2003. április 1-jétől, az országban elsőként, Topolya községben vezették be a polgári jogvédő, vagyis az ombudsman intézményét. Miután az első ombudsman, Csernik Dénes 2008-ban nyugdíjba vonult, 2009-ben Miladin Nešić vette át ezt a tisztséget. 2009 végétől gyakorlat, hogy a topolyai szolgáltatói központon kívül az ombudsman havi szinten egyszer a község egyéb helyi közösségébe is személyesen ellátogat, fogadónapokat tart a polgárok részére.
Javaslatára, a topolyai községi tanács beleegyezésével, a jövőben, ha erre a helyi közösségeknek igényük mutatkozik, terepi munkavégzése során csatlakozni tudnak a polgári jogvédőhöz a jogsegélyszolgálat és a községi szervek, intézmények, közvállalatok képviselői is.
– Az intézmény által megfogalmazott, a községi tanács által jóváhagyott javaslatunkat Topolya község minden helyi közösségének az illetékeséhez eljuttattuk. Várjuk a visszajelzésüket, amelyet, ha élnének a lehetőséggel, szerződéskötés követné az egyes helyi közösségek és az önkormányzat között a szolgáltatás igénybevétele tárgyában. A központban és terepi munkám során is azt tapasztalom, hogy a polgárok számára sok a megválaszolatlan kérdés, például a helyi járulék felhasználásával, az adóztatással kapcsolatban merülnek fel bennük bizonytalanságok. A homályt sok esetben el lehetne oszlatni, ha a lakosoknak közvetlenebb kapcsolata lenne a községi szervek, közvállalatok, intézmények illetékeseivel. Kezdeményezésünk ezt a célt szolgálja, és várhatóan a közeljövőben be is indulhat a szolgáltatás. Jelen pillanatban Topolya mellett további hét helyi közösségben látom el a polgári jogvédő szerepét, meghatározott munkamenet szerint. Várhatóan, az új szolgáltatás beindítását követően, az ombudsman szolgáltatásait igénylő helyi közösségek száma is nőni fog, a fogadóórák időpontjai módosulnak. Jelenleg minden hónap első péntekén Bácskossuthfalvára látogatok, a másodikon Bajsára és Pannóniára, a harmadikon Zentagunarasra, a negyediken Gunaras helyi közösségbe. A hónap első hétfői napján a pacséri polgárokat keresem fel, a másodikon a karađorđevói lakosokhoz megyek ki terepre – osztotta meg lapunkkal Miladin Nešić, akit a községi ombudman hatásköréről, tapasztalatairól kérdeztünk.
– A községi ombudsman intézményét alapító községi határozat foglalja magában a polgári jogvédő hatáskörére vonatkozó tudnivalókat is. Topolya községben is az az általános elv érvényesül, hogy az ombudsman a községi szerveket, valamint a községi szabályokat, vagyis azok betartását ellenőrzi, továbbá azt is, vajon a polgárok számára az illetékes szerv a legcélszerűbben intézkedett-e. A köztársasági szervek munkájának felülbírálására nem vagyunk jogosultak, de ha egy Topolya községi polgár esetében, őt érintően, nem tartottak be valamilyen köztársasági törvényt vagy tartományi határozatot, és ez tudomásunkra jut, segítünk az eset tisztázásában. Vagyis a probléma megfogalmazásában, és kérjük a köztársasági polgári jogvédő, a tartományi ombudsman intézkedését. Topolya községben az a pozitív tapasztalatunk, hogy az ombudsmani állásfoglalásnak, döntéshozatalnak egy-egy tárgy esetében van súlya az illetékes községi vagy köztársasági szerveknél, elfogadják azt. Kitűnő az együttműködésünk, jók a tapasztalataink pl. a kataszteri hivatallal. Kénytelenek vagyunk azonban sikertelenségekkel is szembenézni. Topolya község polgárait is érinti, hogy még nem megoldott, tisztázatlan a végkielégítések kérdése a tanügyben. Intézményünk, felkérésre, pl. egy olyan eset folyamatába is bekapcsolódott, amely immár csaknem egy éve húzódik, és amelynél a Nemzeti Foglalkoztatásügyi Szolgálat az illetékes szerv. Esetében, bár a munkanélküli segélyre jogosult személy törvényesen tart igényt ki nem fizetett térítményére, még mindig nem született döntés. A legsúlyosabb problémák, amelyeket illetően hozzánk fordulnak a polgárok, Topolya községben is a földműveseket terhelő mezőgazdasági járulékokhoz kapcsolódnak, az arányos megterheléshez fűződnek. Ezzel a problémával, csakúgy, mint termelők számára ki nem fizetett tejprémiumok tárgyában 2014 áprilisától jelentkeznek tömegesen a termelők intézményünkben. Felkeresnek olyan kliensek is, akik a vagyon-visszaszármaztatás ügyében érdeklődnek, de szinte csak tanácsért fordulnak hozzám e téren, a tárgyban kevés esetet jegyzek.
Mekkora az érdeklődés a polgári jogvédő szolgáltatása iránt, melyek a leggyakrabban felmerülő problémák?
– A kliensek száma évről évre csökken, pl. az elmúlt évben 937, azt megelőzően 942 személy kereste fel intézményünket. Mióta 2015-ben Kishegyes községben is működni kezdett az ombudsman intézménye, a szomszédos községből igen kevesen érkeznek. Azokat, akik csak szóbeli tanácsért fordulnak hozzám, nem evidentálom. Ha azokat a személyeket is jegyezném, akik szóbeli tanácsot kérnek, eligazítást várnak, klienseim száma évi szinten megközelítőleg a duplája lenne az elmondottnak. Legtöbben tágabb értelemben vett szociális problémáikkal fordulnak hozzám. Egyelőre egy személyben képviselem az intézményt. Sajnálatos és nem ritka eset, hogy a munkanélküli segélyből élők nem tudják kezelni a járandóságukat, vagy amikor a szociális segély igencsak kevésnek bizonyul egy-egy nagybeteg, költségesebb gyógykezelésre szoruló szegényebb sorsú embertársunknak. Bár Topolya község költségvetésében jóváhagytak az utóbbi esetek lefedésére egy bizonyos keretet, de az is véges. A szociális jellegű gondok legnagyobb hányada a munkaviszonyhoz kapcsolódik, a dolgozók bérezéséhez. A munkások nem kapják meg időben vagy egyáltalán bérüket, nincsenek bejelentve, stb. Sok esetben azonban az is komoly gondot jelent, hogy a dolgozók – bár problémáikat megfogalmazzák –, feljelentést nem akarnak tenni a munkaadó ellen, aki törvénytelenül alkalmazta vagy bocsátotta el őket, nem fordulnak a községi munkaügyi felügyelőhöz sem. Hasonló a helyzet a családon belüli erőszak vonatkozásában. Hét-nyolc éves munkatapasztalatom alatt alig volt olyan eset, hogy ezzel a problémával jelentkeztek nálam kliensek. Gyakoribb, hogy más kérdésekkel, problémákkal azonban igen, és csak az eset feltárása során derül ki, hogy voltaképpen a háttérben egy még súlyosabb probléma, a családon belüli erőszak áll – emelte ki beszélgetőtársunk.