2024. október 3., csütörtök

KŐOLAJ

Új csúcson az ár

Az elmúlt hét csütörtökén új csúcsra, 140,39 dollárra hágott az amerikai kőolaj referenciafajta ára, zárásra kissé visszaesett, de az is rekord lett a záróértékek történetében. Új csúcsokat ostromol az északi-tengeri Brent olajfajta is Londonban.

Az elmúlt hét csütörtökén új csúcsra, 140,39 dollárra hágott az amerikai kőolaj referenciafajta ára, zárásra kissé visszaesett, de az is rekord lett a záróértékek történetében. Új csúcsokat ostromol az északi-tengeri Brent olajfajta is Londonban. A csütörtöki szabadpiaci kereskedést az szabta meg, hogy a Fed szerdai kamatdöntése óta – nem változtatott a kamaton, és kommentárja nem igazolta a távolabbi kamatemelési várakozásokat sem – a dollár háromheti mélypontra gyengült, és a részvénypiacok is sokat vesztettek a nap folyamán. Ezért a „forró tőke” ismét megrohanta a további áremelkedéssel kecsegtető olajpiacot.

A lelkes hangulathoz hozzájárult az OPEC-tag Líbia állami olajtársaságának vezetője is, mondván: fontolóra veszik a termelés csökkentését az amerikai beavatkozási kísérletek miatt. Az amerikai törvényhozásban jelenleg törvényjavaslatról vitatkoznak, amely felhatalmazná az amerikai kormányt, hogy beperelje az OPEC-országokat az olajellátás korlátozása címén. George W. Bush amerikai elnök már közölte: ha a javaslatból törvény lesz, megvétózza. Még csütörtökön a líbiai olajtársaság vezetője is pontosította nyilatkozatát, hozzátéve, hogy nincs semmilyen konkrét termeléscsökkentési tervük.

Az ellátás világszinten továbbra is bőséges. Májusban az OPEC-országok termelése napi 32,12 millió hordóra nőtt az áprilisi, napi 31,71 milliós átlagról. Az OPEC exportja az elmúlt néhány héten az idei eddigi legnagyobbra növekedett tovább a hajózási-szállítási forgalmat figyelő brit Oil Movements cég becslése szerint. Szaúd-Arábia akár félmillió hordós termelésnövelést ígért júliusra, és napi 2,5 millió hordós többletet másfél éven belül, pedig – amint az OPEC elnöke e héten ismét emlékeztetett – a kereslet az idén eddig csökkent és jelenleg is tovább apad.

Egy friss statisztika szerint a világ legnagyobb fogyasztó országában, az Egyesült Államokban az autósok tavasszal 1,8 százalékkal kevesebb utat tettek meg az autópályákon, mint tavaly tavasszal, és az elmúlt négy hét átlagában a teljes amerikai olajtermék-fogyasztás 3,2 százalékkal kevesebb volt, mint tavaly ilyenkor.

Az árakat azonban jelenleg nem a tényleges kereslet-kínálat határozza meg, hanem az, hogy a világméretű inflációs veszélytől, a bizonytalan pénzügyi piacoktól és a gyenge dollártól menekülő befektetési alapok, köztük főleg az amerikai nyugdíjalapok döntik a pénzt a nyersanyagpiacokra, értékőrzőbbnek vélt megtakarításokat keresve. Az árakat a határidős kontraktusok vételére rendelkezésre álló pénz mennyisége mozgatja mostanában, ez utóbbit pedig a dollár alakulása és a konkurens értékpapírpiacok fejleményei befolyásolják.

A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, augusztusi határidőre csütörtökön hordónként (159 liter) 139,64 dolláron zárt a New York-i árutőzsdén (NYMEX), 5,09 dollárral drágábban, mint szerdán. Zárás után nem sokkal 139,94 dollár volt a NYMEX CME Globexen folytatódó elektronikus jegyzésében. Csütörtökön napközben 140,39 dollárig drágult, ez a legújabb csúcs a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1983. márciusi kezdete óta, és az idén a harminckilencedik napi csúcsdöntés. Az előző rekord június 16-án volt napközben, 139,89 dolláron.

A Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, augusztusi határidőre csütörtökön 139,83 dolláron zárt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében, 5,50 dollárral drágábban, mint szerdán. A hivatalos zárás után 140,13 dollár volt a folytatódó elektronikus forgalomban, ez új rekord a legközelebbi határidők történetében a jegyzés 1988. júniusi kezdete óta, és az idén a harminchetedik napi rekorddöntés. A legalacsonyabb ára hordónként 9,55 dollár volt 1999 decemberében, mai áron 12,10 dollár.