2024. október 1., kedd

ÉRTESÍTÉS A TERMELŐKNEK

AKTUÁLIS NÖVÉNYVÉDELEM

1. Zöldségfélék

A lokális esőzések következtében a zöldségesekben ismét megnőtt a peronoszpórás és a foltbetegségek előfordulásának valószínűsége. Főleg, ha a parcellákat öntözték a száraz periódusban. Ebben a periódusban ebetegségek kivédésére alkalmas a kontakt gombairtó preparátumok: pl. Dithane, Antracol, Bravo kijuttatása eső előtt.

2. Almatermésűek

Kontaktszerekkel a termést védjük a késői fajtáknál. Ajánlott szerek: Dithane, Antracol stb.

Az aknázómoly elleni védekezés ajánlott a fertőzött parcellákon, mivel regisztráltunk egy enyhe rajzáscsúcsot július utolsó napjaiban. Piretroidok és növekedésreguláló rovarölők használata ajánlott az é.v.i. szigorú betartásával.

Regisztráltunk egy enyhe rajzáscsúcsot július utolsó dekádjában az almamolynál is, ugyanazon preparátumok használatával az almamoly elleni védekezés is le van fedve.

3. Szőlő

A perenoszpóra ellen védekezünk kontaktszerekkel. Felhívjuk a figyelmet, hogy a meleg, párás idő kedvez a szürkepenész megjelenésének. Ha az esőzések gyakoriak lesznek, és a levegő páratartalma magas, indokolt a permetezés botriticidekkel: Rovral (Dional), Ronilan, Switch és hasonlókkal.

Megjegyzés:

A szántóföldi és zöldségkultúrákban nagy gondot jelent a talajlakó kártevők jelenléte.

A leggyakoribb talajlakó kártevők: drótférgek, pajorok, mocskos pajorok (bagolylepkelárvák), és a répaföldeken a barkók.

Az előrejelzésben szerepet játszik a kártevők számának meghatározása: kritikus szám/m2, amelytől függően el lehet dönteni, hogy használjunk-e rovarölő szert vagy sem, illetve milyen formában.

A drótférgekre külön figyelmet kell fordítani, mivel talán ők okozzák a legnagyobb kárt a parcellákon. A bagolylepkelárvák a zöldségesekben okozhatnak jelentősebb károkat.

A kritikus szám meghatározása a kártételi küszöbszint meghatározását jelenti, ha a lárvák száma nem haladja meg a kártételi küszöbszintet 1 m2-en, elegendő a magcsávázás az érzékeny kultúrákban. Ha viszont meghaladja, rovarölő használata indokolt az egész területen vagy a sorokban alkalmazva.

A talajmintaszedés előnyei:

– Csak indokolt esteben használjuk a rovarölő szereket talajkezelésre.

– A kártételi küszöbszint alatt magcsávázás alkalmazható, amely csökkenti a költségeket és környezetkímélő.

– Elkerülhetjük a kiszántás és újravetés kellemetlenségeit.

A talajmintavétel ideje augusztus–szeptemberben vagy tavasszal van. Az előbbi mérvadóbb, mivel a kártevők még a felszíni talajrészben tartózkodnak, tavasszal pedig a hőmérséklettől függ a jelenlétük, így nem kapunk pontos adatokat.

Közelebbi információkért forduljon a körzeti szaktanácsadó szolgálatához.

Szabadka és környéke: Agrozavod AD, Szabadka

Bognár Pásztor Hajnalka okleveles mérnök

Tel.: 024/556-867

Zenta és környéke:

Mezőgazdasági Állomás DP, Zenta

Babić Andrea okleveles mérnök

Tel.: 024/811-370;

2009. 8. 5-én