2024. december 19., csütörtök

Itt járt a Gasztroangyal

Szabadka és környéke, valamint Zenta, Ada és Magyarkanizsa volt a népszerű gasztronómiai műsor célpontja

Augusztus első péntekjén, a zentai heti piacon feltűnt Borbás Mária-Marcsi, a magyar közszolgálati televízió Gasztroangyal című műsorának műsorvezetője és stábja. Forgatni érkeztek, az októberi adások egyikében ugyanis a három magyarok lakta Tisza menti település szerepel majd. Az egyébként is tömeges zentai heti piacon így még nagyobb lett a nyüzsgés, az árusok még órákkal a forgatás után is arról beszélgettek, hogy itt járt „a Marcsi a Gasztroangyalból”, és úgy találták, hogy élőben még aranyosabb, mint a képernyőn.

A mini reality show – ahogyan a közszolgálati tévé nevezi a Gasztroangyalt – két októberi adását forgatták a Vajdaságban. Egyiket Szabadkán, Palicson és Kelebián, annak a műsornak Paskó Csaba plébános és kiváló szakács a vendége. A másik vajdasági adást pedig Zentán, Magyarkanizsán és Adán vették fel az adai Dancsó Katalin kalauzolásával.

Borbás Marcsival, a zentai emlékkilátóban sikerült egy rövidet beszélgetnünk, stábjával ugyanis oda is felmentek néhány jelenetet és takaróképeket forgatni.

Marcsi elmondta, ahol még van jó piac, oda mindig elmennek forgatni, ő ugyanis annak a híve, hogy a főzéshez a hozzávalókat ott kell megvásárolni:

– A Gasztroangyalon keresztül próbálom az embereket arra ösztönözni, hogy piacon vásároljanak, hiszen a piacozással csak jól indulhat a nap. Ha őstermelőktől vásárolunk, akkor jó élelmiszert veszünk, közben a pénztárcánkat is kíméljük, és még társadalmi életet is élünk. A zentai egy klasszikus, régi piac, ilyen Magyarországon már nagyon kevés van, ezért is szerettem volna bemutatni a műsorban.

A vajdasági konyháról is kérdeztem, arra voltam kíváncsi, mit tud róla, miért tartja érdekesnek. Azt mondta, ő inkább bácskai konyhának hívja, és szerinte ez a konyha a Kárpát-medence legjava:

– Biztos van bennem némi elfogultság is, hiszen én magam is bácskai vagyok (Madarason született – Bács-Kiskun megye – a szerző megj.), de ha nem erről a vidékről származó séfeket kérdezünk, jórészt ők is ezt vallják. A bácskai konyha titka, hogy ötvöződik benne a szerb, a magyar, a hajdani sváb és a horvát konyha – magyarázta.

Borbás Marcsi műsora nem főzőcske, hanem egy gasztronómiai utazás, melyben a műsorvezető felkutatja a Kárpát-medence legjobb alapanyagait, kiváló borászokkal ismerteti meg a nézőket, híres éttermekben kóstolgat, közben pedig embereket, tájakat mutat be.

– Bárhová utazunk el a világba, az első pont, amelyen keresztül megpróbáljuk megismerni a helységet, azok a helyi ételek. Amit fogyasztunk, az árulkodik a kultúránkról, a szokásainkról, az egész életünkről – mondta.

Borbás Marcsiról köztudott, hogy imád főzni és enni is. Elmondása szerint régebben a főzés volt számára a kikapcsolódás és a szórakozás:

– A főzés volt a hobbim, még egészen kislány koromban kezdtem érdeklődni iránta. Most már lépten-nyomon főzök, fényképezem az elkészült ételeket, úgyhogy ezt már nem nevezhetem kikapcsolódásnak és hobbinak, de ettől függetlenül nagyon szeretem és élvezem. A kedvenc ételem a közép-dunai halászlé és a tojásos nokedli. Otthon hetente kétszer-háromszor főzök, sajnos többre nem jut időm, de amikor nekifogok, mindig minőségi alapanyagokat használok, és erre buzdítom a Gasztroangyal nézőit is. Én a legtöbb zöldségfélét magam termesztem meg. Van kertem, és ott szinte minden megterem. Nyolcféle paradicsomom van, huszonvalahány fajta fűszernövényem, van fejes salátám, spenótom, paprikám, csemegekukoricám és articsókám is. Szóval el vagyok látva. Ha valami hiányzik, azt édesanyámék Madarason megtermesztik, egyébként a baromfit is tőlük kapom, így kevés húst veszek, de azt is csak kis, megbízható hentesüzletben – hangsúlyozta.

Marcsi elárulta, hogy a Tisza-mentén forgatott adásokban megmutatják a tarhó és vajaljakészítést, a vasbor, vagyis szederbor készítést, főznek szederlekvárt, szármát, kanálvertet nyúlpaprikáshoz és pljeskavicát is sütnek. A Szabadka környékén és a Tisza-mentén forgatott adások is októberben kerülnek az M1 képernyőjére.

80 éves a Magyar Szó, Magyar Szó Online kiadás