2024. szeptember 30., hétfő

Veszélyben az egészségünk (2.)

TÁPLÁLKOZÁS - Nem mindegy milyen vizet iszunk

Napi 6-8 pohár mágnesezett folyadék csökkenti a vesekőképződést és serkenti a szervezet tápanyag- hasznosítását.

Testünk több mit 70%-a víz, így nem mindegy, hogy napközben milyen folyadékot fogyasztunk. Az intenzív mezőgazdasági termelés és a vele járó mértéktelen műtrágyázás ivóvízkészleteink mérgezését idézi elő. Hollandiában az intenzív elfolyós hidrokultúrás termesztés már a 80 méter mélyen fekvő vízrétegeket is szennyezi a különböző műtrágyákkal. Az Európai Unió komolyan veszi ennek szabályozását, erre figyelni kell a hidrokultúrás technológia telepítésekor. A földbe elfolyó tápoldat komoly adóterhet fog jelenteni, amíg meg nem oldjuk az összegyűjtést vagy a termőföldön való újrahasznosítást.

Napjainkban divatossá váltak a különböző víztisztító készülékek. Ezeket egészségvédő hatást ígérve árulják különböző kivitelben. Az általánosan használt folyóvíz, köznyelven csapvíz állítólag több mint 500 különböző káros anyagot tartalmaz. Hogy a víztisztító készülékek ezek közül hány káros anyagot tudnak eltávolítani, erről nincs információ. A ioncserélő gyantával rendelkező, házi használatra alkalmas készülékek általában a kalcium- és magnéziumionokat nátriumra cserélik, rosszabb esetben káliumra. Sajnos a használati utasításokban sehol sem olvasható erre vonatkozó pontos adat. Az aktív szenet, szűrőt és esetenként UV-lámpát is tartalmazó víztisztító készülékek kiszűrik az egyes mérgeket, és baktériummentesítik a vizet. Az egyéb alkotóelemekre nincsenek hatással. A városi vízhálózat fertőtlenítővel ellátott vize sem mondható teljesen egészségesnek. A palackozott ásványvizek, bár drágák, talán megbízhatóak, de vajon melyik. A fő probléma ott kezdődik, hogy az orvosok vagy a vízügyekben kutatók is sokszor ellentmondásos véleményen vannak. Inni pedig mindennap szükséges. Próbáljuk meg követni a logika útját és az ősi írásokban fellelhető utalásokat.

Naponta 6-8 pohár

Mózes (II.23) a zsidóknak azt ajánlotta egészségük érdekében, hogy „…egyetek sózott kenyeret és igyatok esővizet…” Ma már a kenyérből is kimarad a só, az esővíz pedig ihatatlan. A szénsavas vizek, bár oltják a szomjunkat, károsak az egészségre. A különböző édesítőkkel, konzerválószerekkel és foszforsavval rendelkező italok hosszabb távon komoly károsodást okozhatnak a szervezetünkben. Akkor melyik a járható út? A japánok már 4000 évvel ezelőtt mágnesezett vizet ittak, és állítólag 150 éves kort is megértek ennek köszönhetően. Valószínűleg, akkor még jó minőségű forrásvizet tudtak mágnesezni. Az esővíz, mondjuk úgy, hogy desztillált víz és a mágnesezett víz ivása nem újkeltű.

Napjainkban is vizsgálják mindkettőnek az élettani hatását, egyelőre pozitívak az eredmények. Napi 6-8 pohár mágnesezett folyadék csökkenti a vesekőképződést és serkenti a szervezet tápanyag-hasznosítását.

Desztilláltvízkúra

A desztillált víz ivásának pozitív hatásai is kimutathatók. Méregteleníti a szervezetet és nem tartalmaz semmilyen káros anyagot. A rák és más súlyos betegségek ellen külföldön már régóta alkalmazott a dr. O. Z. A. Hanish által leírt ún. desztilláltvízkúra. Többen is foglalkoznak annak kutatásával, hogy a desztilláltvízkúra milyen biológiai-vegyi hatásmechanizmus útján gyógyít, mint teljesen veszélytelen természetes kemoterápia.

Világszerte gyártanak házi használatra vízdesztilláló készülékeket. Ez alkalmas arra, hogy ha nem is állandó jelleggel, de kúraszerűen fogyasszunk tiszta, minden káros anyagtól mentes ivóvizet. A tudományos világ megosztott a desztillált víz témában, de ha már Mózes is ezt ajánlotta népének, akkor ebben lehet valami jó.

Az ásványvizek széles választékában ajánlatos megnézni az összetételt vagy az össz sótartalmat. A magas sótartalmú ásványvizek tartós fogyasztása sem ajánlott. Az alacsonyabb, 1000 mg/l-nél kevesebb sótartalommal rendelkező vizek kevésbé terhelik a szervezetünket. Az átlagos vajdasági víz vezetőképessége 0,6 mS/cm. Ezzel szemben egyes ásványvizek 2–3,5 EC-értéket is mutatnak. Az egészségre kevésbé terhelőek a 0,6 EC-érték alatti ásványvizek. Egyes nálunk forgalmazott forrásvizek mindössze 0,2 EC-értékűek, és ezek már majdnem a tiszta desztillált vízhez hasonlatosak. Az ásványvizek címkéjén feltüntetik a bennük levő összes sótartalmat, néha még az EC- és pH-értéket is. Nézzük meg, mit vásárolunk, és mit iszunk.

