2024. július 16., kedd

Mesterkedések a búzával

KOMMENTÁR

A búza végleg elvesztette piacát. Vagy jobban mondva – tekintélyét. Egyharmadával olcsóbb, mint a kukorica. És még így sem kell senkinek. A múlt héten például az Újvidéki Terménytőzsdén egy kiló búzát sem adatak el. A kukorica most sokkal keresettebb, mint a kenyérgabona, a tengeriexport folyamatos, az ország ebből a haszonnövényből dollármilliókat valósít meg. Mi ennek a drasztikus fordulatnak az oka?

A tőzsdei helyzetelemzők szerint a búza iránti kereslet azért csökkent, mert a tavalyi termésre nem találtunk vevőt, nem exportáltuk kellő időben. Pedig még a télen több helyről is figyelmeztettek, ha rövid időn belül nem kezdődik meg az export, bizony gond lesz nemcsak a kenyérgabona felvásárlásával, hanem a raktározásával is. Ez be is igazolódott.

Most már még az sem változtat a helyzeten, hogy az idei aratás minden idők egyik legszerényebb vetése után következik. Országos szinten mindössze 484 000, míg Vajdaságban 248 000 hektárt vetettek a termelők. A kenyérgabona iránti keresletet, az ár növekedését még az sem fokozta, hogy a becslések szerint Vajdaságban 10 000 hektár búza van víz alatt, és hogy a belvizek miatt a kombájnok nem tudnak majd bemenni a parcellákra.

Ilyen körülmények között kezdődött meg a licitálás. A búza felvásárlási árával kapcsolatos erőpróba. Valójában a tavalyi többlet és a tavalyi búza rossz minőségéről folytatott viták azt szeretnék elérni, hogy a termelőket jó előre felkészítsék: bizony ne számítsanak magas felvásárlási árra. De még csak a termelési költéségeket fedező árra sem. A köztársasági gabonaalapban úgy látják, hogy az idén az aratás pillanatában a kenyérgabona ára kilogrammonként legfeljebb 9–9,50 dinár lehet, a termelők ugyanakkor a 14-15 dinárt tartják elfogadhatónak, a tartományi szövetkezeti szövetség szerint a termelési költségek alapján a búzának minimálisan 17 dinárnak kellene lennie... a tőzsdén pedig nincs kereslet. Gondolják, hogy az aratás küszöbén mindez véletlen?

Egyvalamire azonban oda kell fogyelni. Arra ugyanis, hogy az idén vagy mindenféleképp a közeljövőben, osztályozni fogják a búzát – minőségi szempontból. Az Újvidéki Terménytőzsde igazgatója ugyanis elmondta, a tavalyi 400–500 000 tonnás többlet JUS minőségű, ami valójában kimondottan rossz minőséget jelent, merthogy tavaly az aratás előtt esett kiadós esők kimosták a szemből a proteintartalmat, ami miatt csökkent a búza energiatartalma. Egy másik jel: Még a közraktárakkal kapcsolatos legújabb fejlemények bejelentésekor hangzott el, hogy az említett raktárakat műszakilag is felszerelik a búza gyors osztályozására szolgáló műszerekkel. Ilyen elképzeléskről folynak a viták a kulisszák mögött. És azt állítják, hogy jobb volna, ha minőségi osztályokat állítanának fel, mert így azok, akik teljes agrotechnikát alkalmaztak és úgymond mindent megadnak a növénynek, minőséges búzával jelenhetnek meg a piacon...

Ha nem élnénk a korlátlan lehetetlenségek országban, akkor még lehetne is hinni az említett elképzelés jóhiszeműségében. De félő, hogy csak azoknak a búzája lesz besorolva a legminőségesebb kategóriába, akik a legbefolyásosabbak, akiknek kapcsolataik vannak és közel vannak a tűzhöz, akiknek már eddig is annyi pénzük volt, hogy nem tudtak mit kezdeni vele... míg a kistermelő portékája valószínűleg legnagyobb mértékben az alacsonyabb minőségi kategóriába tartozók közé lesz sorolva. És még örülhet, ha így is megveszik tőle a termést.