2024. szeptember 29., vasárnap

Csevegés a kertben

Az idei májusról elmondható: ha kisüt a nap szinte nyárias meleg van, de ha megerednek az ég csatornái, a tavaszias helyett inkább kora ősziesre hasonlít az időjárás.

Ennek ellenére a növényeink, amint meleget éreznek, már is élik saját ideális kis világukat. Elnézem a kertben kinyílt kamillatövet, a fajának természetes közegéből kiragadott példányát. A tágas rétek szikes talajainak gyógynövénye végtelen fehér fátylat borít a tájra, majd amikor a májusi szellő ölére emeli, kedélyes hullámzásban tárja elénk az alföld szépségét. Megjelenik előttem a rég megboldogult Gyurgya, falunk közismert cigányasszonya, aki mindenkivel jóban volt. Ellátogatott hozzánk húsvétkor, karácsonykor, olyan közénk tartozó kéregető asszonynak ismertük, ettől függetlenül, szerettük. A falubeliek ünnepi szokásainak részét képezte, amikor házalni járt. Bekopogtatott, majd hangosan beköszönt, picit roma hangsúllyal, de mindenesetre tudta, hogy az adott családot szerb nyelven vagy magyarul kell köszönteni az ünnep alkalmából. Aztán a karján lógó szatyorba belecsúsztatta a festett tojást, sonkaszeletet vagy a fonatos kalácsot. S bőségesen megáldotta a házigazdát és családját. Voltak fukarkodó falubeliek is, de arra pontosan emlékszem, hogy ezektől sem sajnálta az áldást, talán kicsit szűkszavúbb volt, de mindenesetre a jóról maradt meg emlékezetünkben Gyurgya.

A kamilla azért játszott jelentős szerepet, mert számára fontos kereseti lehetőséget biztosított. Várta, hogy a gyógynövényként is értékesíthető növény virága teljében legyen. Amint a kúp alakú, fészkes virága teljesen szétnyílt, megjelent a kamillaszedő fésűvel. Mi csak így neveztük azt, a manapság szikfésűként ismeretes eszközt, mellyel tömegesen lehetett kaszálni a csodatevőként ismert gyógynövényt. Egyesek elhíresztelték, hogy szlovéniai felvásárlók részére dolgozik, mert úgy vélték a leszedett mennyiség alapján a mi Gyurgyánk bizonyára nagybani értékesítés céljából gyűjtötte nagy, széles szájú parasztzsákba a virágokat, melyet alig cipelt görbülő, fáradt hátán a munka végeztével. Egy alkalommal közelebb merészkedtünk hozzá, megkértük, mutassa meg, mert kíváncsiak voltunk, valóban képes volt ezekből az apróka virágokból ilyen irdatlan mennyiséget leszedni, miközben a mi kitartásunkból csak egy kis tálkányira futotta. Megengedte, hogy az illatos friss virággal megtelt zsákba dugjuk kíváncsi fejünket. Ettől a naptól kezdve többé nem kételkedtünk. Sőt… amikor a nagyanyánk is hasonló teagyűjtési akcióba kezdett, kicsiny sámlinkon görnyedezve olykor-olykor felsóhajtottunk:

– Bárcsak jönne Gyurgya!

Nagyanyával csak az volt a gond, hogy borzasztóan pedáns lévén, szigorúan megkövetelte, hogy a virágot, és csak is a virágot tépjük. Voltak ún. kamillaszedő fogások. Először egy csomó virágot kellő ügyességgel be kellet fogni a mutató- és a középső ujjunk közé, majd egy határozott, ún. „kamillaszedő szakító mozdulattal” letépni a virágokat a szárról. Ha a szárrész hosszabb maradt volna, még ujjaink között vissza kellett tépni. Talán egész nap sem telt volna meg az a nagy parasztzsák, amit Gyurgya cipelt a munka végeztével.

Mindentudó növénynek nevezik, mert a virágdrog görcsoldó, gyulladásgátló, és fertőtlenítő hatással is bír. Teaként a gyomor- és bélpanaszok, a nyálkahártya-gyulladás, valamint fekélyek esetén használják. Fogyasztása enyhíti a gyomor- és bélpanaszokat, szélhajtó, emésztésserkentő hatású is. A használat másik fő területe a meghűléses megbetegedések, amikor izzasztó vagy toroköblítő teaként alkalmazható. A kamilla klasszikus hatásai közé tartozik a borogatások révén, külsőleg elérhető gyulladáscsökkentés, és a sebek gyógyulásának, a hámosodás folyamatának elősegítése, az illóolaj kozmetikai jelentősége, hogy a kamillatartalmú kenőcsök sebek, lábszárfekély vagy ekcémák kezelésére kiválóak. Ezért tájainkon az 1930-as években a gyűjtött gyógynövényfajok közül a kamilla világhírnévre tett szert, és vált „nemzeti” termékké. Május folyamán gyűjtsünk be téli tartalékokat e gyógynövényből. Ezzel drága és esetenként káros mellékhatással járó gyógyszerektől menthetjük meg családunkat és magunkat egész éven át.