2024. október 1., kedd

Csevegés a kertben

Ezúttal olvasóink leveleit, üzeneteit ismertetném.

Topolyai olvasónk gratulál a 100. jubileumi számhoz, jó egészséget kíván mindannyiunknak, valamint erőt a folytatáshoz. Szereti a lapot, de szívesen olvasná egész héten át, így több olvasnivalót szeretne az elkövetkező időszakban. Üzenetét átadtam a szerkesztőnek, a saját nevemben köszönöm jókívánságait.

Azért jelentkezett, mert most volt egy kevés ideje, így talán jótanácsaival másoknak is segíthet. Természetes növényvédő szerekről ír, melyek igen hasznosak lehetnek, ha nem is a nagybani termesztésnél, de a kiskertekben bizonyára mindenki kipróbálhatja őket. Levélírónk a levéltetvek ellen kamillával védekezik. 10 liter forrásban lévő vízhez egy marék szárított kamillát tesz. A teát ki kell hűteni, majd leszűrni, s szerinte máris permetezhetjük a növényeinket. A hernyók, és a levéltetvek ellen hatásos lehet, hogyha 100 gramm fehér ürömöt leforrázunk 5 liter forrásban lévő vízzel, majd kihűtjük és 1: 5 arányban felhígítva permetezzük ki. Olvasónknak egy másik érdekes tapasztalata is van. Mindenki számára ismeretes, hogy a tetveket és az unalmas, apró, üvegházi molytetveket – vonzza a sárga szín. Ezért ellenük sárga színű ragacsos lapocskákkal védekezhetünk. A lapocskák készülhetnek műanyagból, de a falemezre felkent sárga festék is megteszi. A lényeg az, hogy rikítóan sárga színt használjunk. Erre a felületre ragaszót (például tartós egérragasztót) kenünk. A sárga szín odavonzza a rovarokat, tetveket, melyek odaragadnak. Kisebb támadás esetén maga a csapda elvégzi a rovarok gyérítését, tömeges megjelenés esetén pedig figyelmezteti a kertészt, hogy ideje védekezni. A fóliasátrakban sárgára festett – sekély edénykéket is elhelyezhetünk. Töltsünk bele egy kevés vizet, és szórjunk bele egy kevés mosóport, vagy mosogatószert. Ha a rovar a sárga szín hatására belesétál az edénybe, többet nem tud belőle kimászni, és belevesz. A tripszeket a kék szín vonzza, így ellenük kék színű lapokat használunk, szintén ragasztóval átkenve. Folytatom kedves olvasónk javaslatait, mert van még néhány.

Csigák ellen hatásos, ha oltatlan meszet teszünk a növények köré. Ezzel megakadályozzuk a csigák közlekedését.

Peronoszpóra ellen, olvasónk a fokhagymát javasolja. 40 grammot megdarálunk és beáztatjuk 10 liter vízbe. Jól megkavarjuk, s 24 órán át állni hagyjuk. Átszűrjük, majd a kapott oldattal permetezünk minden 10-15 napban.

Gombásodás és rozsda ellen véd, a fekete nadálytő nevezetű növény föld feletti része. Az alapanyagot virágzás előtt kell szedni. A növényi részeket apróra vágjuk (körülbelül 800 grammot) és leöntjük forrásban lévő vízzel. A kihűlt főzetet – 10 literig – tiszta vízzel pótoljuk. Másfél-két napig állni hagyjuk. Ezzel a lével permetezzük a növényeket.

A növényi olajaknak is védő hatása van. A szójaolajat és az olajrepcéből sajtolt olajakat a lisztharmat elleni védekezésben használják.

A másik hasznos szer, a szódabikarbóna, amely bizonyos gombabetegségek esetén megakadályozza a növények fertőzését. Hatását növeli, ha növényi olajt adagolunk a permetezés alkalmával, mert az hosszabb ideig a levélzeten tartja a kipermetezett szódabikarbóna oldatot. A permetlevet úgy készítjük el, hogy két-három kiskanál szódabikarbónát feloldunk 5 liter vízbe, majd hozzáadunk két-három kiskanál növényi olajt.

Valószínű, hogy ezeket a jótanácsokat ez idő tájt valamennyien hasznosítani tudjuk, hiszen az esős és fülledt napokban fokozottan oda kell figyelnünk a növényeinkre. Ahogyan az egészséges embert megbetegítheti ez a szeszélyes időjárás, növényeink is ki vannak téve különböző betegségeknek. Ha vegyszereket alkalmazunk, csak magunknak ártunk, ha meg nem használjuk őket, termést sem szedhetünk. A természetes védekezéssel magunk is egészségesebbek leszünk. Az sem mellékes, hogy ahogyan az emberek is igyekeznek szervezetüket – különböző vitaminokkal fitten tartani, a növények esetében szintén fontos a rendszeres trágyázás, tápanyag-utánpótlás, mert így sokkal ellenállóbak lesznek a betegségekkel szemben.

Örülök topolyai olvasónk jelentkezésének, de várom Önt is kedves olvasó, ossza meg tapasztalatát velem (ünk).

Baráti üdvözlettel