2024. október 1., kedd

Ez nem játék

AKTUÁLIS - Magyarországon sorra hívják vissza a fuzáriummal szennyezett liszttermékeket
A bajai Diamant Malomból származik a fuzáriummal szennyezett durumliszt

Szerbiában nem is hallottunk még ilyen jellegű élelmiszer-vizsgálatról. Talán a föltételek sincsenek meg hozzá, pedig amint az a magyarországi esetből is kiderül, egy komoly veszélyről van szó, aminek leginkább a kisgyermekek vannak kitéve. A teljes kiőrlésű lisztből készült termékekben nagyobb mértékben lehetnek jelen az egészségi kockázatot jelentő fuzárium toxinok. A penészgombában található fitoösztrogén nőgyógyászati elváltozásokat okoz, befolyásolhatja a nemzőképességet és rákos megbetegedést válthat ki.

Egyetlen év sem telhet el élelmiszerbotrány nélkül. 2004-ben a penészgombával és mérgező színezőanyagokkal fertőzött fűszerpaprika miatt aggódhatott a vásárló, 2006-ban az átcímkézett élelmiszerek képezték a fő botránytémát, 2007-ben az Indiából érkezett, dioxinnal szennyezett joghurt volt a középpontban, 2008 decemberében pedig a dioxinnal szennyezett ír disznóhús keltett rémületet az európai fogyasztók körében. A legutóbbi, egyelőre csak Magyarországra korlátozódó, de egyre csak dagadó élelmiszerbotrány egy valóban sokkoló hír kapcsán kapott szárnyra. Szegeden egy kislány ötévesen menstruálni kezdett s a mellében csomók nőttek. Mindezért a kezelőorvos szerint a fuzáriummal fertőzött gabonapehely a felelős. Az orvos, Szűts Péter szerint egyértelmű az ok-okozati összefüggés a betegség és az említett penészgomba között. Elmondása szerint nem ez az első eset, lányoknál korai menstruációt, fiúknál mellnövekedést állapítottak meg, s mindkét nemnél csomókat a mellben. Az orvos szavai szerint, akiknél kivonták az étrendből a fertőzésgyanús élelmiszereket, ott azonnal javulást tapasztaltak. Ez a súlyos érv valóban elgondolkodásra ösztönözheti az érintetteket, a fogyasztókat és a forgalmazókat egyaránt, hiszen az már régtől fogva ismert, hogy a fuzáriumban található fitoösztrogén nőgyógyászati elváltozásokat okoz, befolyásolhatja a nemzőképességet és rákos megbetegedést válthat ki.

Jakab István, a MAGOSZ, a legnagyobb magyarországi gazdaszervezet elnöke eleinte mégis gyanakvásának adott hangot. Mint mondta, itt csak egy lejárató kampányról van szó, melynek a célja, hogy aláássák a magyar gabona hitelét. Ez sem egy légből kapott állítás! A média szenzációhajhász működésére hagyatkozva játszi könnyedséggel lehet országos, vagy akár világméretű élelmiszerbotrányokat kirobbantani, s ne legyünk olyan naivak, hogy azt higgyük, az élelmiszerlobbik érdekeik szerint ne használnák föl időnként a vetélytársak lejáratására ezt a tálcán kínálkozó eszközt. Nagy kérdés viszont, hogy ez a jelenlegi fuzárium fertőzéssel kapcsolatos botrány ebbe a csoportba sorolható-e.

Furcsa ugyan, hogy hónapokon át csak elszórt híreket lehetett hallani, a történet ugyanis egészen tavaszig nyúlik vissza, amikor egy újságíró bejelentésére a magyar hatóságok vizsgálódni kezdtek fuzáriummal szennyezett élelmiszer ügyében, a hír mégis csak az aratás kezdetekor robbant be a köztudatba, miután a szegedi napilap, a Délmagyarország június 22-i számában megjelentette a kezelőorvos véleményét a kislány betegsége és a penészgombával fertőzött élelmiszer összefüggéséről. Innen a gyanú azonnal a magyar búzára terelődött.

Ebben az esetben, ahol a kisgyermekek egészségéről van szó, mégsem kell összeesküvés elméletekben gondolkodni. Döntsön inkább az orvostudomány és az élelmiszer-felügyelet, s ha a magyar búzatermés egy részéből került ki a különösképpen a kisgyermekekre veszélyes anyag, akkor tegyék meg az ilyenkor teendőket! Egyébként az első jelek arra utalnak, hogy külföldről szállíthatták be a fuzáriummal szennyezett gabonát. A bajai Diamant Malomban őrölt durumbúzából készült liszt az első számú gyanúsított. Ezt a tésztakészítésben közkedvelt gabonafajtát melegebb égtájakon termesztik, Magyarországon a termőterülete mindössze néhány ezer hektárra terjed ki, búzát ezzel szemben több mint egymillió hektáron aratnak. A több száz tonna forgalomból kivont liszttermék valószínűsíthetően külföldi gabonából készült