A szervezetünk savasodását kívánják csökkenteni az újabban különböző név alatt forgalmazott lúgos vizet előállító készülékek. Közel 1000 eurós áron forgalmazzák ezeket a készülékeket, melyek komoly elektronikával és szép kivitelezéssel szeretnék megnyerni a vásárlókat. Azt is tudni kell, hogy ivóvizeink lúgosak, és mint ilyenek, nem szükséges a további lúgosításuk. A vizek pH-értéke 7,5–8,5 között változik. A gyári készülékek akár 10 pH-értékű vizet is képesek előállítani. Gyomrunk a tartósan erős lúgos kémhatású víz hatására többlet savtermeléssel fog reagálni. Jó vagy rossz ez, az már az orvostudomány hatáskörébe tartozik.

Azok, akik hajlandóak kísérletezni, a lúgos vízet házilag is előállíthatják. Két 2–5 literes műanyag edényre van szükségünk. Ezeket az egyik oldalukon kilyukasztjuk, és egy műanyag csővel összekötjük. A kis műanyag csőbe szivacsos szűrőt kell helyezni, mely valójában a választótér lesz a két különböző pH értékű edény között. A két edénybe rozsdamentes anyagból elhelyezzük az elektródákat, melyek végeire csipesszel áramot tudunk vezetni. Erre a célra megfelel egy akkumulátortöltő is. A két műanyag edénybe közönséges ivóvizet kell tölteni, és utána rákapcsolni az elektródákra az akkumulátortöltő 12 voltos feszültségét. Két óra múlva látni fogjuk, hogy az egyik edényben a víz zavaros, barnás színűvé változik, míg a másikban tiszta, átlátszó marad. A tiszta víz lesz a lúgos, a zavaros pedig a savas víz.

A lúgos vizet fel lehet használni ivókúrára, a savas vizet pedig fertőtlenítésre.

A lúgos vizet különböző névvel látják el, mert ez adja el a terméket. Érdemes megemlíteni a péterváradi feltalálók csoportja által kidolgozott aktivált víz vagy élő víz előállító készüléket. A vegyszeresen (klórozással) kezelt víz az ún. halott víz, a vegyszermentesen tisztított pedig az élő víz. Lúgossági foka 8–12 pH, míg a víz másik része savas, és 2 pH körüli értékű. A lúgos víz gyógyításra alkalmas, míg a savas inkább fertőtlenítésre. Ha valaki tartósan lúgosított vizet szeretne inni, ezt kizárólag orvosi felügyelet mellett tegye.

Újdonságok a termesztésben

Ha lassan is, de vidékünkön is teret hódit a hidrokultúrás termesztés. Jó példának lehet venni az óbecsei Frisch & Frisch Kft. perlites közeggel történő műanyag zsákos paprikatermesztését. Az UV-stabil fóliából készült 10 literes zsákokba három paprikapalánta lett ültetve. A számítógép vezérlésű HANNA tápoldatozó figyeli a rendszert, és keveri a megfelelő összetételű tápanyagokat 5 különböző tartályból. A felesleges csurgóvíz a zsákok alján levő lyukon távozik, és egy fóliával kialakított csatornarendszerrel a föld alatti tartályba gyűlik. Ezt fel lehet használni a földi termesztésben. Ezáltal a víz- és a tápanyag-kihasználás is gazdaságos, de környezetvédelmi szempontból is fontos. A fóliában a Duna-R Kft. paprikafajtáit termesztik, és a termés mennyisége, valamint minősége is kiváló. Zöldségnövénymagvak forgalmazásával is foglalkoznak, és többek között képviselik a francia Vilmorin, valamint a holland Nickerson-Zwaan céget is. Ezt azért is érdemes megemlíteni, mert az óbecsei kísérleti telepen az idén a Vilmorin paradicsomfajtái kitűnővel vizsgáztak. Bő terméssel és a betegségekkel szembeni ellenálló képességgel lettek a legjobbak. A Frisch & Frisch Kft. ismeri a termelők műtrágya-beszerzési gondjait is. Náluk is beszerezhető a más üzletekben hiánycikknek számító monokálium-foszfát, salétrom- és foszforsav, de egyéb műtrágyák, mikroelemek és mérőműszerek is megrendelhetők. Ez jó hír, mert mint tapasztaljuk, a kereskedelem nem eléggé rugalmas, és nem tudja kielégíteni a termelőink növekvő igényeit. Lassan a termelők is meggyőződnek az alapműtrágyák előnyeiről, melyek segítségével bármilyen N:P:K arány összeállítható, melyek kombinált műtrágya formájában nem találhatók. A mikroelemek szükséges mennyisége hiányzik a komplex műtrágyákból, minden alkalommal pótolni kell. Külön és keverék formájában is forgalmaznak mikroelemeket. A keverék megfelelő arányokban tartalmazza a növények számára fontos mikroelemeket. A mezőgazdasági boltok hiánycikkeit beszerezhetjük a mindig friss Frisch & Frisch Kft-nél.

Tartsuk szem előtt a pontos tápoldatozást, és a hidrokultúrás termesztésnél kerüljük a környezet mértéktelen szennyezését.