2024. október 1., kedd

Aszalás

A bevásárlóközpontok polcai roskadoznak a különféle, ízletesen csomagolt müzli termékektől, melyeknek egyik fontos összetevője az aszalt gyümölcs.

Ha más okból nem, hát akkor a müzli miatt vált fokozatosan mindennapi étrendünk részévé az aszalt gyümölcs. Valamikor ez volt az egyetlen módja, hogy télen is a nyári gyümölcs ízét érezhesse a szájában az ember. Az aszalt, azaz dehidratált gyümölcs nemcsak különlegesen finom, hanem az elpárologtatott víz miatt a tápanyag koncentrációja is rendkívül magas. Egy valóságos energiabomba és vitamintár a szervezet számára a friss gyümölcsöt hatszor-nyolcszor meghaladó tápanyagértékével. Az aszalvány megőrzi az eredeti gyümölcs cukortartalmát. Kevésbé köztudott, hogy nemcsak a gyümölcsöket, hanem a zöldségféléket is aszalhatjuk.

Az aszalás módszerének kidolgozósában élen járó ókori görögök és rómaiak még a napon szárították a gyümölcsöt, később honosodott meg a kemencében, a hő segítségével meggyorsított dehidratációs módszer. Ma már az, aki otthon, maga szeretné aszalni a gyümölcsfáin megérő barackot, meggyet, cseresznyét, szilvát (stb.), vagy a kertjében megtermelt sárgarépát, paradicsomot, zöldborsót (stb.), az erre a célra készített házi aszaló gépet is vásárolhat magának. Ezeknek az ára plusz-mínusz 50 euró körül van. De a tűzhely sütőjében is aszalhatunk.

Miért is érdemes nekünk magunknak aszalni az általunk, kertünkben megtermelt gyümölcsöt vagy zöldségfélét? Magunkra, az egészségünkre gondolva. Egy jó minőségű aszalvány gyümölcsön kívül elvben semmi mást nem tartalmazhat. Ennek ellenére a behozatali termékek jelentős részéről tudni kell, hogy élénk színük és tartósságuk megőrzése érdekében kén-dioxiddal (E220) kezelik őket. A szakorvosok szerint a kénezett élelmiszer allergiás reakciókat, fejfájást, bőrkiütést, idegrendszeri zavarokat is okozhat, s a vizsgálatok szerint lebontja a szervezet B-vitamin készletét is.

A tiszta aszalvány viszont igazi áldás a szervezetnek. Mindegyiknek megvan a maga jótékony hatása. Az aszalt termék nemcsak finom csemege, nemcsak páratlan vitamin- és tápanyagforrás, hanem megfelelő mennyiségben fogyasztva természetes gyógyszer is lehet!