2024. július 16., kedd

Ki vet jövőre napraforgót?

A Vojvodina Agrar közel 30 dinárt fizet a szójáért

Csak most kezdenek kikerekedni a fölvásárlási árak a napraforgó és a szója esetében. A hazai közvélemény is felfigyelt arra a tényre, hogy az olajnövények drágábbak a környező országokban, mint nálunk.

A héten beérkezett hírek alapján a napraforgó idei hozama 25–30 százalékkal alacsonyabb a vártnál, az elmúlt tíz év átlagának felel meg, azaz hektáronként 1,9 tonnát tesz ki. A termelők elkeseredettek, miután a Victoria Group közzétette a 16 dináros véglegesített árat, s előre bejelentették, jövőre nem vetnek napraforgót. A termelők azért is tiltakoznak, mert a Victoria csak azután közölte a felvásárlási árakat, miután a termény már a silókban volt (kilónként 16 dinár a napraforgó, 25 a szója). Köztudomású egyébként, hogy a Victoria nálunk a legnagyobb olajnövény-felvásárló, ennél fogva erősnek érezte magát ahhoz, hogy a környező országokban kialakult árnál kevesebbet fizessen a termelőknek.

A Vojvodina Agrar társulás a Victoria Group egyik beszállítója, s 100 ezer tonna olajosnövényt vásárolt fel a kooperánsoktól. A Vojvodina Agrar a megalázóan alacsony felvásárlási árak hallatán úgy döntött, hogy saját termelőinek, azaz azoknak, akik nekik adták át termékeiket, a napraforgó felvásárlási árát 1,11, a szójáét pedig mintegy 5 dinárral növeli, ahhoz viszonyítva, amit a Victoria fizet nekik. Gortva Imre, a Vojvodina Agrar első embere az Agropress hírügynökségnek a következőket nyilatkozta:

– Nem fogjuk megengedni, hogy a Victoria Group alakítsa sorsunkat. Mindent megteszünk annak érdekében, hogy megőrizzük kooperánsainkat. A Vojvodina Agrar mint társulás az idén nem fog nyerséget elkönyvelni, ennek ellenére sokat tanultunk. Ennek mégsem lett volna szabad megtörténnie – hangoztatta Gortva.

De a termelők nemcsak a Victoria viszonyulásával elégedetlenek, hanem a mezőgazdasági minisztérium munkájával is. Mint már azt a Magvetőben is írtuk, augusztus folyamán új törvény született, mely értelmében szigorították a felvásárlás feltételeit, azaz a nedvességtartalmat 11, míg a tisztátalanságot 2 százalék alá süllyesztették. Az Európában használatos előírások szerint a megengedett nedvességtartalom 13, a tisztátalanság pedig 2 százalék, s augusztusig nálunk is ezeket a határértékeket használták. (V. A.)

Tudni kell azonban, hogy a Victoria Group és a minisztérium között szoros kapcsolatok vannak, hisz a csoport keretében működő Fertil műtrágyagyár állami támogatást kapott a térítményes műtrágya gyártására. A közvéleményben is olyan álláspont kerekedett ki, hogy ezek után már senki sem hisz abban az állításban, hogy a megalázóan alacsony felvásárlási árak a piaci törvényszerűségek, azaz a kínálat-kereslet alapján alakultak ki. Inkább arról van szó, hogy a termelők a feldolgozóipar kénye-kedvének vannak kitéve, s lehet, hogy ez megegyezik azzal a feltételezett, de nem kimondott céllal, hogy Szerbiában több százezer magángazdaság felesleges, azaz, tönkretételük igen valószínű.