2024. szeptember 30., hétfő

A trágyázás agrotechnikai vonatkozásai (7.)

FÖLDMŰVELÉS - Foszforműtrágyák

A foszfor a növényi sejtek fontos alkotóeleme. Részt vesz a sejtosztódásban, anyagcsere-folyamatokban, a klorofill felépítésében, az asszimilációban stb.

A virágzás és a megtermékenyítés után a termésbe vándorol.

Hiánya a termés (főleg a magtermés) csökkenéséhez vezet. Tünetként a levélerek közt nekrózis (elhalás) jelentkezik. Az egyoldalú kalászos termesztés kimeríti a talaj foszforkészletét.

A foszfátok (PO4-)eléggé stabilak – nehezen mosódnak ki a talajból. A Ca+ Fe+ és Al +-ionok jelenléte akadályozza a foszfátok oldhatóságát, mert sók keletkeznek.

A kellő foszforellátottság fokozza a gyökérfejlődést, szilárdítja a sejtfalat, ellenállóbbá teszi a növényt a károsítókkal és a faggyal szemben. Tárolásra alkalmassá teszi a termést, és (ellentétben a nitrogénnel) gyorsítja a beérést.

A nyersfoszfátok, foszforitok, apatitok legtöbb növény számára felvehetetlenek, ezért az említett ásványokból kénsavas vagy salétromsavas eljárással gyártják a foszforműtrágyákat.

A foszforműtrágyákat önmagukban gyakran használják starter-, azazindítótrágyaként, míg kombinált vagy kevert formában (más makro- és mezoelemekkel) leginkább alaptrágyaként szolgálnak.

A kálium sokszor ortoklász, csillám vagy nefelin formájában található a kőzetekben (ezekből gyártják a trágyákat).

Homok- és tőzegtalajokon kevés a K.

Fontos szerepe van a szénhidrátforgalomban és -felhalmozódásban (pl. cukorrépánál), továbbá a fehérjeszintézisben és a sejtosztódásban.

A fiatal növényi részekben mindig több a kálium.

A kiegyensúlyozott K-ellátottság kedvezően hat a szárszilárdságra, valamint a magvak képződésére és tömegére. A foszforral együtt növeli a télállóságot, szárazságtűrést és tárolhatóságot (ellentétben a nitrogénnel).

A mi talajaink zömének K-tartalma meghaladja a N és P mennyiségét. A vegetatív növényi részek is sok káliumot tartalmaznak.

A hamu tápanyag-összetétele

Növénycsoport

(növényi rész)

K2O

P2O5

CaO

Lombhullató fa

Tűlevelű fa

Rozsszalma

Napraforgószár

10%

6%

20%

15–40%

3,5%

2,5%

5%

30%

35%

A kálium a talajban csak kiegyensúlyozott N:P:K arány esetén kellő hatékonyságú!

Káliumhiány esetén a növényeken először megsárgulnak a levélszélek, utána rozsdaszínű foltok jelentkeznek a levéllemezen, majd nekrózis (elhalás) következik. A tényleges gazdasági kár a termés mennyiségének csökkenésében és minőségének romlásában nyilvánul meg. Jegyezzük meg, hogy K-hiány esetén a növények érzékenyekké válnak a károsítókkal szemben, és romlik a termés tárolhatósága.

A legtöbb káliumot a kötöttebb talajok tartalmaznak. Hiánytünete ritkább, mint a nitrogéné és foszforé.