2024. október 1., kedd

Nem támogatják a mangalicatenyésztést

A minisztérium szerint ez a sertésfajta nem veszélyeztetett őshonos állat

A mezőgazdasági minisztérium ettől az évtől kezdődően megvonta a támogatást a mangalicatenyésztéstől. Az új rendelet szerint a mangalica többé nem tartozik a veszélyeztetett őshonos állatfajok közé, csakúgy, mint a házi bivaly – tudtuk meg Gulyás Péter ludasi mangalicatenyésztőtől.

Gulyás Péter a legnagyobb mangalicatenyésztők közé tartozik Észak-Vajdaságban. Évekkel ezelőtt kezdett ezzel az őshonos, ritka fajjal hivatásszerűen foglalkozni. Minden évben bővítette az állományát, az idén már 220 anyaállat tartását tervezte, és szeretett volna kölcsönt felvenni a fiaztató kiépítésére is. A korábbi években az állam 7000 dinárral támogatta a tenyésztőket anyaállatonként, és az idén is szerették volna igényelni ezt a támogatást. Elvégezték a bejegyeztetést, amelynek során a felügyelő csupán 120 anyaállatot ismert el. Az erről szóló jegyzőkönyvet időben elküldtek az illetékesekhez.

– Június 17-én továbbítottuk a jegyzőkönyvet a minisztériumba. Július 30-án viszont már egy új rendelet született, amely szerint a mangalica és a házi bivaly nem tartozik a ritka őshonos fajok közé. A magyar szürkemarhára viszont 30 ezer dinár támogatást fizetnek – mondta felháborodottan Gulyás Péter, majd hozzátette: – Miért ér többet a szürkemarha a mangalicánál? Ha nincs pénz a költségvetésben, akkor adhattak volna kevesebbet. Ha 1000 dináros támogatást határoztak volna meg a mangalica tartására, az is jó lett volna!

Kiemelte, hogy amikor számon kérték az illetékes szerveknél, miért vonták meg a támogatást, azt a magyarázatot kapták, hogy mivel az ország területén több mint 1000 mangalica van, többé nem tartozhat a veszélyeztetett fajok közé.

Gulyás Péter elmondta, néhány éve megalapították a Vajdasági Mangalicatenyésztők Egyesületét, így könnyebben követni tudják az őshonos faj tenyésztőinek munkáját, illetve az állatok számát.

– Talán 300-400 bejegyzett mangalica van az ország területén, de több biztos nincsen. Főként nincs ennyi bejegyeztetve, ahogy az állam megkövetelte ezeknek az állatoknak a nyilvántartását – mondta Gulyás Péter. Egyesületük egyik tagja a múlt évben azért nem kapott támogatást, mert nem volt elegendő anyaállatja. Az idén már beállította a szükséges húsz anyaállatot, mire megszüntették a szubvenciót.

Megtudtuk, hogy egy állomány beállításához legalább 2-3 év szükséges, és ha az állam nem támogatja a mangalicatenyésztést akkor az veszteségesnek bizonyul. Rámutatott, vállalkozásuk egyelőre nem megy tönkre, de ha a költségeiket papírra vetik, rájönnek arra, hogy nem éri meg ezt az állatfajt tenyészteni. Kiemelte, ha nem támogatja az állam, akkor a fiaztatót sem tudja majd kihasználni, illetve kénytelen lesz több állatot levágni.

Gulyás Péter azt gyanítja, hogy érdekek fűződnek a szürkemarha tenyésztéséhez, ezért szabtak ki rá ilyen magas támogatást, és mivel nem marad több pénz az egyéb állatfajokra, ezeket levették a támogatott őshonos fajok listájáról.

mh