2024. szeptember 30., hétfő

Betegek a méhek

A Somogyból indult költésrothadás elérte Zalát
Nagykanizsa – Csekély mértékben ugyan, de Somogy megye után már Zalában is megjelent a rettegett méhbetegség, a nyúlós költésrothadás, amely miatt több településen is zárlatot rendeltek el. Ezek területéről nem lehet méhészettel kapcsolatos anyagokat, így mézet sem kihozni, sem bevinni.

A furcsa nevű betegséget spórás baktérium okozza, az elpusztított álca teste elfolyósodik, nyúlós lesz – innen az elnevezés is. Általában a fiatal álcák betegednek meg leginkább, azaz a költésrothadás a fiasítást károsítja.

Az egyik Kanizsa környéki, 200 családos méhészetből 5 család kapta el a kórt. Tulajdonosuk azt mondta: szerencsére időben észrevették a bajt, egyébként elpusztulhatott volna a teljes állomány.

– Baranyából vásároltam családokat, és bár rendben voltak a méhegészségügyi papírok, az a gyanúm, velük hurcolhattam be a betegséget, amely már másodszor ütötte fel a fejét nálam – mondta a méhész, aki jelezte: az anonimitást azért tartja elengedhetetlennek, mert a méhésztársadalom megbélyegezné. – Sajnos, annak érdekében, hogy a fertőzési gócot megszüntessük, kénytelenek voltunk elégetni a méheket, a lépet és a keretet, sőt, megsemmisítettük a mézet is. Szerencsére, a kár nagysága nem egetverő, lehetett volna sokkal nagyobb is.

Dr. Kardeván Endre megyei főállatorvos kérdésünkre elmondta, eddig Nagykanizsa, Keszthely és Zalaegerszeg térségében regisztráltak megbetegedést. Tizenhét településen, köztük Nagybakónakon, Galambokon, Zalaszentgróton és Vonyarcvashegyen rendeltek el zárlatot – véleménye szerint ennél többre nem lesz szükség, ugyanis éves szinten nem túl sok, csupán 10-17 esettel találkoznak.

A nagykanizsai Lipódi László, a Országos Magyar Méhészeti Egyesület kanizsai szervezetének elnöke azt mondta: véleménye szerint az állományukra a szükségesnél kevésbé odafigyelő méhészek esetében okozhat jelentős, akár milliós nagyságrendű kárt is a nyúlós költésrothadás.

– A baktériumnak rendkívül nagy a tűrőképessége, ha a tűz segítségével, hő hatására nem sikerül kiirtani, akár 30 évig is elvegetál adott helyen, s aztán is képes fertőzni – magyarázta a szakember. – Körülbelül 100–120 Celsius-fok szükséges az elpusztításához. A kór egyébként a méhek vándorlásával terjed, de a megjelenése mögött általában ott találjuk a méhész figyelmetlenségét, súlyos esetekben pedig a kifejezett hanyagságát.

Lipódi László jelezte: bár az állam mindazon méhészek kárát megtéríti, akiknek meg kell semmisíteniük az állományt, azt, aki fertőz, inkább meg kellene büntetni.