2024. október 1., kedd

A becsei kísérleti telep hírei

ÚJÍTÁSOK

Az idén a fő hangsúly a paradicsom termesztésre irányult. Most tesztelték először palántanevelésre a Jiffy táphenger. Sajnos későn érkezett meg és a magültetés is csak február elején kezdődött. Ettől függetlenül a Jiffy kitűnővel vizsgázott. A 4.5 cm átmérőjű táphenger 4,5 dinárba került és ez miatt meg kell válogatni milyen magot ültetünk Jiffybe. A táphengereket sztiropor tálcás palántanevelőkben helyezték el és így az alulról történő tápoldatozás is megoldható volt. A megvilágítás 2500–3200 lux fényerővel 58 W-os Sylvania Grolux fénycsővel történt 60 cm-es távolságban a palántáktól. Miután átültették őket nagyobb, 10x10 cm-es műanyag csészékbe, nátrium lámpás megvilágítás mellett növekedtek tovább. A fényerő 4500 lux volt 1.5 m távolságból.

A vödrökben való kiültetés után következett az intenzív tápoldatozás a palántáknak megfelelő tápoldattal. A kezdeti növényvédelem a palánta korszakban rézgálicos permetlé volt. Az idei tavasz is bővelkedett időjárási szélsőségekben és nem volt egyszerű a tápoldatot megfelelően korrigálni. Az idei év legnagyobb problémája továbbra is a magas hőmérséklet és a vele járó alacsony páratartalom volt. A legmagasabb hőmérséklet elérte a 45 fokot 28 % nedvességtartalom mellett. Ezután gyors fóliameszelés következett, melynek segítségével a benti maximális hőmérséklet 38 fokra mérséklődött. A magas hőmérséklet és alacsony páratartalom következménye a kalcium felszívódásának a gátlása. Ez pedig, mint tudjuk csúcsrothadás idéz elő a termésen. Ennek kivédésére lehetséges a kalciumos permetezés, de ennek hatékonysága száraz légtér mellett nem elég hatásos. Vészhelyzeti megoldásként maradt a levélen keresztüli párolgás csökkentése. Levelezés következett és az alsó leveleket eltávolították kissé nagyobb mértékben, mint a szokásos. Felszereltek három ködösítőt is, melyek működése megnövelte a páratartalmat és ezzel együtt néhány fokkal csökkentette a légtér hőmérsékletét. A párásítók, vagy ködölők nagyon jól működnek, egy apró kis hiba mellett. A tökéletes párásításhoz legalább 3, de még jobb ha 4-től nagyobb bár nyomáson engedjük át rajta a vizet. Sajnos, a mi ködösítőnket a városi vízhálózatra kapcsoltuk, ami azt is jelenti, hogy a legnagyobb melegben volt a legalacsonyabb a nyomás. Időnként mindössze 2 bár nyomás mellett el sem indult a párásító. Erre számítani kell mindenkinek, ha ködölőt szeretne felszerelni. Saját kútból elegendő nyomás mellett tökéletes párásítást és hőmérsékletet lehet tartani a fóliában.

Minden nehézség ellenére a paradicsom szépen érik és fajtától függően hozza a maga gyümölcsét. Az idén is több fajta, holland, francia, magyar, orosz, kanadai és hazai magok is szerepelnek a palettán.

A sárga paradicsom

Érdekességként sikerült Kanadából és Németországból sárga paradicsommagot beszerezni. Sajnos a magok későn érkeztek, így a palánták kiültetése is csak nemrég kezdődött el. Remélhetőleg őszig beérik és meg lehet kóstolni a sárga paradicsomot. El kell mondani, hogy bár vidékünkön kevésbé ismert, az amerikai kontinensen nagyban termesztik. Előnye a piros paradicsommal szemben, hogy kevesebb savat tartalmaz és vitaminokban, ásványi anyagokban is bővelkedik. Állítólag, jobb mint a piros paradicsom. Ezt meglátjuk még az idén, és majd szót ejtünk róla.

