2024. szeptember 30., hétfő

VALÓSÁGUNK

Hova tűnt százezer gazdaság?

Az idén sokkal kevesebb az igénylés a földalapú támogatásra, mint tavaly – Még most sem akarják nyilvánosságra hozni, hogy mennyein adták át igénylésüket – Mi a helyzet Óbecsén, Magyarkanizsán, Topolyán?

A földművesek szeptember elsejéig megkapták a hektáronkénti 12 ezer dináros területalapú támogatást. Első ízben történt meg, hogy az őszi vetésig, a munkálatok megkezdéséig mindenkihez eljutott a pénz – olvasható a minisztérium szeptember eleji közleményében. Azt azonban azóta sem tudtuk meg, hogy az idén mennyien voltak jogosultak erre a támogatásra. A minisztérium honlapján és a közleményben ugyanis erre nem tértek ki. Azt viszont tudjuk, hogy május derekán nagy csinnadrattával harangozták be, hogy megkezdték a szántóföldi- és zöldségtermesztéshez szükséges alapanyag beszerzésére szánt földalapú támogatás kifizetését. Azt is elmondták akkor, hogy a pénzek utalása folyamatos lesz, egész nyáron át tartani fog. Az első héten – májusban – naponta 100 millió dinár jut el a gazdákhoz. Akkor sem, és – úgy tűnik – még most sem akarják nyilvánosságra hozni, hogy mennyein adták át igénylésüket, és, hogy az említett kezdeti kifizetési ütem szerint, miért tartott az utalás egészen szeptemberig.

Hova tűnt százezer gazdaság?

Az viszont nyilvánosságra került, hogy az idén a tavalyinál 100 ezerrel kevesebb gazda jegyeztette be gazdaságát. Az idén 333 ezren újították fel gazdaságukat, de hogy közülük mennyien kaptak most támogatást, azt nem tudjuk első kézből, azaz a minisztériumtól. Ezért érdeklődtünk a vajdasági önkormányzatok mezőgazdasági felelőseinél: Óbecsén, Magyarkanizsán és Topolyán, hogy mi a helyzet.

Figyelem: a kérvényeket szeptember végéig adják be!

– Óbecsén is megkapták a jogosultak a területalapú támogatást, de többnyire nem egy összegben. Leghamarabb az üzemanyagszámlákat számolták el, majd nagyjából egy hónap múlva érkezett a következő összeg. Volt egy tavaszi lehetőség a térítmény igénylésére, és van egy őszi. A tavaszi májusban lezáródott. Az őszi, szeptemberi most zajlik, tehát akinek joga van igényelni, az még megteheti. Hangsúlyozom, a minisztérium szeptember elején lerövidítette egy hónappal az őszi igénylés határidejét, és nem október végéig, hanem csak szeptember végéig lehet beadni a kérvényt – figyelmeztet Boja András, az óbecsei önkormányzat mezőgazdasági felelőse, és arra is felhívja a figyelmet, hogy mindazok a nyugdíjas termelők, akik aktív termelőként jegyeztették be gazdaságukat, ennek az összegnek csak 30 százalékát kapták. Erről a minisztérium döntött, ugyanis az idei évben másként történt a gazdaságok besorolása.

Miért a nagy titkolózás?

– A minisztérium az idén arra törekedett, hogy minél kevesebb pénzzel oldja meg a támogatást. Remélhetőleg azért mindenki hozzájut valamilyen támogatáshoz. Nagyon fontos, hogy minden termelő valamilyen módon bejegyeztesse magát, mert így számíthat támogatásra, tehát ne maradjon passzív termelő. Óbecsén tavaly 3029 bejegyzett gazdaság volt, az idén 2354 újította fel a bejegyzést, de nehéz hozzájutni az adatokhoz, hogy mennyien kaptak most támogatást, a minisztérium ezt nagy titokban kezeli – jegyezte meg Boja András, az óbecsei önkormányzat mezőgazdasági felelőse.

Topolya: Nem csoda, hogy gyorsan kifizették, az összeg nagyon kicsi

– Topolyán mindenki megkapta a 12 ezer dináros támogatást, csak 3 ügyben húzódott el a folyamat. Egyébként nagyon kevesen igényelték, mert – olyanok voltak a feltételek, hogy – szűk kör volt érintve, kevesen részesülhettek. Akinek joga volt rá, beszerezte a számlákat, igazolta jogosultságát. Nem is csoda, hogy gyorsan kifizették, az összeg minősíthetetlenül kicsi. Ennél sokkal több kell a termeléshez. A bejegyzett gazdáknak csak 20 százaléka volt jogosult Topolyán. Az idén csak olyanok igényelhették ezt a támogatást, akiknek rendezve volt a nyugdíjalap – ismertette a topolyai helyzetet Csorba Ottó, a községi tanács mezőgazdasági felelőse, aki azt is elmondta, hogy a bejegyzett gazdaságok száma maradt a tavalyi szinten, csak ezt a támogatást kaphatták meg most kevesebben. A gazdák mostanra már nem tartják bonyolultnak az igénylési rendszert, megszokták, hogy gyűjteni kell a számlákat. Falugazdász hálózatuk is működik, a gazdairodák a kisebb településeken is segítenek, ezért nem kell beutazni Topolyára, erre már nem panaszkodnak a termelők. Szinte mindenki felújította a gazdaságát, mert az alapanyag-vásárlás utáni áfa-visszaigénylést is a bejegyzéshez kötik.

Magyarkanizsa: a 2800 gazdaságból 600 kap támogatást

– Magyarkanizsán is megkapták a gazdák ezt a támogatást. Más tény az, hogy kevés gazdának volt joga a területalapú támogatásra, mert – akár minden más támogatás is – az idén a nyugdíjbiztosításhoz volt kötve. És az is szomorú tény, hogy a beígért tavaszi kifizetés helyett őszig eltartott a pénz folyósítása. A bejegyzett, azaz 2800 felújított gazdaságból alig 600-an jogosultak rá, nekik van meg az egészségügyi- és nyugdíjbiztosításuk. A gazdaság bejegyzésének felújítási módját is bonyolították, mert minden bérbe vett parcellára a kataszteri kivonatot kellett mellékelni és hitelesítetni, és ez pénzbe került. Csalódottak voltak a gazdák, amikor feltételként szabták meg a nyugdíjbiztosítást. A már nyugdíjas földművesek is meghökkentek, mert a beígért – márciusban meghirdetett – és gyorsan visszavont 40 ezer helyett, a 12 ezer dináros területalapú támogatásból csak 4 ezer dinárt kaptak – mondta Szalkai Nemes Valéria, a magyarkanizsai városi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja.

A műtrágyánál, vetőmagnál most is kell gyűjteni a számlákat azoknak, akik csak részben töltötték ki a kvótát. Figyelni kell a minisztériumi döntésre, mely szerint megrövidült a beadás határideje. Szeptember 30-ig fogadják el. Igyekezzen mindenki, szerezze be a számlákat – akár a részmennyiségről is –, és adja át, mert a hónap végéig fogadják el, persze, ha van pénze megvenni az alapanyagokat. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy egyre kevesebb műtrágyát vesznek a gazdák, a vetőmagból is kevesebb fogy, és félő, hogy sokan padlásról vetnek majd. Az államilag tonnánként 10 ezer dinárral támogatott műtrágyából is keveset rendeltek a gazdák – vázolta a magyarkanizsai helyzetképet a városi tanács mezőgazdasággal megbízott tagja.