2025. január 21., kedd

Betanított munkás

A betanított munkások a világgazdaság jelentős tényezőjének tekinthetőek, annak ellenére, hogy a szókapcsolat nem a különösen tehetséges, magasabb képzett munkaerőt tükrözi az emberek képzetében. Valójában olyan foglalkoztatottakról beszélünk, akiknek nincs szakképzettségük az adott munkakörhöz, ezért a munkaadó betanítja az általában nem túl bonyolult munkafolyamat elvégzésére. Könnyű vagy nehéz fizikai munkát egyaránt jelenthet. A betanított munkás jellemzően egyszerű, általában fizikai tevékenységeket végez kézi erővel. Gépek, illetve emberek kiszolgálása, anyagok és tárgyak kezelése tartozik jellemzően a feladatai közé. A technológia fejlődése azonban forradalmi változásokat generál a munkaerőpiacon. A gépek, robotok, automata gyártósorok már nem csupán a betanított munkások feladatait tudják elvégezni. Bonyolult feladatok elvégzésére alkalmasabbak az embernél, mert nincsenek rossz napjaik, helyes programozás-beállítás mellett nem hibáznak, nem fáradnak el. Az ipari robotok számát illetően vannak ugyan statisztikák, de valójában csak becslésekre hagyatkozhatunk. Az viszont biztosra vehető, hogy ma már többmilliós nagyságrendről beszélhetünk globális szinten. 

Robotok kora

Az ipari robotok iránt drasztikusan megnőtt a kereslet az utóbbi években. Az erős keresletet az izgalmas innovációk vezérlik. A Nemzetközi Robotikai Szövetség tanulmánya szerint a robotok egyre fontosabbá válnak az iparban és a társadalomban. Mesterséges intelligencia, valamint a gépi tanulás a robotikától elválaszthatatlan fogalmakká váltak. Bizonyos szempontból részben már jelenleg is így van, de főleg a jövőről mondható el, hogy annak betanított munkásai a robotok lesznek. A mesterséges intelligencia használata tovább növekszik a robotika és az automatizálás területén. A generatív mesterséges intelligencia fejlődésével új világok nyílnak meg, ez valójában a mesterséges intelligencia olyan típusa, amely új tartalmak – például kép, videó, zene, szöveg – létrehozására vagy előállítására képes különféle algoritmusok és gépi tanulási modellek segítségével. A múlt év során a generatív mesterséges intelligencia megjelenése elég nagy port kavart szerte a világon. A nagy hatékonyságú mesterséges intelligencia a meglévő adatokból betanult, illetve generált minták alapján új tartalmakat képes létrehozni. A többi között fényképek, zeneművek, írásművek és más tartalmak is szerepelhetnek az így létrehozott alkotások között. A generatív mesterséges intelligencia ma már valóság: lenyűgöző képeket készít, költeményeket ír, programkódokat hoz létre, de olyan slágergyanús, fülbemászó dallamokat is megalkot, amelyekről esetenként nehéz azt feltételezni, hogy nem ember alkotta. Sokak számára továbbra is rejtélyesnek tűnik, de jó eséllyel hamarosan ugyanolyan „természetes” része lesz az életünknek, mint az okostelefon.

A jövő zenéje

Ott tartunk, hogy a robotgyártók jelenleg generatív, mesterséges intelligencián alapuló interfészeket fejlesztenek a robotok intuitívabb programozásához. A dolgozóknak már nincs szükségük speciális programozási ismeretekre a robotok egyes műveleteinek kiválasztásához és testre szabásához. A felhasználók természetes nyelven programoznak kódbevitel helyett. A gépi tanulási algoritmusok több egyidejű robot adatainak elemzésére felhasználhatók, és ennek alapján optimalizálhatják a folyamatokat. Alapszabály, hogy minél több adatot tartalmaz egy gépi tanulási algoritmus, annál többet tud úgymond „megtanulni”, nagyobb teljesítményre lesz képes. Lassan kezd kirajzolódni, hogy milyenek lehetnek a jövő gyárai, ha a fejlődés ezeket az irányokat követi. A gyári munkások, de az irodai alkalmazottak is egy-egy robot társat kapnak segéderőként, akik a monoton feladatokat egyszerű utasítások alapján képesek lesznek elvégezni. Az ember az irányítási-ellenőrzési feladatokra összpontosíthatja figyelmét. A veszélyes feladatokat, egészségre káros anyagok kezelését szintén rábízhatjuk a robotokra. Az egyes iparágakban nagy eltéréseket tapasztalhatunk, ha azt vizsgáljuk, mennyire használják az új technológiákat. Olyan világ van kialakulóban, melyben az emberek és a robotok zökkenőmentesen együttműködve hajtják előre a fejlődést. Csak reménykedhetünk abban, hogy olyan világ van kialakulóban, amelyben felelősebben sikerül az erőforrásokat felhasználni. Világszerte több mint négymillió ipari robot működik, kétszer annyi, mint hét évvel ezelőtt. Számuk gyorsuló ütemben növekszik. Az ennek nyomán kirajzolódó „szebb jövőt” azonban beárnyékolja, hogy az új technológiát nem csak pozitív dolgokra lehet felhasználni. 

Magyar ember Magyar Szót érdemel

Nyitókép: Pixabay