2024. július 16., kedd

Hatalmas konkurencia a gépgyártásban

GÉPBEMUTATÓ - A Claas mezőgépgyár Magyarországon mutatta be legújabb modelljeit

németországi Claas mezőgépgyár július 22-én és 23-án tartott Budapesten gépbemutatóval egybekötött nemzetközi sajtótájékoztatót. A világviszonylatban is ismert és elismert multinacionális gépgyártó elújságolta legkorszerűbb találmányait, a gépgyártásban alkalmazott újításait. A Claas részlegvezetői és főmérnökei beszéltek a Tucano 470, Tucano 480 és az Avero 240 típusú új búzakombájnokról, továbbá a V 1200-as Vario néven ismert búzahéderről, a Liner 4000 szénakaparóról, a Cargos nevű új pótkocsikról, a Disco kaszálógépről, valamint a Rolland 454 és Rolland 455 típusú körbálázókról.

Amíg világviszonylatban a gépgyártók a nemzetközi pénzügyi válság miatt nehézségekkel küzdenek, addig a mezőgépgyártók aránylag sikeres évet zárnak az idén.

Sokan felteszik a kérdést, hogyan lehetséges ez.

Nos, a Claas emberei szerint a növekedő élelmiszerszükséglet miatt a mezőgépgyártásnak folyamatosan fejlődnie kell, új technológiákat kell magáévá tennie, ami által növelhető a gépek teljesítménye és csökkenthető az üzemanyag-fogyasztás. Összegezésként: a Claas az eladás szempontjából az idén kielégítő eredményeket mutathat fel, elsősorban annak köszönhetően, hogy gépei megbízhatóak, precízek és takarékos üzemanyag-fogyasztók.

A Claas Tucano nevű búzakombájnjai, melyből két modellt mutattak be, az úgynevezett hibridrendszerrel működnek.

Ez a rendszer a már jól ismert Lexion típusú kombájnokban alkalmazott rendszernek a korszerűsítése, azaz kettő helyett egy rotor van beépítve, melynek növelték az átmérőjét.

A Tucano 470-es búzakombájnba 326 lóerős Mercedes motort, míg a Tucano 480-asba 365 lóerős Caterpillar motort szereltek be. Mindkét modellre szalmaszecska is felszerelhető. A Special cat nevű szecska 80 szecskakésből áll, a s szármaradványokat 9 méteres távolságra szórhatja szét.

Az Avero 240 típusú búzakombájn a közepes kategóriájúak közé tartozik, azoknak a termelőknek ajánlják, akik saját, közepes nagyságú birtokukon végzik az összes munkálatokat. A modell korszerű elektronikával rendelkezik, 5600 literes űrtartalmú bunkerét két percnél rövidebb időn belül lehet kiüríteni. A legkorszerűbb, 198 lóerős Caterpillar motorral működik.

A bekezdésben említett Claas Vario V 1200-as búzahéder szélessége 12 méter. A héder a kombájn kabinjából könnyen és rövid idő alatt követheti a talajszint változási szögét, s az ideális beállításnak köszönhetően minőségesen végzi a munkát. Hihetetlennek tűnik, hogy a héderre szerelt kasza frekvenciája 1334 percenként.

A Liner 4000 szénaterelőnek 4 tororja van, egyenként 3,8 m átmérőjűek, s 12,20–15 m a munkafelületük. A traktor 15 km/óra sebességgel haladhat munka közben, míg szállításkor a gyorsasága elérheti az 50 km/órát.

A Claas Cargos pótkocsikból három típus létezik, a Cargos 9400, 9500 és 9600, 38, 44, azaz 50 köbméteres űrtartalommal és 24–34 tonnás teherbírással.

A Rolland 454 és 455 típusú körbálázók 1,25×1,20 méter átmérőjű körbálákat készítenek, a 60–120 bár erejű nyomásnak köszönhetően. Ezekre a bálázókra olyan berendezés is szerelhető, amely a bálázással egy időben fóliázzas is a bálákat.

Végül mondjuk el azt is, hogy a Claas legújabb modelljei a szerbiai piacon is megvásárolhatóak lesznek 2010 elején, mégpedig a Claas Pancsován megalapított Almex nevű leányvállalatán keresztül.