, akkor a 236 ezer dinár értékű jövedelme után 188.800 adóalapot számolnak fel. Erre az összegre a 20 százalékos jövedelmi adó 37.760 dinárt tesz ki, a 26 százalékos nyugdíjbiztosítási járulék 49.088 dinár lesz, az egészségügyi biztosítási alapba pedig 19.446 dinárt kell befizetnie (10,3 százalék). Ez összesen 106.294 dináros költséget jelent, így a tiszta jövedelem 129.706 dinár lesz, azaz a befizetett 2 ezer euróból 1099 marad a szabadúszó számláján. Ebből a hozzávetőlegesen 20 ezer dinár értékű egészségügyi biztosítást spórolhatja meg a törvénytisztelő polgár, ha van bejelentett munkahelye is – részletezte a portál.

SZIGORÚ SZANKCIÓK

Amennyiben a szabadúszó nem tesz adóbevallást a külföldről beérkező jövedelméről, ez adócsalásnak minősül, amit az összeg nagyságától függően kihágásként vagy akár bűncselekményként is kezelhetnek – tájékoztatta a B92-őt Miomir Stojković ügyvéd. Elmondta azt is, hogy a tettért kiróható legkevesebb pénzbírság a szóbon forgó jövedelem nagyságának 30 százalékát teszi ki, azzal, hogy a büntetés jogi személy esetén nem lehet kevesebb 500 ezer dinárnál, a vállalkozókra pedig legalább 100 ezer dinárt rónak ki. Ugyanezen összegek vonatkoznak azokra a magánszemélyekre is, akik meggátolják az adóhivatali felügyelők munkáját – tette hozzá az ügyvéd.

A szankciók elkerülése végett a Szerbiai Adóhivatal újfent felszólította az érintetteket, hogy saját kezdeményezésre, az adóellenőrzés előtt tegyenek eleget törvényes kötelezettségüknek, különben szabálysértési eljárást indíthatnak ellenük.