2024. október 1., kedd

Vízhiány fenyegeti Ázsiát

INNEN-ONNAN

Az ázsiai országoknak dollármilliárdokat kell az öntözés korszerűsítésére költeniük, különben jelentős élelmiszerimportra szorulnak majd, ami politikailag nehéz döntés lehet – figyelmeztet tanulmányában az ENSZ élelmezési és mezőgazdasági szervezete. A FAO szerint Ázsiában jelentős a vízpazarlás, és ez ellátási gondokat okozhat majd.

Bár most éppen monszunesőkről érkeznek hírek, a FAO és a Nemzetközi Vízgazdálkodási Intézet tanulmánya szerint Ázsia mezőgazdaságának komoly gondot jelenthet a vízhiány. 2050-re megduplázódik a kontinens élelmiszerigénye. Ha ezt importból próbálják fedezni, akkor az hatalmas és politikailag szinte tarthatatlan terhet ró majd a fejlődő gazdaságokra. A legjobb megoldás az öntözőrendszerek felújítása – mondta Colin Chartres, a Nemzetközi Vízgazdálkodási Intézet vezérigazgatója.

Ha nem fektetnek több pénzt a vízpazarlás megfékezésére, akkor 2050-re Ázsiának az élelmiszer-fogyasztás negyedét külföldi behozatalból kell fedeznie. Így például rizst, búzát és kukoricát kell majd importálnia. Jelenleg az ázsiai kormányok igyekeznek ezt elkerülni. A költségvetési megszorítások miatt azonban a nemzetközi szervezetek, például az Ázsiai Fejlesztési Bank és a Világbank tudnak csak elegendő forrást juttatni – jegyzi meg az Financial Times brit gazdasági napilap.

Ázsiában a legtöbb öntözőrendszer 40 évvel ezelőtt épült, de rossz kihasználtságú. Emiatt a gazdák saját rendszereket hoztak létre, és ezzel új problémákat is teremtettek. Például víztározókból veszik ki a vizet, vagy túl sok talajvizet használnak öntözéshez. A rizs különösen sok vizet igényel a Nyugaton kedvelt búzához képest, a vízhiány pedig hozzájárul az élelmiszerárak kiszámíthatatlanságához. Az ázsiai népességnek emellett egyre nagyobb igénye van hús- és tejtermékekre, aminek előállítása szintén sok vizet igényel.

(Forrás: inforadio.hu)