2024. október 1., kedd

A trágyázás agrotechnikai vonatkozásai (1.)

FÖLDMŰVELÉS
Gergely József felvétele

Trágyázással valójában növeljük a talaj termékenységét, azaz pótoljuk a kultúrnövények fejlődéséhez szükséges tápanyagokat, közben törekedve a minél nagyobb és jobb minőségű hozamok elérésére.

Egyes számítások szerint a fontosabb agrotechnikai műveletek a következő mértékben befolyásolják a hozamokat:

Trágyázás + fajta = 50%

Talajművelés = 20%

Vetés = 10%

Gyomirtás = 10%

Betakarítás és egyéb = 10%

100%

Természetesen a fenti megállapítás vitatható, mert a felsorolt hatások a talaj- (talajtípus, fizikai talajféleség, kitettség stb.) és éghajlati viszonyok (a csapadék mennyisége, eloszlása, a hőmérséklet alakulása stb.), továbbá a fenti tényezőktől is függő gyomtársulások összetétele, valamint az egyéb növénykárosítók támadási mértéke szintén lényeges mértékben (és változóan) befolyásolják a termés mennyiségét és minőségét.

Még az I. világháború előtt (közel 1 évszázada) a műtrágyák jelentőségétlebecsülték. Hektáronként mintegy 2–2,5 kg hatóanyagot használtak fel. Ma viszont már az említett adagnak több mint százszorosát kijuttatják (250–300 kg/ha). Ezzel (és a nemesítésnek köszönve) a terméshozamok is megtöbbszöröződtek (pl. búza esetében 1,5 t/ha-ról átlagosan 4-5 t/ha-ra növekedtek a hozamok).

Kétségtelen, hogy a műtrágyázás szerepe a termésnövelésben döntő jelentőségű (főleg megfelelő csapadékmennyiség és -eloszlás esetében, illetve öntözéses gazdálkodásban).

Szervestrágyák alkalmazása nélkül, csupán műtrágyázással is hosszabb ideig fenntartható a talajtermékenysége. A műtrágyák raktározási, szállítási és kijuttatási költsége a szervestrágyákhoz képest sokkal kisebb.

Szervestrágya egyre kisebb mennyiségben áll rendelkezésre, a műtrágyagyártás kapacitása viszont növelhető.

A trágya érvényesülését több tényező befolyásolja. A tápanyagtartalom a talaj kémhatásától, kötöttségétől és a tápanyagtőkétől is függ. Növekvő érvényesülés akkor valósul meg, ha jó a biológiai felhalmozódás, oldódás és feltáródás (a növények által felvehető állapot).

A trágya érvényesülése csökken, ha a talajban nem megfelelő az oldhatóság, nagymérvű a megkötődés, kedvezőtlen a víz- és levegőgazdálkodás és a szervesanyag-ellátottság.

Egyes tápanyagok felvehetősége a kémhatástól is függ. A káros ionok talajoldatba kerülése a kémhatáson keresztül negatívan hat a trágyák érvényesülésére. Nem elhanyagolható szempont a talaj mikroorganizmusainak élettevékenysége és a trágyaszerek megválasztása sem.

Leszögezhetjük, hogy a szerves és szervetlen kolloidokban (humuszban és agyagásványokban) gazdag talajok nagyobb adagú szerves- és műtrágyákkaltrágyázhatók, mint a homoktalajok, mert jobb a pufferképességük (kiegyenlítő, tartalékoló és fokozatos tápanyagleadó képesség).

A talaj adszorpciós képessége (a kolloidok felületén történő tápanyagmegkötés mértéke) befolyásolja a tápanyagmegőrzést, továbbá a talajoldat és a kolloidok felületén adszorbeált tápanyagok közötti egyensúlyt is.

A talajkolloidok negatív töltése miatt a kationok (+) lekötődése erős, míg az anionok (PO4-, SiO2-, CO3-, NO3-, Cl-, SO4-) inkább könnyen kimosódnak. Ezért sem mindegy, hogy mikor és milyen trágyatípussal trágyázunk.

A talaj biodinamikáját befolyásolják a gyökér és tarlómaradványok, a szalma és szárrészek, a szervestrágyák és a mikroorganizmusok (algák, sugárgombák, baktériumok, penészgombák, élesztőgombák, protozoák) is. További jelentős hatást gyakorolnak az autotróf és heterotróf baktériumok, éspedig az ammonifikáció, nitrifikáció, denitrifikáció, szénhidráthatás (C:N arány), valamint a talaj foszfát- és káliumtartalma révén.

Tehát a talaj élő, háromfázisos rendszer, ezért kellő odafigyeléssel kell művelni!

A következő számtól a szervestrágyákról olvashatnak.