2024. szeptember 18., szerda

Az élettársak is jogosultak a családi nyugdíjra

Változott az élettársi viszonyban élőkre vonatkozó nyugdíj öröklésének szabályozása – Az új rendelkezések az elváltakra is vonatkoznak

Három év együttélés szükséges ahhoz, hogy a jövőben az élettársi viszonyban élők is jogosultak legyenek a nyugdíjra a párjuk elvesztését követően – áll a nyugdíjaztatásra vonatkozó új törvénymódosításban.

A szabályzat kimondja, hogy a nyugdíj öröklésére azok az élettársak jogosultak, akik családi közösséget alapítottak az elhunyt párjukkal és legalább három évet együtt is éltek. Ennek megállapítása a bíróság hatáskörébe tartozik, amely peren kívüli határozatot hoz az élettársi viszony fennállásáról. A dokumentum alapján kérelmezhető a családi nyugdíjra vonatkozó jog, amely az érvényben levő rendelkezések szerint megtagadhatatlan. Így a kérelem bármikor benyújtható az illetékes szervek felé – írja a Blic napilap.

Az eddig is érvényben levő szabályozás szerint a családi nyugdíjra való jogosultságot az elhunyt biztosított személy után kérelmezhetik a családtagok. Azon elhalálozott hozzátartozó után lehet igényelni a juttatást, aki legkevesebb öt évig fizette a nyugdíjbiztosítást, vagy pedig teljesítette a rokkantbiztosítási nyugdíjaztatásra vonatkozó feltételeket. Akkor is kérelmezhető az eljárás, ha az elhunyt már élvezte az öregségi vagy a rokkantnyugdíjat.

A családi nyugdíjra való jogosultságot az elhunyt biztosított személy után kérelmezhetik a családtagok (Fotó: MTI)

A családi nyugdíjra való jogosultságot az elhunyt biztosított személy után kérelmezhetik a családtagok (Fotó: MTI)

A nyugdíjbiztosítási törvény szerint az özvegy nők akkor jogosultak a nyugdíj öröklésére, ha betöltötték az 53. életévüket, vagy legkevesebb 45 évesek voltak az élettársuk halálának pillanatában. Ez utóbbi esetben azonban a juttatást csak akkor kezdik el folyósítani számukra, amikor betöltik az elsődlegesen meghatározott kort, azaz az 53. életévet. A férfiak a családi nyugdíjra csak az 58. életévük betöltése után jogosultak.

Az új törvénymódosítás azt is kimondja, hogy ha az elhunyt biztosított a házasság megkötésének pillanatában betöltötte a 65. (férfiak esetében), illetve a 60. évet (nők esetében), akkor a házastársa abban az esetben igényelheti a nyugdíj öröklését, ha van közös gyerekük vagy pedig legkevesebb két éve tart a házassági viszonyuk. A rendelkezés szerint az elvált társ is igényelheti az elhunyt után járó juttatást, amennyiben a bíróság megállapítja, hogy előzőleg joga volt az eltartásra.

A gyerekeknek is joguk van a családi nyugdíjra, amelyet alapvetően 15 éves korukig élvezhetnek. Ezek után az iskoláztatásuk befejezéséig kaphatják az örökölt juttatást: középiskola végzése esetén legfeljebb 20 éves korukig, a felsőoktatási képzésben részesülők pedig akár 26 éves korukig is kaphatják az elhunyt szüleiktől örökölt nyugdíjat.

A családi nyugdíj nagyságát azon összeg alapján állapítják meg, amelyre az elhunyt biztosított a halála pillanatában jogosult volt. Az öregségi, idő előtti vagy rokkantnyugdíj teljes összegének 70 százalékát kaphatják meg azok, akik egyedüliként öröklik a juttatásra vonatkozó jogot. Amennyiben ketten jogosultak a családi nyugdíjra, az összeg 80 százalékát ítélik oda, három örökös esetén viszont 90 százalékot számolnak fel az alapul vett összegből. A négy- és többtagú családok esetében az örökösök a teljes összeget igényelhetik.

A családi nyugdíjat a feltételek teljesítésének napjával kezdik el folyósítani az igénylőknek, amennyiben a kérelmüket az elhunyt halálának másnapjától számított hat hónapon belül átadják az illetékes szerveknek. A nyugdíjbiztosítási alap a megállapított határidőn túl is elfogadja a kérelmeket: ebben az esetben a kifizetéseket az igénylés napjától kezdik meg, és fél évre visszamenőleg megtérítik a megállapított juttatásokat, ha a kérelmezőnek az említett időszakban nem volt biztosítása.

Szerbiában jelenleg 200 ezer élettársi közösséget tartanak nyilván.