2024. október 1., kedd

Öntözés (7.)

FÖLDMŰVELÉS - Öntözési módok, öntözőberendezések

Az öntözés célja szerint lehet: kelesztő, frissítő, tápanyag-utánpótlással egybekötött, fagyvédelmi, tartalékoló, de a fő és elsődleges funkciója a nedvességpótlás.

Intenzitása alapján az öntözés lehet: kis intenzitású (5 mm/óra), közepes (6-15 mm/ó) és nagy intenzitású (>16 mm/ó).

Az üzemi nyomás szerint: kisnyomású (≤2 bar), közepes (2-5 bar) és nagynyomású (6-12 bar) öntözés.

Csöpogtető öntözes (Özvegy István felvétele)

Az öntözési módok közül jelentősebbek:

Előnyei közé tartozik, hogy nem rontja a talaj szerkezetét (a talaj levegőgazdálkodása zavartalan marad), nem kell évente vagy termesztési ciklusonként kiépíteni a rendszert (egyszerűsíti az öntözést), sem felszínalakításra, sem öntözés utáni talajporhanyításra nincs szükség, továbbá a növénybetegségek terjedése is ritkább.

Hátrányai közül megemlíthető, hogy sok vízre van szükség, valamint a kapilláris víz felhozhatja a mélyebb talajrétegek káros sóit.

A Vajdaságban ez is kevéssé elterjedt öntözési mód.

Alkalmazása igen elterjedt a gyümölcsösökben, a szabadföldi zöldségtermesztésben és természetesen fedett területeken (a fedett területeken elterjedt egyéb, korszerű öntözési módokat itt nem tárgyaljuk).

Előnyei: nem igényel tereprendezést, szabályozható a kijuttatott vízmennyiség, kis intenzitás és cseppnagyság esetén nincs talajfelszíni károsítás, kedvező élettani hatása is van (frissíti a növényeket, lemossa a leveleket, amivel fokozódik az asszimiláció és a leveleken keresztül történő vízfelvétel).

Hátrányai: erős szélben egyenletlen a vízelosztás, nagy a párolgás okozta vízveszteség (legjobb éjjel vagy a kora délelőtti, illetve késő délutáni, esti órákban öntözni), valamint – fekvő, mobil csővezetékek áthordása esetén – nagy a taposási kár.

Az esőztető rendszerek felosztása

Az öntözésre alkalmas víz

Hőmérséklete lehetőleg legalább 20-23°C-os legyen, összes sótartalma ne haladja meg az 500 mg/l koncentrációt, szódatartalma pedig ne érje el a 100 mg/l-es értéket, legyen lágy (csak kevés kalciumot és magnéziumot tartalmazzon: a német(?) keménységi foka ne haladja meg a 16-os értéket), ne tartalmazzon nehéz fémsókat (kadmium, ólom, higany stb.), egyéb mérgező anyagokat, gyommagvakat stb.