2024. július 16., kedd

A gabonatermesztők számára az idei szezon nagy fiaskóval fenyeget

Mi a helyzet a piacon?

Előbb a júniusi kiadós esőzések csökkentették 15–20 százalékkal a kenyérgabona hozamát, később pedig a hónapokon át tartó szárazság csökkentette a kapásnövények várt betakarítási eredményeit. Legújabban a kenyérgabona ára kissé emelkedni kezdett, de csak azért, mert a malmok máris előre számolnak: tudják, hogy talán minden idők legszerényebb vetési teljesítménye ért véget a napokban, akkor, amikor az esőzések megkezdődtek. Mert ha valaki még ezután is vetni szándékozik, annak már bizony jelentős terméskieséssel kell számolnia. Legfrissebb hír: a malmok a múlt héten máris fölemelték az egyes származékok árát. A 8-as lisztet az eddigi a kilónkénti 6 dinár helyett most már 8 dinárért forgalmazzák. Nem nehéz kiszámítani tehát, hogy az áremelési arány több mint 30 százalékos. Nem hinném, hogy ilyen arányban növelték a tároláson hagyott búzának az árát.

De nézzük, mi a helyzet a szomszédoknál és a világpiacon. Szinte az egész világon jó a gabonatermés. Legalábbis a meghatározó exportőröknél. Sok termett az oroszoknál, az Amerikai Egyesült Államokban, de például Egyiptomban is. Az importőrök viszont kevesebbet vesznek, emiatt felhalmozódnak a készletek, esnek az árak. A szomszédainknál sem jobb a helyzet. Nagyon úgy néz ki, hogy hónapokig maradnak még a jelenlegi árak. Hacsak nem jelenik meg vevőként az állam, vagy az Európai Unió. Nem áll túl fényesen a búza árfolyama az amerikai kontinensen sem. Az elmúlt egy hónapban volt rá példa, hogy heti szinten akár 10 százalékkal is drágult a kenyérgabona, de az utána következő héten a hanyatlás azonos volt a drágulás arányával. Mindezen túl nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a brókerek is trükkökhöz folyamodnak: mesterségesen nyomják le az árat.

A termelők körében pedig egyre nő a feszültség, mert elmaradtak a nyári bevételek, azaz jócskán csökkentek, s ne feledjük el azt sem, hogy több mint 300 ezer gazdaság egy dinár támogatás nélkül vészelte át a világválsággal magyarázott szigorítások évét. Ebből kifolyólag az ősszel jóval kevesebben vetettek búzát, mint tavaly, szerény befektetésekkel, padlásról származó vetőmaggal.

A feldolgozóipart, a pékipart azonban nem kell félteni. Mert látjuk, hogy azonnal reagál nemcsak a piaci, hanem a termeléssel kapcsolatos jelenségekre is. Pedig hatalmas készleteik vannak, de megtörténhet, hogy jövőre a gyenge kínálat miatt már nem ez lesz a helyzet. Nagyon korai még a jövő évi hozamokról szólni, de ha rosszak lesznek, akkor még inkább érezhető lesz a kenyérgabona-hiány. Ha pedig a termelők úgy döntenek, hogy azt a keveset is a padlásokon tárolják, akkor végleg nem fizetődik ki többé az a felvásárlói taktika, hogy a búzát az aratáskor a lehető legalacsonyabb áron fizessék ki a termelőknek.