2024. július 20., szombat

Légy önmagad, itthon!

Sajátos módját választotta a vajdasági magyar fiatalok támogatásának két zentai vállalkozó

Légy önmagad, itthon! Ez a mottója a Zenta központjában újonnan kialakított BeeHome Közösségi Háznak, amelyet két helyi fiatal vállalkozó, Máriás Endre, a TM-People International Kft. igazgatója és Török Ákos, a Jusoft Informatikai Kft. igazgatója azzal a céllal álmodott meg és hozott létre, hogy ilyen módon kíséreljék meg támogatni és itthon maradásra ösztönözni a községbeli és a környékbeli fiatalokat. A BeeHome Közösségi Ház már a nyár folyamán számos izgalmas programmal várta az általános iskolás és középiskolás diákokat, rövidesen pedig hivatalosan is megnyitja kapuit a látogatók előtt.

A vajdasági magyar fiatalok értékrendjének negatív irányba történő módosulása számottevő problémát jelent társadalmunkban, hiszen kihatással van az egész közösségünk jelenére, illetve jövőjére is, vallják a BeeHome Közösségi Ház megálmodói, akiknek tapasztalatai szerint a fiatalok kevés olyan lehetőséget látnak maguk körül, amelyeknek kiaknázása révén erősödhetne bennük a közösséghez való tartozás és a szülőföldön való boldogulás fontosságának érzése. A helyzetet szerintük az is nehezíti, hogy kevés az olyan hely, ahol a fiatalok összegyűlhetnek, és a kreatív energiáikat cselekvő összefogással a közösség javára fordíthatják. Saját bevallásuk szerint ezért döntöttek úgy, hogy egy olyan ifjúsági központot hoznak létre, amely teret ad a fiataloknak a szabadidejük tartalmas eltöltésére, a kreativitásuk kibontakoztatására és ezáltal a szülőföldjükhöz való kötődésük erősítésére is. Ezért választották a közösségi ház mottójául a Légy önmagad, itthon! jelmondatot.

A BeeHome Közösségi Házat Zenta főterén, egy 300 négyzetméteres egybefüggő térben alakították ki, amelynek az egyik részében egy előadótér kapott helyet, ahol különféle ismeretterjesztő előadásokat, beszélgetéseket és egyéb rendezvényeket szerveznek; a másik részében egy klubszerű helyszínt alakítottak ki, ahol a fiatalok kötetlenül beszélgethetnek egymással, véleményt cserélhetnek a számukra fontos kérdésekről, illetve számos egyéb tevékenységet is végezhetnek; a harmadik részében pedig egy olyan közösségi irodát hoztak létre, ahol a fiatalok kezdeményezéseihez kötődő projektumok hordozói számára biztosítanak teret projektumaik kidolgozására és megvalósítására, ugyanis – ahogyan fogalmaznak – meggyőződésük, hogy ha a fiatalokat megcélzó elképzelések nem egymástól elszigetelten, hanem együtt, egymást segítve valósulnak meg, akkor sokkal jobb eredmények érhetők el.

– Az elmúlt évek során mindketten gyakran szembesültünk azzal, hogy némi rosszallással kérdezték tőlünk a külföldön élő ismerőseink, hogyan lehetséges az, hogy mi még mindig itthon vagyunk. Annak ellenére, hogy mindketten Magyarországon végeztük a tanulmányainkat, sőt azóta is számos szállal kötődünk az anyaországhoz, ahonnan rendszeresen kapunk különféle állásajánlatokat is, számunkra nem kérdés, hogy hol a helyünk. Ennek ellenére sokakkal ellentétben mi nem feltétlenül abban látjuk a problémát, hogy a fiatalok el akarnak menni világot látni, új ismereteket és új tapasztalatokat szerezni, hanem abban, hogy ezt sokan közülük úgy kívánják megtenni, hogy közben minden olyan szálat igyekeznek elvágni maguk körül, amelyek az itthoni dolgokhoz kötik őket. Úgy véljük, rendkívül fontos lenne, hogy azokat az ismereteket és tapasztalatokat, amelyeket a világ más tájain megszereznek, valamilyen módon megkíséreljék ennek a közösségnek a javára fordítani. Ezért kezdtünk el azon gondolkodni, hogy miként lehetne olyan módon megpróbálni erősíteni azokat a szálakat, amelyek a szülőföldjükhöz kötik a fiatalokat, hogy azok hosszú távon is fontosak legyenek számukra. Így született meg bennünk a BeeHome Közösségi Ház létrehozásának ötlete, amely elképzeléseink szerint számos lehetőséget kínál majd a fiatalok számára, beleértve a különféle közösségi programokat, a szakmai segítségnyújtást, a tanácsadást, a mentorálást és egyéb tevékenységeket is. Mivel mindketten az együttműködésben hiszünk, ezeknek a céloknak a megvalósításába másokat is szeretnénk bevonni, köztük olyan személyeket, szervezeteket, vállalatokat és intézményeket, akiknek, illetve amelyeknek az értékrendje és a célja hasonló a miénkhez – emelte ki lapunknak nyilatkozva Török Ákos, a Jusoft Informatikai Kft. igazgatója, hozzátéve, a BeeHome Közösségi Házban már a nyár folyamán több olyan kísérleti programot szerveztek, amelyeknek célja az volt, hogy megismertessék a helyet a fiatalokkal, és közben felmérjék az igényeiket, valamint azt is, hogy milyen témák, milyen tevékenységek iránt érdeklődnek a leginkább.

