2024. szeptember 27., péntek
TARTOMÁNYI GARANCIAALAP

A hitel mint mezőgazdasági mozgatórugó

Ezentúl az állattenyésztés, a gyümölcsészet és a borászat fejlesztésére is igényelhetők hosszú lejáratú, kedvezményes kölcsönök a Tartományi Garanciaalapnál – hangzott el csütörtökön az Újvidéken zajló nemzetközi mezőgazdasági vásáron, amelyen a garanciaalap és az új hitelvonalakat szavatoló pénzintézetek írták alá együttműködési szerződéseket.

A jótálló bankok között szerepel az AIK Bank AD Niš, a Banca Intesa, a Kereskedelmi Bank, a Credit Agricole Srbija és a ProCredit Bank.

Miroslav Vasin tartományi gazdasági titkár a sajtónak adott nyilatkozatában arra hívta fel a figyelmet, hogy a most megkötött szerződéssel sikerült lekerekíteni az agrárfejlesztési hitelek palettáját.

– Mint ismeretes, előzőleg a gazdák már vehettek fel kölcsönt mezőgazdasági gépparkjuk fejlesztésére, legutóbb pedig az alternatív energiaforrások használatára irányuló hitelek felvételére nyújtott lehetőséget a tartományi kormány. Úgy vélem, hogy a jelenlegi vonalakkal többé-kevésbé lefedtük a tartományi mezőgazdaság hiányosabbnak tartott pontjait. Véleményem szerint az alap által kínált feltételek mellett a gazdák csak nyerni tudnak a kölcsönökkel, arról nem is szólva, hogy az innen származó fejlesztésekből hosszú távon az egész tartomány nyereséget meríthet – szögezte le Vasin.

Goran Vasić, a Tartományi Garanciaalap igazgatója elmondta, hogy a fent említett célokra akár 50 ezer eurót is igényelhetnek a gazdák az állattenyésztés fejlesztésére, a borászat és a gyümölcsészet vonalán pedig akár harmincezer eurót is igényelhetnek. Mindezt tíz évre, 7,5 százalékos kamattal.

– Remélem, hogy a termelők élnek majd a lehetőséggel, hiszen a mezőgazdaság fejlesztése közös célunk. A fejlett európai országokban fontos szerepet kap a fejlesztési alapok munkája, Vajdaságban is hasonló fontos szerepet kellene betölteniük ezeknek az intézményeknek – fejtette ki Vasić.

Branislav Bogaroški tartományi mezőgazdasági titkár arra mutatott rá, hogy a múlt év során összesen 18 milliárd dinárnyi hitel került kiosztásra a tartományi alapok révén.

– Az eddigi kritikus mezőgazdasági területek támogatásával sikeresebben növelhető a termelékenység, amire szükség van, hiszen az idei is nehéz év lesz a mezőgazdaság számára. Ezenkívül egyre komolyabb külföldi konkurenciával kell szembenézni, ez azonban az uniós csatlakozási folyamat egyik velejárója – jegyezte meg a tartományi titkár.

Kölcsönre azok a vajdasági termelők pályázhatnak, akiknek a gazdasága be van jegyezve.