Az illatos bazsalikom

A paradicsom mellett a fűszernövények is bekerültek a fóliába. A legillatosabb a bazsalikom és szépen fejlődött a palántanevelő csészékben. Pontosan nem tudni az okát, de az idén eddig nem jelent meg a levéltetű. Úgy gondoljuk, ezt a bazsalikom erős illatának köszönhetjük, de lehet tévedünk. Ez majd kiderül, ha mégis megjelennek a kis levélszívók.

A kukorica nem képezi kísérletek tárgyát, de mivel véletlenül elszóródott egy árva szem, gondozásba fogtuk. Ismerve Libieg hordóját és azt is, hogy itt az alkalom meggyőződni a helyességéről. Az árva kukoricát tápoldatoztuk a számára megfelelő összetételű mikro- és makroelemekkel. Az eddig látottak alapján a hetedik cső kezd kifejlődni egy száron. Vajon ezekből hány tud végleg beérni, ezt még nem lehet tudni, de éberen figyeljük a fejlődést. Szántóföldön nehéz lenne megoldani a tápoldatozást, de lehet, hogy érdemes lenne vele próbálkozni. Ha mégis beérik több cső kukorica, mint a szántóföldön az átlag, akkor talán jövőre egy kis területen próbálkozunk pontos tápoldatozással öntözni nagyobb tőszámú állományt.

Az idei bőséges és sűrűn előforduló esőzések adták az ötletet, hogy az általános meteorológiai megfigyelések mellett, közölni kellene havi és területi kimutatásban, hol milyen pH értékű eső esett? Talán fel lehetne térképezni, Vajdaság mely területén esik savas eső? Néhány nagyobb település környéke talán elég lenne egy kezdetleges esőtérkép kialakításához. Kérném a nagyobb termelőket, akik rendelkeznek pH-mérővel és vállalnák ezt a feladatot, hogy mérési eredményeiket összegezés céljára küldjék el a gilvazi@gmail.com címre. Szükséges lenne az eső pontos időpontja és helye, valamint a mért esővíz pH-értéke. Előre is köszönet az együttműködőknek. Meteorológiai megfigyelő állomások rendelkeznek ezzel a lehetőséggel, de a mért értékekről a médiában erről elvétve jelennek meg adatok. Hasznos információ lehetne az egyes betegségek megjelenését figyelni és összekötni a savas esővel. A megelőzés hatékonyabb lehetne, ha tudnánk, mikor kell közbelépni, és mit lehet tenni az esetleges betegségek elhárítása érdekében.

Újítások a növénytermesztésben

A kisebb területen hatékonyabb termelés kutatása nem ismer lehetetlent. A mexikói ötlet megszületett és megjelent az NGS cég fejlesztése által kidolgozott csörgedeztető eljárás finomított változata. A lényegét egy különleges három emeletes rekeszből álló műanyag csatorna képezi. Ennek előnye az egyszerű cső, vagy szögletes egy rekeszből álló csatornával szemben, hogy a gyökér tápoldattal való ellátása sokkal tökéletesebb és biztonságosabb. Felfüggesztve ideális földieper termesztésre. Különleges tartószerkezeten mozgatható kivitelben egyszerűsödik az ültetés és a termés betakarítása is. A talajtól felemelve 80 cm magasságban már saláta és leveles zöldségek, valamint virág termesztésére is tökéletesen megfelel. A talajon elhelyezve is tökéletesen működik a rendszer földieper, virág és saláta termesztésére is. A földieper szüretelése sokkal gazdaságosabb és a földtől távolodva sokkal könnyebb a növényeket a betegségektől megvédeni. Az üvegház teljes területén közlekedni lehet targoncákkal és szedésre alkalmas elektromos járművekkel. A teljes termesztési rendszer automatizálható és ezáltal a termelés költségeit a minimálisra lehet csökkenteni. A tápoldatozó rendszer visszaforgatós és ezzel víz, valamint tápanyag megtakarítás érhető el. Szabadföldi és zárt térben történő termesztésre is fel lehet használni.

A világ halad előre, figyeljük és hasznosítsuk mások ötleteit, termesztési módszereit.