Máriás Endre

Máriás Endre

– Az eddigi tapasztalataink minden előzetes várakozásunkat felülmúlták. Igaz, hogy a nyári programjainkkal elsősorban az általános iskolás korosztályt céloztuk meg, akik számára különféle természettudományi és környezetvédelmi foglalkozásokat tartottunk, a jövőben viszont a középiskolások képezik majd a programjaink elsődleges célközönségét, mégis örömmel láttuk, hogy ennek a korosztálynak a tagjai is rendkívül nyitottak és érdeklődőek azok iránt a programok és tevékenységek iránt, amelyeket kínálunk számukra. Így természetesen ezután sem feledkezünk meg róluk, hiszen úgy gondoljuk, semmiképpen sem szabad megengednünk, hogy ez a nyitottság és ez az érdeklődés elvesszen belőlük, éppen ellenkezőleg, folyamatosan arra kell törekednünk, hogy fenntartsuk, sőt lehetőség szerint fejlesszük is ezeket. Rendkívül fontos kezdeményezésnek tartjuk továbbá azt is, hogy a nyár folyamán elindítottunk egy olyan csoportot, amelynek keretében Heinrich Olga pszichológus, pszichoterapeuta vezetésével időről időre olyan személyek osztják meg egymással tapasztalataikat és cserélnek véleményt a jelenünket és a jövőnket érintő fontos kérdésekben, akik fiatalokkal foglalkoznak, és akiknek a tevékenysége éppen ezért nagymértékben befolyásolja a felnövekvő generáció tagjai mindennapjainak milyenségét. Ezek a beszélgetések mindannyiunkat feltöltenek energiával és hihetetlenül motiválóan hatnak ránk. Már vannak olyan projektumaink, amelyek ezeknek köszönhetően fognak megvalósulni, annak ellenére, hogy amikor kitaláltuk ezt a beszélgetéssorozatot, még csak nem is gondoltunk ilyesmire. Ezért értelemszerűen ezt a tevékenységünket mindenképpen szeretnénk folytatni a jövőben is – fejtette ki Máriás Endre, a TM-People International Kft. igazgatója, leszögezve, a jövőbeli programjaikat illetően mindenképpen hangsúlyozni kívánják, hogy – ahogyan azt a zentai intézmények vezetőivel való egyeztetések során is mindenkor igyekeznek nyomatékosítani – nem a meglévő intézményeknek akarnak konkurenciát képezni, hanem olyan rendezvényeket szeretnének életre hívni, amelyek valamilyen szempontból hiánypótlóaknak tekinthetők.

