Biztos mindenkinek feltűnt már élete során legalább egyszer, hogy egyes sztárok és celebek szinte hétről hétre új frizurával jelennek meg. Hol rövidebb, hol hosszabb hajjal lepnek meg minket. A rövidebb hajat talán még meg is értjük, hisz csak egy nyisszantáson múlik, viszont a második eset elgondolkodtató. Vajon hogy nőtt meg ilyen gyorsan? Netalán parókát visel?
Kedves hölgyeim és uraim, ma a hajhosszabbítás és az egyéb kozmetikus beavatkozások világát éljük.
Egyesek számára talán ismerősek az olyan jellegű hirdetések is, melyeknek a feliratán ez áll: Hajat vásárolok!
Sok mindent hallani a hajhosszabbításról, és a különböző lehetőségeiről. Hogy részletesen körbejárjuk ezt a témát, lapunk a Bruka fodrászszalonban járt. A szalon tulajdonosa, Goran Milovac hajhosszabbító szakember felvilágosított bennünket a hajhosszabbítás beavatkozásáról.
– Szalonunk már tíz éve létezik. Az évek folyamán sikerült kialakítanunk egy hírnevet, és ezt a státust kemény munka eredményével őrizzük. Szalonunk több szolgáltatást nyújt, hajvágástól a különböző hajfestésig és frizurákig minden megtalálható. Emellett speciális szolgáltatásokat is nyújtunk, például hajhosszabbítást. Hajhosszabbítással kilenc éve foglalkozunk. Mindig is divat volt. Mindössze annyi változott, hogy mostanság a médiáknak és a különböző hírportáloknak köszönhetően több személyt tudunk megcélozni, azaz a híre jobban terjed – közölte a szakember.
– Milyen eljárásokkal lehet hajat hosszabbítani?
– Többfajta eljárás létezik. Rengeteg a választási lehetőség. A módszer az alany akaratától is függ. Valaki egyszeri, azaz alkalmi hajat kíván, valaki viszont tartós hajra vágyik. Ahogyan haladunk a korral, úgy fejlődik a módszerek, a hajépítés technikája is. A legismertebb módszerek közé tartozik a keratinos-hőillesztéses, mikrogyűrűs varrás és csomózás technikája. Én a keratinos hosszabbítás technikáját alkalmazom.
– Miben különböznek ezek a módszerek?
– A keratinról tudni kell, hogy hővel illesztik a hajhoz. Hajunknak csaknem a 90 százaléka ebből a fehérjéből tevődik össze. Köztudott, hogy a keratint tartalmazó készítmények elősegítik a töredezett, sérült hajak javítását. Tudni kell, hogy több fajta keratin létezik, ügyelni kell azonban a minőségére. A legtöbben kristálykeratint használnak, mivel átlátszó. Felhelyezése úgynevezett pisztollyal történik. A hőre megolvad a színtelen keratin, formázhatóvá válik, így az illesztés észrevétlen marad. Figyelni kell a keratin mennyiségére is. Nem szabad sokat felvinni. Továbbá a póthaj nem lehet nehezebb a saját tincsünknél. Szárításkor vagy formázáskor ne érjünk a keratinhoz, mert megolvad. Rendszeres ápolás mellett 4-6 hónapig is eltart, azután korrekció szükséges. A póthajat akár egy évig is lehet viselni, ha nem roncsolt. A mikrogyűrűs technika alkalmazása során szintén tincsenként, gyűrűkkel helyezzük fel a póthajat. A hajfelvarrás módszerrel a saját hajunkból választanak le pár sort, ezeket vízszintes parkettafonásban rögzítik, majd ehhez varrják hozzá a már elkészített hajat. A csomózás is hideg technika. A tincsek rögzítése csomózással történik – fejtette ki a szakember.
– Milyen fajta hajak léteznek, és honnan erednek?
– A legtöbb haj Indiából és Brazíliából érkezik. A hajat szaküzletekben lehet beszerezni. A legjobb szaküzletek Belgrádban találhatók, persze az üzleti titok, hogy mi melyiktől vásároljuk. A hajnak a minősége sok mindentől függ. Létezik szintetikus és természetes haj. Legtöbbet a szűz, festettlen, ápolt hajak érnek. Ugyanakkor itt is léteznek más faktorok, amik szerint felbecsülik a terméket – mondta a fodrász.
– Kik viselhetnek póthajat?
– Szinte mindenkinek meg lehet hosszabbítani a haját. Hosszabbítással nemcsak a haj hosszúságán lehet javítani, hanem a haj teltebb hatását is elérhetjük vele. Közkedvelt a hosszú, ám ritka hajú hölgyek körében, viszont, ha úgy véljük, hogy az ügyfélnek gyengék a hajhagymái, előbb gyógyszeres kezelést ajánlunk. Fontos, hogy a vendég haja erős legyen, hogy megtartsa a póthajat – magyarázta Goran.
– Milyen szerekkel tudjuk ápolni a hajat?
– Mivel a legtöbb póthaj 100 százalékban természetes hajból készül – hogy azt az ügyfelek kedvükre formázhassák –, ezért ugyanolyan ápolást igényel, mint a saját hajunk. Sőt ennél többet is. Nem mondanék márkaneveket. Az a lényeg, hogy rendszeresen mossuk, tegyünk rá pakolást és olajat. Kerüljük a sűrű vasalást. Mégis elhalt hajról van szó, ezért sérülékenyebb – nyilatkozta a fodrász.
Bizonyos szalonokban jó pénzért felvásárolják a természetes hajat. A szalonok mellett azonban léteznek jótékonysági szervezetek is, melyek úgyszintén begyűjtik a hajat. Egyikük a Kilometar Kose nevű humán szervezet, amely a daganatos gyermekeknek adományozza a begyűjtött hajat, amiből később parókát készítenek a kis betegeknek. Lapunknak Vladimir Jovanović nyilatkozott, aki szintén hozzájárult az akcióhoz.
– Két évvel ezelőtt hallottam az akcióról és úgy döntöttem, hogy felajánlom a hajamat a rászorulóknak. Több mint 25 centimétert sikerült odaajándékoznom. A hajam akkor vöröses színű volt. Ma már eljárt az idő felette, kicsit megkopott a színe. A beavatkozás előtt kiegyenesítették, hogy pontosan le tudják mérni. Csomókba kötötték, majd levágták. Ha nem csal az emlékezetem, három nagyobb tincset alakítottak ki belőle. Ezután leírták a személyes adataimat, az ajándékba adott haj hosszúságát és színét. Miután megváltam a hajamtól, jó érzés töltött el. Tudtam, hogy ennél nagyobb örömet nem is szerezhettem volna másnak. Hallottam, hogy a kisgyerekek a kezelés után nehezen fogadják el a kopaszságot. Félelem tölti el őket, attól tartanak, hogy nem tudnak beilleszkedni a közösségbe. A donáció után elismerő oklevelet kaptam. Nem dicsekszem vele, nem ezért tettem, csupán a jóindulat vezérelt. Hacsak tehetem, segítek másokon – mondta Vladimir.
Ha valakit megihletett Vladimir szerénysége, s úgy dönt, hogy szívesen felajánlja saját haját, jelentkezzen a szervezet Facebook-oldalán. Adakozók segítségére mindig szükség van, akár egy parókáért, akár egy dobbanó szívért. Adakozzon ön is!