2024. december 27., péntek

A délvidéki vadászatot mutatja be

Magyarcsernyén is bemutatták a Bácsország idei különszámát

A Bácsország Vajdaság egyetlen magyar nyelvű honismereti lapja. A folyóirat azoknak a vajdasági, anyaországi, Kárpát-medencei szakembereknek és amatőr kutatóknak ad teret, akik ennek a régiónak a történelmét, művészetét, társadalom- és természetrajzát kutatják. Olvasótábora szakemberekből és a múlt iránt érdeklődőkből áll. A lapban elsősorban Vajdaság múltjával foglalkozó, tudományos és népszerűsítő stílusban írt helytörténeti, néprajzi, művelődéstörténeti, művészettörténeti, régészeti, vízrajzi, tájtörténeti írások jelennek meg. Az elmúlt években hagyományossá vált a tematikus számok megjelentetése is, amelyekben egy téma többnyire vajdasági vonatkozásait olvashatják az érdeklődők. Az idén ez a különszám a délvidéki vadászatról szól, és ezt a kiadványt pénteken este Magyarcsernyén is bemutatták a Sólyom Vadászegyesület épületében.

Nagy Tibor történelemtanár, vadász és a különszám szerkesztője elmondta, ennek a kiadványnak a megjelenését a Petőfi Kulturális Ügynökség támogatta.

– A kutatásaink során rájöttünk arra, hogy a délvidéki vadászat semmivel sem szegényebb az erdélyinél vagy a felvidékinél, sőt a 2021-ben Budapesten megtartott vadászati világkiállításon be is bizonyítottuk azt, hogy nekünk voltak a legnagyobb vadászaink a múltban. Számtalan olyan vadászati emlékünk van, amelyekkel még mi magunk sem vagyunk tisztában, és ezek az utolsó pillanatok, amikor a még megtalálható információkat összegyűjthetjük és közkinccsé tehetjük a folyóiratokban. Ezt a feladatot a Vajdasági Magyar Vadászok Társasága vállalta magára. Mindent összegyűjtünk, ami régi és a vadászathoz köthető, legyen az egy történet, egy fénykép, egy festmény vagy egy fegyver, mert olyan kincsünk van, amely egyedi, amely délvidéki, és ezzel gazdagítjuk a Kárpát-medencében élő összmagyarság vadászati kultúráját, múltját, történetét – magyarázta a szerkesztő.

A folytatásban Papp László a Vajdasági Magyar Vadászok Társaságának jelentőségéről és létrejöttének okairól beszélt.

– Magyarországon már kialakult a hagyomány a jótékonysági vadászatot illetően, és minket is felkértek ilyen akciók szervezésére. Az első jótékonysági vadászatot 2020-ban tartottuk meg, az ott összegyűjtött összeget Pál Gajódi Olivér kezelési költségeinek a megsegítésére ajánlottuk fel. A következő években – és természetesen az idén is – megszerveztük ezt a jótékonysági vadászatot, a befolyt összeget azóta minden évben egy-egy egészségház kapta meg, amely így a gyermekorvosi részlegét korszerűsíthette. A társaság létrejöttének másik oka az volt, hogy meghívtak bennünket is a 2021-es, Budapesten megrendezett vadászati világkiállításra. A társaság megalapítása tizenhárom vajdasági magyar vadászhoz kötődik – mesélte Papp László, aki felszólalása folyamán a vajdasági vadászati foglalkozó folyóiratokról is beszámolt, illetve egy vadászati bibliográfiai gyűjtemény összeállításának a fontosságára hívta fel a jelenlévők figyelmét.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás

Nyitókép: Papp László a régi vajdasági magyar vadászati szaklapokról is beszélt (Vidács Hajnalka felvétele)