2024. október 1., kedd

Két tűz között a miniszter

PIACI HELYZETKÉP

A múlt héten ugyanazon a belgrádi tüntetésen két oldalról is a gazdák követeléseinek tűzvonalába került Saša Dragin. A Valjevo környéki málnatermesztők a málnaár miatt, a dél-bánáti és a mačvai gazdák pedig az elfogadhatatlan búzaár miatt tiltakoztak a kormány épülete előtt. Mintegy 1000 elégedetlen termelő gyűlt össze, ott is éjszakáztak szerdáról csütörtökre virradóra, sőt a Vilamet málnatermesztő egyesület öt tagja éhségsztrájkba is kezdett. Csütörtök este beszüntették a tüntetést, mivel megegyeztek abban, hogy augusztus 17-én Ariljén a kormány képviselőivel megbeszélést tartanak az átvételi árról.

A málna- és a gabonatermesztők gondjai egy tőről fakadnak, elfogadhatatlanul alacsony árat kínálnak nekik az átvevőhelyeken, a fölvásárlók kartellszerű megegyezésére, az oligopólium meglétére gyanakvó gazdáknak pedig nincs lehetőségük annak bebizonyítására, amit a saját bőrükön tapasztalnak. A Versenyvédelmi Bizottság az agrártárca sürgetésére ráadásul szokatlanul gyors döntést hozott, melyben megállapította, nem bizonyítható, hogy a málnát átvevő hűtőházak fölvásárlói monopóliumot élveznek. Ezzel részükről lezártnak tekintik az ügyet. A minisztérium részéről úgyszintén. Ezután már ők is moshatják a kezüket, mondván „tíz éve a piac határozza meg az árakat, ez nem az agrártárcára vagy a kormányra tartozik”.

Ez rendjén is volna, ha ez a szerbiai piac úgy működne, ahogyan ez a szerencsésebb országokban történik. Szerbiában viszont a monopólium és az oligopólium uralja a gazdasági terepet, bár ezt csak halkan szabad kimondani, ugyanis még nem sikerült senkire rábizonyítani a megengedhetetlen piaci pozíció birtoklását. A kormánynak, amely elődeivel együtt hozzájárult az egészségtelen piaci állapotok kialakulásához, a helyzet rendezésén kellene dolgoznia, s nem megbújni az egérlyukban, amikor a gazdák jogos tiltakozásával szembesülnek!

Mindeddig marad a teszem-veszem látszattevékenység. Az agrártárca ígéri, hogy a magasabb ár elérése érdekében közvetít a fölvásárlók és a termelők képviselői között. A korábbi tapasztalatokból kiindulva előre tudhatjuk, hogy ez nem sok reménnyel kecsegtet, ugyanis a mezőgazdasági minisztériumnak hathatós kormánytámogatás nélkül nincsenek eszközei, hogy nyomást gyakoroljon a fölvásárlókra.