A szorgalmas statisztikusok kimutatták, hogy Szerbiában az elmúlt hét évben a hivatalosan bejegyzett munkanélküliek száma harminc ezerrel csökkent, de ugyanakkor háromszáz ezerrel csökkent a foglalkoztatottak száma is, míg a nyugdíjasoké hatvan ezerrel nőt. Vajon miben rejlenek a szóban forgó összefüggések. A kérdésre a Blic napilapban találtuk meg a választ.
A Köztársasági Statisztikai Intézet adatai szerint Szerbiában jelenleg mintegy 2,5 millió foglalkoztatott van. Közülük mintegy 1430000 az állami munkáltatóknál vagy a magánvállalatokban, vállalkozóknál dolgozik. 570000-en vállalkozók, valamilyen önálló tevékenységet folytatnak, míg félmillióra tehető a földművesek száma. Hét évvel korábban, vagyis 2001-ben a munkáltatók 1750000 foglalkoztatottat alkalmaztak. Mezőgazdasági termelő 700000 volt, míg vállalkozó sokkal kevesebb, 340000 volt.
A megnevezett 2001-es évtől errefelé az állami munkáltatóknál, intézményekben, vállalatokban alkalmazottak száma évente több tízezerrel csökkent. Ugyanakkor a magán vállalkozásba fogók száma évente mintegy ötven ezerrel növekedett. Ezzel magyarázható, hogy a foglalkoztatottak számának csökkenését nem kísérte a munkanélküliek számának növekedése.
Valójában a munkanélküliek száma 2001-től 2006-ig növekedett, 765000-ről megközelítőleg egymillióra. Azóta csökkenő tendenciát mutat, jelenleg a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat kimutatása szerint Szerbiában 733000 a munkanélküli. Vladimir Ilić, a szolgálat igazgatója azonban úgy véli, hogy a ténylegesen munkát keresők száma 430000. Az erre vonatkozó adatok a Köztársasági Statisztikai Intézet felméréséből származnak, és ilyet legutóbb áprilisban végeztek. A felmérés azért is számít reálisnak mert adatokat szolgálat azokról is akik feketén dolgoznak.
A nagy különbség a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat munkanélküliekre vonatkozó adatai és a valóban munkát keresők száma között Ilić onnan eredezteti, hogy sokan csak azért jelentkeznek a szolgálatnál, mert regisztrált munkanélküliként valamiféle szociális előjogra számítanak.