2024. november 23., szombat

Nyugat-Bácska gyöngyszeme

Tájházak, régi mesterségek, érintetlen természet és fesztiválok – Monostorszegen a falusi turizmusban látják a jövőt

Monostorszeg hangulata egészen különleges. Látogatásomat megelőzően az interneten néztem utána a településnek. Elképesztő internetes megjelenésre találtam. Monostorszegnek olyan honlapja van, amelyet a nagyvárosok is megirigyelhetnének (www.backimonostor.rs). Turisztikai kínálata pedig egyenesen lenyűgöző, az ember azonnal kedvet kap egy hosszú hétvégi kiránduláshoz.

Monostorszegnek 3500 lakosa van, de sajnos közülük sokan külföldön, elsősorban Németországban dolgoznak. A lakosság nyolcvan százaléka sokác, a többi pedig szerb, magyar, roma kisebbség. Monostorszeget szigetnek nevezik, illetve a hét Dunán fekvő falunak, mert tényleg minden oldalról víz és erdő veszi körül. A Felső-Duna mente természeti rezervátumot mindenki a sajátjának érzi, a helyiek különös kapcsolatban állnak a természettel, és mindannyian büszkék a településükre.

RÉGI MESTERSÉGEK, TÁJHÁZAK, HALPAPRIKÁS

Monostorszegen minden házban a legjobb halpaprikás fől, és a pálinkájára is mindenki büszke.

Zdenka Mitić, a helyi idegenforgalmi központ vezetője, a PoDunav Egyesület titkára olyan lelkesedéssel beszél a tervekről, Monostorszeg lehetőségeiről, hogy az ember látja a szeme előtt, tíz év múlva Nyugat-Bácska ezen szeglete látogatottabb lesz, mint sok más üdülőközpont az országban.

– Tíz évvel ezelőtt a helyi közösség kezdeményezésére és a nemzetközi természetvédelmi szervezetek segítségével elkezdtük fejleszteni az ökoturizmust, mindezt pedig annak érdekében, hogy megvédjük a természetet és a kulturális értékeket. Rájöttünk ugyanis arra, hogy azáltal tudjuk megvédeni az adottságainkat, ha látogatókat vonzunk ide, és ezt kínáljuk fel. Együttműködünk a WWF-fel, IUCN-nel, illetve a minisztériumainkkal. A PoDunav egyesület 2007-ben pont ezért alakult, hogy a tájházak, éttermek tulajdonosait, mindenkit, aki a turizmussal kapcsolatban van, egybefogja, és tartalmas programot kínáljon fel – magyarázza Zdenka, aki nem csak helyben gondolkodik, jelenleg a Bezdánnal való kapcsolatépítésen dolgoznak. Első lépésként a csárdákkal, mégpedig a két legismertebbel, a Pikeccel és a Sebesfokkal közös kínálatuk is van. Vannak egynapos, valamint többnapos kínálataik is. A legtöbben a kétnapos kirándulást választják, de több napot is el lehet tölteni a környéken.

– A régi mesterségek faluja is vagyunk, hiszen Monostorszegen él és dolgozik az egyetlen regisztrált csónakkészítő az egész országban. De van fapapucskészítőnk, aki még mindig készít használatra papucsokat, igaz, hogy többet ad el díszként. Van gyékénykészítő mesterünk is, aki táskákat, falvédőket készít. Kovács is dolgozik a faluban, aki hagyományos módon patkolja a lovakat. A méhészeink is nagyon sikeresek, valamint az asszonyok is, akik számtalan kézművesterméket készítenek, szőnek is. Gyűjteményünk van sokác népviseletbe öltöztetett babákból. Van sokác, roma és halász tájház is. A roma tájház mellett most alakítanak ki egy éttermet, ahol hagyományos cigány ételeket lehet majd kóstolni – ismerteti a falu adottságait Zdenka Mitić.

Emellett a Vajdaság Erdei Közvállalat is számtalan programot kínál a falu melletti védett övezetben. Sétautakat alakítottak ki, a PoDunav egyesülettel közösen pedig kerékpárokat vettek, amelyeket a turisták használhatnak. Kiválóak a vadászlehetőségek is, Tito valamikori két villája található itt a közelben, amit most a vadászok használnak. Michael Schumacher is vadászott Monostorszegen néhány évvel ezelőtt. Csónakkal, kishajóval és fogattal is körbe lehet járni a környéket.