– Az egyik ilyen, szeptemberben induló programunk az Adai Színtársulattal és az Intellektus Civil Szervezettel karöltve, a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és Zenta község önkormányzata támogatásával életre hívott nyilvános beszélgetéssorozat lesz, amelynek összejöveteleire olyan sikeres fiatalokat hívunk meg, akikre a középiskolások példaképekként tekinthetnek, és akiknek pályafutása egyfajta útmutatást jelenthet számukra, azt bizonyítva, hogy bármennyire is próbálják elhitetni velük egyesek, hogy itt minden reménytelen és semmilyen valós perspektíva nem áll előttük, kemény munkával, valamint kitartással és odaadással igenis szép eredményeket lehet elérni. A másik szintén szeptemberben induló programunk egy ismeretterjesztő előadássorozatot ölel majd fel, amelynek segítségével a fiatalok olyan témakörök kapcsán szerezhetnek információkat, amelyekkel a mindennapok során csak ritkán találkozhatnak, mégis meghatározóak lehetnek számukra. Ezt a programunkat a Vajdasági Magyar Újságírók Egyesületével közösen, Zenta község önkormányzata támogatásával valósítjuk meg. Már a tanév kezdetén szeretnénk elindítani a vers- és prózamondó foglalkozássorozatunkat, amelyet Lőrinc Tímea és Nešić Máté, a Zentai Magyar Kamaraszínház két kiváló színművésze tart majd heti rendszerességgel az általános iskolás és középiskolás diákok számára. Folytatódik a nyár folyamán megkezdett természettudományi és környezetvédelmi foglalkozássorozatunk is, amely három zentai kémiatanárnő, Gere Anikó, Fajka Valéria és Máriás Ildikó irányításával valósul meg. A közeljövőben mindemellett könyvbemutatók, képzések és egyéb rendezvények is lesznek a BeeHome-ban, nálunk rögzíti műsorait a Pro Media Televízió, a távolabbi terveink között pedig egészségügyi és informatikai programsorozat, valamint számos egyéb elképzelés is szerepel. A saját rendezvényeink mellett természetesen egyéb olyan eseményeknek is helyet kívánunk biztosítani, amelyek illeszkednek a BeeHome Közösségi Ház értékrendjéhez és célkitűzéseihez. Nagy örömünkre szolgál, hogy már a nyár folyamán nálunk tartotta meg vajdasági szintű konferenciáját a Vajdasági Fiatal Vállalkozók Egyesülete, csakúgy, mint az, hogy mi adhatunk otthont a West End Nyelviskola fennállásának tizenöt éves jubileuma alkalmából szervezendő ünnepségnek. Emellett az elmúlt hetek során már több rendkívül sikeres céges rendezvény is zajlott a BeeHome-ban, és a jövőben is szeretnénk teret adni az ilyen típusú rendezvényeknek, csakúgy, mint a fiatalok kezdeményezéseinek, hiszen az a célunk, hogy a későbbiekben maguk a fiatalok alakítsák a BeeHome Közösségi Házat és annak programkínálatát, mivel úgy gondoljuk, hogy az ilyen módon tud a leginkább megfelelni az igényeiknek és az érdeklődési körüknek – magyarázta Máriás Endre, kiemelve, mindemellett kiemelt célkitűzésüknek tekintik annak a mentorprogramnak az elindítását is, amellyel a fiatalok érvényesülését kívánják segíteni.

– A mentorprogramunk elsődleges célja az, hogy a fiatalok az iskolai oktatás során szerezett ismereteik mellett olyan gyakorlati tapasztalatokat is szerezhessenek, amelyek kiegészíthetik, vagy magasabb szintre emelhetik számukra az iskolai tananyagot. Naprakész, gyakorlatias tudást szeretnénk adni nekik, amelynek az elsajátítása során az oktatási intézményekben alkalmazottaktól eltérő módszereket ismerhetnek meg, és olyan kapcsolatrendszert építhetnek ki, amely a jövőjük szempontjából is meghatározó lehet. Mindeközben arra is lehetőséget biztosítunk számukra, hogy megismerkedjenek azokkal a sajátos igényekkel, amelyek a vajdasági, illetve a szerbiai és a magyarországi piacot jellemzik, ugyanis meggyőződésünk, hogy ezen ismeretek birtoklása nélkül a pályakezdő fiatalok – folytassák tanulmányaikat akár magyarországi, akár szerbiai intézményekben – a munkaerőpiacra való belépéskor meglehetősen nehéz helyzetben vannak – fejtette ki Török Ákos, hozzátéve, éppen ezért reményeik szerint a mentorprogramban való részvétel nagymértékben megkönnyítheti majd a fiatalok számára a cégeikben és partnercégeikben való elhelyezkedést, illetve a saját vállalkozás indításához szükséges ismeretek és tapasztalatok, valamint a vállalkozás eredményessé tételéhez szükséges kapcsolatrendszer megszerzésének lehetőségét is.

A két fiatal vállalkozó abban bízik, hogy a jövőben mind több magánszemély, szervezet, vállalat és intézmény csatlakozik majd a kezdeményezésükhöz, hozzájárulva ahhoz, hogy a BeeHome Közösségi Ház egy olyan önműködő intézménnyé váljon, amely a TM-People International Kft. és Jusoft Informatikai Kft. által biztosított források és a pályázati támogatások mellett egyéb forrásokra is támaszkodva tud teret biztosítani a Zenta községbeli és a környékbeli fiatalok számára értékrendjük formálására, a közösséghez való tartozásuk és a szülőföldön való boldogulásuk fontosságának tudatosítására, nemzeti önazonosság-tudatuk erősítésére, illetve a felnövekvő generáció tagjainak önkéntességre, valamint közösségi szerepvállalásra való ösztönzésére.