Minden eddiginél riasztóbbnak nevezte a tejmintákon elvégzett aflatoxin-vizsgálat legújabb, részleges eredményeit csütörtökön Goran Ješić tartományi mezőgazdasági titkár. Az újvidéki FINS élelmiszer-ipari intézet által lefolytatott laboratóriumi vizsgálat előzetes eredményeiről szólva a titkár a Beta hírügynökségnek azt mondta, beigazolódni látszik, amiről a szakértők az elmúlt napokban beszéltek: egyre növekedni fog a méreganyag mennyisége a tejtermékekben, mert a teheneket is egyre rosszabb minőségű takarmánnyal etetik. Ješić közölte, hogy a FINS nem számít államilag elismert laboratóriumnak, s más módszerrel dolgozik, de hozzátette: három napon belül el fog készülni az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Kara által végzett analízis is. Mint mondta, az óbecsei SP laboratórium korábbi ijesztő adatainak ismeretében bízták meg a más metodológiát alkalmazó FINS intézetet is a vizsgálat elvégzésével. Ješić úgy értékelte, hogy az aflatoxin-mérgezésnek nem szabad politikai kérdéssé válnia, s személy szerinti őt az sem érdekli, hogy a történtek miatt lemond-e majd Goran Knežević köztársasági mezőgazdasági tárcavezető, vagy sem. Azt mondta, most azoknak az intézkedéseknek a foganatosítására kell fektetni a hangsúlyt, melyeket illetően éppen a mezőgazdasági minisztérium rendelkezik kulcsszereppel. Ezek között kellene lennie a költségvetés módosításával és a tejtermékekről szóló kormányrendelet meghozásával egy olyan lépésnek, mellyel az állam segítene a jószágtenyésztőknek az új takarmány beszerzésében, s annak megállapításában, mely takarmány számít egészségesnek. Ezekkel az intézkedésekkel, Ješić szerint, gyorsan meg lehetne oldani a problémát.
Mindeközben Slavica Đukić-Dejanović egészségügyi miniszter ismét kijelentette, hogy nincs ok a pánikhangulatra, mert az elárusítóhelyek polcairól eltüntették a megkérdőjelezhető minőségű tejtermékeket. Arra is emlékeztetett, hogy hazánkban három évvel ezelőtt még 0,5 mikrogrammnyi aflatoxint engedélyeztek az előírások egy kilogramm tejben, mára pedig a megengedett arány 0,05-re csökkent.
A TOJÁS ÉS A HÚS IS FERTŐZÖTT LEHET
A felügyelők tegnap fokozott ellenőrzést folytattak Szerbia-szerte, hogy megállapítsák, valóban mindenütt kivonták-e a forgalomból azokat a tejeket, melyekben a megengedettnél magasabb aflatoxin M1 koncentrációt mutattak ki a vizsgálatok során. A mezőgazdasági minisztérium állat-egészségügyi igazgatósága 39 fajta tejtermék visszavonását rendelte el. Nemcsak a tejtermékek, hanem a takarmány ellenőrzését is szigorítják a következő napokban. Megkezdték a Köztársasági Árutartalékok tulajdonában álló kukorica állapotának a kivizsgálását is, s az egészségesnek minősített kukoricát teljes egészében a tejtermelők rendelkezésére bocsátják majd. Dejan Krnjajić, az agrártárca államtitkára a közszolgálati tévének adott nyilatkozatában elismerte, hogy a takarmány bizonyos része fertőzött, de tagadta, hogy annak 75 százaléka alkalmatlan lenne a jószág etetésére, ahogyan azt egyes médiumok feltételezték.
Željko Brozović, a Szerbiai Gazdasági Kamara titkára arra hívta fel a közvélemény figyelmét, hogy nem kizárólag a tejtermékek számítanak veszélyeztetett élelmiszer-ipari terméknek az aflatoxin-mérgezés miatt, hanem a tojás, a hús is. Mint mondta, a rákkeltő hatású gombaméreg minden olyan termékben előfordulhat, melyet a fertőzött takarmánnyal etetett jószágok révén állítottak elő.
MEKKORA A VESZÉLY?
A tejbotrány kapcsán reagált Rodoljub Šabić adatvédelmi biztos is, aki a legfontosabbnak azt nevezte, hogy a nyilvánossággal mindig ismertessék a pontos adatokat. Az élelmiszer biztonságáról szóló információk szerinte elsőrendű információknak számítanak, s zavarónak nevezte, hogy az elmúlt időszakban egymással teljesen ellentétben álló adatok jelentek meg a tej minősége kapcsán.
Saša Janković köztársasági ombudsman arra szólította fel az illetékes minisztereket, hogy határozottabb lépéseket tegyenek a polgárok egészségének védelme érdekében. Szerinte a tisztségviselők feladata lenne mindenféle kétértelműség nélkül, hatékony módon informálni a közvéleményt arról, mi a helyzet a tejtermékekkel kapcsolatban, s mekkora veszélyt jelentenek a közzétett adatok az emberek egészségére nézve. Különösen aggasztónak nevezte azt, hogy egy egészségügyi kérdést többen politikai leszámolásra kívánnak felhasználni.