2024. október 1., kedd

MEZŐGAZDASÁGI BIZOTTSÁG

HIREK - Összeültek, de akárha meg se tették volna

Végre összehívták a szerb parlament mezőgazdasági bizottságát. Ha az időjárás nem avatkozott volna közbe, akkor az ülés kijelölt időpontja, június 30-a, már az aratás végére esett volna, de a mezei munkákat megszakító esőzések miatt még az aratómunka dandárja előtt kerülhetett sor a mezőgazdasági ügyekért felelős parlementerek összejövetelére. Mondhatnánk tehát, hogy az utolsó pillanatban, amikor még a kormány valamilyen befolyással lehet a búza fölvásárlási árára.

A június 30-án tartott ülés témája a tavaszi vetés (most nyáron?), az aratás és az újbúza ára lett volna. Azért csak „lett volna”, mert a kvórum hiánya nélkül döntésképtelennek bizonyult a testület. A Szerb Radikális Párt bizottsági tagjai ugyanis elhagyták a termet, mivel a mezőgazdasági bizottság elnöke, Zoran Mašič a Szerb Haladó Pártból nem volt hajlandó elfogadni a követelésüket, hogy hívjanak össze egy újabb bizottsági ülést, melyen jelen lennének Saša Dragin mezőgazdasági és Diana Dragutinović pénzügyminiszter is. A párttagok közötti összetűzésben valószínűleg szerepet játszott a radikálisok és a haladók közötti elmérgesedett viszony is. És ismét a mezőgazdaság húzta a rövidebbet.

S.A.

FOGLALKOZÁSTÁMOGATÁS

Eddig négyszázan jelentkeztek

Eddig 400-an jelentkeztek a tartományi munkaügyi titkárság áprilisban meghirdetett, mezőgazdasági munkahelyek létrehozását célzó pályázatára. A kiírás szerint a jogosultak 130 000 dinártól 160 000 dináros szubvencióhoz juthatnak hozzá. A föltételek, hogy a jelentkező munkanélküli legyen, hogy először jegyeztesse be a gazdaságát, s hogy ne legyenek tartozásai a mezőgazdasági nyugdíjalap irányában. A legtöbb jelentkezés az újvidéki körzetből érkezett (140), ezt követi Sremska Mitrovica 48, Zombor 44 pályázóval. A legkevesebben a Nagybecskereken adták be az igényüket, aminek az oka, hogy a mezőgazdasági nyugdíjalap itteni hivatalnokai a tartozások visszamenőleges kifizetését követelve elriasztották az érdeklődőket.

A pályazatot a tartományi munkaügyi titkársága addig tartja nyitva, amíg le nem hívják az összes rendelkezésre álló támogatási forrást.

(AgroPress)

„Minden rendben az átvevőhelyeken”

A mezőgazdasági miniszter szigorú ellenőrzéseket ígért az áttvevőhelyeken előforduló esetleges visszaélések megelőzése céljából. S kiderült, hogy minden rendben van, erről számolt be legalábbis Dušan Pajkić, a mezőgazdasági minisztérium főfelügyelőségének az igazgatója a múlt héten. Szavai szerint a június végéig lefolytatott ellenőrzések során a felügyelőség munkatársai csak „apróbb rendellenességekre és kisebb szabálysértésekre” bukkantak. A felügyelők 16 átvevőhelyen jártak, ahol a fölvásárlási és a raktározási föltételeket, valamint a munkavégzési jogosítványokat ellenőrizték. Az általuk tapasztalt leggyakrabban előforduló szabálysértés a hiányos dokumentációra vonatkozott, ami miatt pénzbírsággal büntethetik az adott vállalatokat.

Az agrártárca intézkedése a szigorú ellenőrzésekről, a jelek szerint, nem érte el a kívánt hatást. A gazdák, a búzát termelők ugyanúgy, mint a málnatermesztéssel foglalkozók, alulfizetett áron kényszerülnek terményeik értékesítésére.

y-A

Kritikus állapotok az eső miatt

Nem a riogatásnak, hanem a csapadékmentes időjárásnak volna itt az ideje. Ennek ellenére nem kerülhetjük meg a kérdést, hogy mekkora kárt tett a kenyérgabonában a tartós esőzés, amire már régen láttak példát ezen a tájon. A gazdag szakmai tapasztalatokkal rendelkező Miroslav Malešević, az Újvidéki Növénytermesztési és Konyhakertészeti Intézet munkatársa sem emlékezik valami ehhez hasonlóra. Véleménye szerint a termésnek már a 20-30 százaléka elveszett.

– Jó, ha a 3 tonnás hektáronkénti termésátlagot sikerül elérnünk, de ez is kérdés, attól függ, hogy megjavul-e az időjárás az elkövetkező napokban. Az egészben a legrosszabb, hogy az eső a szem minőségét is tönkreteszi, s ráadásul most a szél sem fúj, hogy kiszárítsa a termőföldet – mondta a Dnevniknek nyilatkozva a szakember.

y-A