2024. október 3., csütörtök

Eladni, vagy nem adni... ez a itt a kérdés

Egyesek szerint érdemes várni, hisz az előző években is hasonló volt a helyzet. A malomipar kihasználja a piaci pozícióját, hisz tudja, hogy a földműveseknek az aratás után van szüksége a pénzre, így mesterségesen lenyomják a felvásárlási árat. A malmok jelenleg monopolhelyzetben vannak, de hamarosan a külföldi felvásárlók is megjelennek a hazai piacon.

A héten számos vajdasági helységben tartottak aratóünnepséget, az újságírókból álló aratási karaván is bejárta a földeket, megtekintették a munkálatokat, elbeszélgettek a termelőkkel, a szövetkezetek képviselőivel. A rendezvényeken felszólaltak a Gazdasági Kamara, a Vajdasági Szövetkezeti Szövetség, az Újvidéki Növénytermesztési és Konyhakertészeti Intézet képviselői, továbbá a mezőgazdászoknak hiteleket nyújtó bankok ügynökei is. Az egykori aratási ünnepségek gazdag kulturális programmal szolgáltak, jelezve ezzel az aratás kezdetét. Ilyenkor összegyűlt a falu apraja-nagyja és zeneszó mellett, vígan kezdték meg a nehéz munkát. Most is volt zene és eszem-iszom is, de az ünnepség vitákkal és elégedetlenséggel folytatódott. A búzatermesztők határozottan tiltakoznak az ajánlott 16 dináros felvásárlási ár miatt, megindokolva ezt azzal, hogy az árnak nincs komoly gazdasági paramétere és megszégyenítően alacsony. A parasztok tétlenek, fogadják-e el az ajánlott 15-16 dináros árat, vagy raktározzák el a búzát, talán később magasabb áron tudják értékesíteni. Sokan máris eladták a termést, hisz nem volt lehetőségük a raktározásra.

– A gabonatermelők, ha lehetőségük van és kedvező feltételek mellet tudják elraktározni a búzát, tegyék ezt meg – hívta fel a figyelmet Danilo Golubović mezőgazdasági államtitkár is. Szerinte az aratás után két-három hónappal az ár biztosan emelkedni fog. Hasonlóan nyilatkozott Milan Prostran, a Szerbiai Gazdasági Kamara mezőgazdasági bizottságának titkára. Véleménye szerint az új kormány 2 dináros szubvenciót fog felajánlani a búza kilogrammjára, így a jelenlegi 16 helyett 18 dinár lehet a felvásárlási ár. De itt még mindig hiányzik két dinár, a termelők szerint a minimális ár a 20 dinár. Ezek csak feltételezések, akinek sürgősen pénzre van szüksége, minden bizonnyal nem vár néhány hónapot. A búza eladásából származó hasznot sokan az őszi vetésbe fektetik. A jelenlegi feltételek mellett nem kifizetődő a búzatermesztés. Több termelő is bejelentette, hogy kevesebb búzát vet majd az ősszel. Az idén a befektetések nagyok voltak, a műtrágya és az üzemanyag ára a tavalyihoz képest a duplájára ugrott, a 10 000 dináros földprémium sem lett idejében kifizetve, sőt a választások után abba is maradt a kiutalás. Meg kell említeni azt is, hogy Horvátországban a prémium hektáronként 300 euró, Magyarországon pedig 200 euró a bevetett gabonaföldekre. Érdekes adat, hogy Horvátországban az agrárköltségvetés 900 millió euró, nálunk mindössze 240 millió, habár háromszor nagyobb a termőföldek területe országunkban. Egy bánáti termelő megjegyzésével zárom soraimat: Ha mi is 300 euró támogatást kapnánk hektáronként, ingyen adnám át a búzát a malmoknak.