2024. október 1., kedd

A sertés ivarzásának rendellenességei

AZ ÁLLATORVOS TOLLÁBÓL

A korai ivarzás rendellenességének megelőzésekor jelentős gazdasági haszonra tehetünk szert. A gazdák figyelmébe ajánlom a következő ivarzási rendellenességek felismerését.

Petefészekciszta. A petefészek cisztás elfajulása esetén időeltolódások keletkezhetnek a nemi ciklusban. Akár 2-90 napos különbség is lehet a két ivarzás között.

Tünetmentes meddőség. Tünetmentes meddőnek azt az állatot nevezzük, melyet 2-4 alkalommal eredménytelenül termékenyítettek. A kocasüldők gyakori visszaivarzásának okát az ivarszervek rendellenes fejlődésére vezetik vissza, míg a többször ellett állatokét a korai embrióelhalásra vezetik vissza. A brucellózissal fertőzött állományban, a korai embrióelhalás aránya akár 90% is lehet.

Fuzariotoxikózis. Ha csapadékos a nyár második fele, illetve az ősz is csapadékban gazdag fennáll annak a veszélye, hogy a kukoricaszemek gombás fertőzést kapjanak. A sertésállományt legjobban a fuzárium gombák által termelt ösztrogén hatással azonos F2-toxin veszélyezteti a szaporodásbiológiai állapotát. Kortól függetlenül minden sertés nagyon érzékeny az F2-toxinra. Az elfogyasztott toxinmennyiségtől függ a klinikai tünetek jelenléte. Legszembetűnőbb és legelsőként jelentkező tünet a péra megnagyobbodása és elvörösödése. Toxinnal gazdag takarmány bevétele után már a harmadik napon jelentkezik a péra ödémája. F2-toxin hatására a méh megnagyobbodik. Hirtelen romlik a vemhesülési arány. A kocák egy része visszaivarzik vagy egyáltalán nem ivarzik. Csökken az alomszám (2-5) és megnő a 10 napon belül elpusztult malacok száma. Gyakoriak a vetélések. A kocák akár 60-80%-ban meddők lehetnek.

Az ilyen toxin okozta elváltozás nem gyógykezelhető! A fertőzött takarmánnyal való etetést azonnal meg kell szüntetni. Takarmányváltoztatás esetén csak 3-4 hónapnak kell eltelni, míg a szaporodásbiológiai állapot ismét helyreáll. Hőkezeléssel nem tudjuk a takarmányt méregteleníteni, mivel a toxin hőálló. Gazdasági szempontból felmerül a felesleges toxinban gazdag takarmánymennyiség problémája. A toxinmennyiségtől függően, a takarmányt felhasználatjuk felhigítva toxin nélküli takarmánnyal. Ha a pénztárcánk megengedi, legjobb toxinmentes takarmánnyal lecserélni a korábbi takarmányt.

Csendes ivarzás vagy a tünetmentes ovuláció. A csendesen ivarzó állatok esetében az érett peték száma 2-5 lehet. Ez kis alomra következtet. Ha még a kan jelenlétében sem nem mutatnak tűrési reflexet, a termékenyítési eredmények is csak egyre rosszabbak lesznek. A termelés gazdaságosságának növelése céljából, az ivarzási tüneteket nem vagy alig mutató anyákat célszerű minél előbb kiselejtezni.

Az ivarzás elmaradása. A kocasüldők késői ivarérése is e fogalom magába foglalja. A késői ivarérőkből lesz a csekély alomszámot (2-5) malacozó előhasi kocák is. A késői ivarérés miatt, már az első ivarzáskor sikerül megtermékenyülni, amikor még a nemi szerveik nem fejlődtek ki teljesen. A részleges meddőség gazdasági kártétele nagyobb, mint a teljes meddőségé, ugyanis az állatok a vemhesség ideje alatt takarmányt fogyasztanak. A részleges meddőségről akkor beszélünk, mikor a fajra jellemzően kisebb alomszám születik. Késői ivaréréssel ott találkozunk, ahol a tenyészsüldőket intenzíven takarmányozzák és mozgás nélkül nevelednek fel.

A szaporodásbiológiai szempontból nem megfelelő üzemi és tartástechnológiai körülmények a nem ivarzók arányát növelik. Leggyakoribb problémák a mozgáshiány, fényhiány, a nem megfelelő páratartalom és a hőmérséklet. Jártatás hiányakor az anyagcsere is lelassul és az ivarszervek működése is csökken. A nyári magas hőmérséklet szintén alomszámcsökkenéshez vezet. A hűvösebb idő beálltával, újra kezdődik az ivarzás. Tapasztalható, hogy az eredeti helyén nem mutat ivarzásra hajlamot. Mikor egy új környezetbe kerül 5-8 napon belül ivaroznak és fogamzanak. Az ivarzás kimaradását a vitaminokban és ásványi anyagokban szegény takarmány is kiválthatja. Az ivarzás kimaradását a túltápláltság, -elhízás is okozhatja.