2024. október 1., kedd

Csodás elemekkel átszőtt történetek

Mesemondó versenyt tartottak az általános iskolások számára az Óbecsei Népkönyvtárban

Az Óbecsei Népkönyvtár már csaknem húsz éve mesemondó versennyel emlékezik meg Benedek Elek, a nagy mesemondó születésnapjáról, illetve a népmese napjáról, amelyet szeptember 30-án ünnepelünk. Az idei megmérettetésen 41 községbeli általános iskolás vett részt.

– A mese kedves és népszerű, főleg a gyermekek körében. A népmese nemcsak választ ad mindennapi kérdéseinkre, hanem érdekes, izgalmas is. Csodás elemekkel átszőtt történetek ezek, amelyek az emberek álmait, a jobb élet és az igazság utáni vágyat tükrözik. Bennük mindig az igazság diadalmaskodik, a jó győz, a rossz pedig elnyeri méltó büntetését – mondta Toll Irén, az Óbecsei Népkönyvtár munkatársa. Hozzátette, hogy a legkisebbek számára, tehát az óvodások és az első osztályosok számára rajzpályázatot hirdettek. Az idei pályázatra 51 képzőművészeti alkotás érkezett a község területéről, a beérkezett munkákat Stepanov Toll Eleonóra rajztanárnő bírálta el.
 

A zsűri: Rókus Zoltán, dr. Kulcsár Sarolta és Fercsik Kiss Piroska (Fotó: Kancsár Izabella)

A zsűri: Rókus Zoltán, dr. Kulcsár Sarolta és Fercsik Kiss Piroska (Fotó: Kancsár Izabella)

A mesemondó versenyen három kategóriában versenyeztek a község területén tanuló általános iskolások. Az első kategóriában a 2–3. osztályos tanulók, a második kategóriában a 4–5. osztályosok, míg a harmadik kategóriában a 6–7. osztályosok mutatták meg tehetségüket a háromtagú zsűrinek. A diákok felkészültségét és előadásmódját dr. Kulcsár Sarolta, az irodalomtudományok doktora, Rókus Zoltán színművész és Fercsik Kiss Piroska, az Óbecsei Népkönyvtár munkatársa értékelte.

– Minden évben itt lehetünk a zsűriben, ez olyan tekintetben is pozitív, hogy látjuk azoknak a diákoknak a fejlődését, akik a másodiktól a hetedik osztályig végigjárják ezt a mesemondó versenyt – fogalmazott dr. Kulcsár Sarolta. – Az idei évben egy picit rendhagyó a szövegválasztás, hiszen választott mese volt a kategória. Sokan meglepődtek, hogy a népmese napján műmeséket is hallottunk, de azt gondolom, hogy ez egy szabadabb szövegválasztást biztosított a résztvevők számára, és ez egy abszolút pozitív színezetet hozott a verseny életébe. A beszédhibák jelenléte azonban évről évre negatív felhangot csap. Ezt az idei megmérettetésen is tapasztaltuk, hogy a résztvevők többségnél valamilyen beszédhiba fordult elő, fel is hívtuk a pedagógusok és a szülők figyelmét, hogy fontos a beszédhibák kiküszöbölése, hiszen a helyes beszéd nagyon fontos eszköz egy egész életen át. Azt tanácsoltuk a résztvevőknek, hogy olyan szöveget válasszanak, amiben ők jól érzik magukat, hiszen ha a gyermek komfortosan érzi magát, akkor már az átélés is sokkal könnyebben megy a szöveg átadása során. Ilyen tekintetben megnyílnak a mesemondók, és sokkal élethűbbé varázsolják a mesemondás folyamatát. Emellett az arcjáték is fontos része ennek a folyamatnak. Összeségében elmondható, hogy az idei verseny is nagyon színvonalas. Amit még szeretnék kihangsúlyozni, hogy az idén először az óbecsei Testvériség Általános és Középiskolából is érkeztek résztvevők. Ezt az együttműködést a jövőben is szeretnénk folytatni, hiszen nagyon fontos, hogy ezek a gyerekek is részévé váljanak ennek a közösségnek.

A mesemondó versenyen az első kategóriában Tokodi Réka bizonyult a legjobbnak, a második helyen Siflis Noémi és Sőregi Lilla osztozott, a harmadik helyet Szabó Janka szerezte meg. A második kategóriában Dér Zsóka és Ric Artúr osztozott az első helyen, a második helyen Albahári Noémi, míg a harmadik helyen Boldizsár Erik végzett. Pece Bartos különdíjban részesült. A harmadik kategóriában Sebők Klaudia lett az első, a második helyet Hegedűs Júlia, a harmadik helyet pedig Horváth Zseni érdemelte ki. Ric Zsombor és Ric Zselyke Róza különdíjat kaptak.

Nyitókép: A mesemondó verseny az idén is népszerűnek bizonyult a községbeli általános iskolások körében (Fotó: Kancsár Izabella)