2024. október 1., kedd

A magyar tejtermelők azonnali uniós beavatkozást sürgetnek

INNEN - ONNAN - ÁLLATTENYÉSZTÉS

Azonnali uniós beavatkozást sürget az EU tejágazatának megmentése érdekében a magyar Tej Terméktanács, hogy megállítható legyen az állatállomány csökkenése, valamint, hogy az ígért támogatásokat legkésőbb jövő év elején el lehessen juttatni a gazdálkodókhoz.
A terméktanács az MTI-hez pénteken eljuttatott állásfoglalása szerint a tej felvásárlási ára az elmúlt másfél évben drasztikusan csökkent. Míg 2008 januárjában a termelőknek 95,15 forint átlagárat fizettek a felvásárlók literenként a tejért, addig ez az ár az idén júliusban már csak 54,93 forint volt.
A termelők így több, mint 40 forinttal, azaz mintegy 40 százalékkal kapnak kevesebbet a tejért. Ez számukra literenként 20 forint körüli veszteséget jelent, ennyi a különbség az átvételi ár és az önköltség között.

Mariann Fisher Boel, az unió agrárbiztosa a tavaly ősz óta tartó egész Európát érintő tejes demonstrációk, tüntetések ellenére sem tett érdemi lépéseket a válság megoldására – hangsúlyozza a Tej Terméktanác s . A hibás döntések felülvizsgálata és módosítása nem lehet emocionális kérdés. Ezért a magyar tejtermelők követelik a meglévő hibák érdemi kezelését – húzzák alá .
A Tej Terméktanács véleménye szerint nem fogadható el, hogy a kialakult piaci feszültségek kezelését a bizottság a tagállamokra kívánja hárítani. Továbbra is indokolt és szükségszerű a kvóta alapú támogatás 50 százalékos emelése, valamint a támogatottsági szintek közötti különbség megszűntetése. A terméktanács szerint az Európai Bizottságban ezt az álláspontot kell képviselnie Magyarországnak.
Emellett a piaci folyamatok alapján továbbra is indokolt az export-visszatérítések legalább 50 százalékos emelése.
A magyar szakmai szervezet javasolja az országos referenciamennyiségek azonnali felülvizsgálatát, és a korábbiakban megemelt ország-kvóták felfüggesztését. Szeretnék elérni továbbá az élelmiszer-kereskedelmi láncok árletörő kereskedelmi gyakorlatának és árpolitikájának uniós szintű, valamint a Közös Agrárpolitika (KAP) állapotfelmérésének felülvizsgálását is.
A terméktanács szükségesnek tartja, hogy az egész európai piacot sújtó kérdésekre globális válaszok szülessenek.