2024. október 3., csütörtök

IDEGENFORGALOM

Borban az igazság... és a lehetőség

A borturizmus világszerte nagy népszerűségnek örvend. Több ország is a gazdaság- és térségfejlesztés kulcsaként emlegeti ezt a turisztikai irányzatot

A borturizmus egy olyan speciális turisztikai irányzat, mely rendkívül sokrétű, térben és időben szerteágazó. Borutak alatt olyan turisztikai szolgáltatások sorát értjük, melyeknél az összekötő kapocs a bor a mögötte rejlő kultúrával, történelemmel, hagyományokkal, a borfogyasztáshoz kötődő szokásokkal.

A borturizmus kiaknázatlan lehetőségeit Vajdaságban is felismerték. Egy évvel ezelőtt indított projektumot a Tartományi Gazdasági Titkárság a magyarországi partnerekkel együttműködve e turisztikai irányzat fejlesztésére. Az Újvidéki Szőlészeti és Borászati Intézet karlócai szőlőültetvényein pedig a projektum befejezése alkalmából tartottak konferenciát. A projektben további partnerek voltak az Alma Mons regionális fejlesztési ügynökség, a szabadkai Smer regionális fejlesztési központ, a Palics-Ludas közvállalat és a kecskeméti Duna Borrégió-Borút Egyesület.

A szőlészetnek és borászatnak nagy hagyománya van a Dél-Alföld és Bácska területén. Már évszázadok óta külön figyelmet kap ezekben a régiókban az őshonos szőlőfajták termesztése és a régió határain túl is híres, minőségi borok gyártása. A program célja a határon átívelő együttműködés és a közös fejlesztési stratégia kidolgozása volt, mely a borturizmus fellendítését célozta meg. A bortúrák Magyarország határ menti övezetét és Vajdaság egyes régióit foglalja magában. A projektum egy évig tartott, de sikerült felhívni a közvélemény és egyes intézmények figyelmét a kínálkozó kihasználatlan lehetőségekre, így valószínű hamarosan folytatódik majd az együttműködés. Az EU által (a Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében) finanszírozott, borutakra alapozott integrált minőségi turizmusfejlesztés a Dél-Alföldön és Bácska térségeiben című projekt megvalósítása lehetővé tette, hogy a felek leltárt készítsenek a hasonlóságokról és különbségekről, hogy a két régió szőlészei és borászai tapasztalatot cseréljenek és kapcsolatokat építsenek ki egymás között, valamint, hogy meghatározzák a jövőbeni célokat a borfogyasztás kultúrájának fejlesztése terén. Egy egy év alatt sikerült új ismereteket átadni az érdeklődőknek, így a vajdasági kínálat is konkurensebb lesz a turisztikai piacon. Versenyképességet és eredményt megfelelő szaktudás nélkül nem lehet elérni. A jellegzetes borfajtákat, a hagyományokat kell előtérbe helyezni, ez vonza a vendégeket – mondta Varnyú Ernő, a Tartományi Gazdasági Titkárság idegenforgalmi megbízottja.

Az együttműködés alatt összeállítottak egy katalógust, mely bemutatja a régió borpincéit, és térképet is készítettek a vajdasági és magyarországi borutakról. Az érdeklődők a www.wine-roads.com honlapon kaphatnak bővebb információkat a bortúrákról.

A projektum keretében végzett elemzés alapján elmondható, hogy a magyarországi határ menti övezet és a Dél-Alföld régió fejlett és konkurens kínálatot fejlesztett ki. A bácskai régió borturizmusa viszont még a kezdeti, de fejlődő szakaszban áll. A lehetőségeket kell megfelelően és szakszerűen kiaknázni, ezért szükségesek az ilyen edukatív jellegű projektumok. A határon átívelő együttműködés nagy előnyt jelent. A két ország közös kínálata, közös szereplése konferenciákon, idegenforgalmi szemináriumokon, vásárokon és a közös promóció is hatékonyabb lesz, így várhatóan nagyobb számú turistára is lehet majd számítani a vajdasági bortúrákon.

Borrégiók Vajdaságban

A Szabadka–Horgos régió
A Bajmoktól a Tiszáig terjedő területet öleli fel Észak-Bácskában és igazi ritkaságnak számít a szőlőtermesztés világában. Ezen a kizárólag homokos talajon már kétezer éve termesztenek szőlőt, amely generációk számára biztosította a megélhetést.

A Fruška gora régió
A Fruška gora teljes hosszában, a Duna menti lankás dombokon folyik a szőlő termesztése a Balkán egyik legszebb szőlőtermesztő vidékén. A Fruška gora kivételesen kedvező feltételeket nyújt a szőlőtermesztéshez, melynek hagyománya az ókori római kortól napjainkig tart. A Fruška gora-i szőlészetek már a középkorban híresek voltak Közép-Európában, és a szerémségi bort a legjobb borok egyikeként tartották számon. A különleges borfajták mellett, mint amilyen a Bermet és az Ausbruch, a borturizmus fejlesztésének tekintetében a régióban található Fruška gorai-i kolostorok mint kiemelt kultúrtörténeti örökség külön potenciált képeznek. A régió turisztikai kinálatának összekapcsolásával kivételes élményben és felejthetetlen pillanatokban részesülhetnek az idelátogatók.