– Egyesületünk egy, Európa Tanács által kapott elismeréssel is dicsekedhet, ezt pedig az idegenforgalom fejlesztéséért és a sikeres projektjeink elismeréseként kaptuk, elsősorban azért, mert egészként kezeljük a természetet, a kulturális örökséget, és az idegenforgalmat ezeknek a megőrzése mellett szervezzük meg – dicsekszik eredményeikkel az idegenforgalmi szervező.

Sokan kivándorolnak a fiatalok közül, de akik maradnak, közülük nagy számban részt vesznek ezekben az aktivitásokban.

FESZTIVÁLOK, ÉTELKÜLÖNLEGESSÉGEK

Monostorszegen nagyon sok az esemény. A fiatalok és idősebbek is hétvégente a víkendházaikba járnak, szinte mindenkinek van a faluban. Emellett pedig a rendezvények is idevonzzák a fiatalságot is. – A legismertebb az augusztusban zajló, már hagyományossá vált Bodrogfest, idén 12. alkalommal kerül rá sor. Két napon át bemutatjuk Monostorszeget, első nap, több mint százan versenyeznek halpaprikásfőzésben, kiváló a hangulat ilyenkor. Második nap pedig több helyen zajlanak az események, régi mesterségek bemutatója, kézművestermékeket lehet vásárolni, és igyekszünk csakis ezekre korlátozódni. Gyermekprogramokat, kiállításokat, kulturális programokat tartunk, kórustalálkozó van a templomban, este pedig tamburazene és a fiataloknak szóló rock, illetve más népszerű együttes fellépésével. A helyi éttermekben pedig helyi jellegű ételeket szolgálnak fel, halkolbász, vadkolbász, halikrából készült szárma is kapható. Monostor ismert a kolbászairól is, hiszen sok vad található a közelben, de a marinált halról sem szabad megfeledkezni.

A Bodrogfest mellett a Reaggeneracija Dunava elnevezésű rendezvény is nagyon népszerű, amelyet 2008 óta szerveznek meg. Június 29-e a Duna nemzetközi napja, s napközben oktató jellegű rendezvényeket tartanak, este pedig elsősorban reggae-zene, de egy kis rock is helyet kap. Van egy ökológiai tantermünk, nagy színpadunk, játszóterünk, s ide sok fiatal jön sátorozni is.

A 200 ÉVES SOKÁC HÁZ

Besenji Jelisaveta, akit a faluban mindenki csak Erzsikeként ismer, a Mali Bodrog nevű sokác tájház tulajdonosa. Az eredeti nád még fenn van a tetőn, s a teljes épület úgy áll, ahogyan azt eredetileg a sokácok megépítették. Erzsike csak felújította, berendezte, híven ahhoz, ahogyan ősei tették.

Aki a sokác házba érkezik vendégnek, azoknak Erzsike főz, úgy, ahogyan nagymamájától tanulta. Lehet aludni a régi ágyakban, a dunnák alatt, s reggeli várja őket ébredés után, amit benn is elfogyaszthatnak, de nyáron a diófa alá is leülhetnek. Ott szeretnek a legjobban a vendégek, mondja Erzsike.

Harminc éve vették meg a házat a szülei, de ő hét éve foglalkozik falusi turizmussal. Az épület pontosan úgy néz ki, ahogyan a monostori mesterek annak idején megépítették.

– Döngöltfalú, nádfedeles ház, sárgaföldes mázolt szobákkal. A fedelének alsó rétegében még az eredeti nád van. A falak mésszel vannak festve és cementporral – amelyet tejbe oldottak fel – rajzolták fel a mintákat. Kék színre festették a bútorokat, amelyek oldalát tulipánok és almák díszítik. Az almákat azért rajzolták a bútorokra, hogy egészséges legyen a család. A tulipán pedig tipikus monostori minta. Az ágyak szalmával és kukoricacsuhéval vannak töltve. – mondta Erzsike.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás